تاکید بر نقش فاوا در حمایت از مشاغل خانگی
جزییات برنامه حمایتی وزارت کار اعلام شد

تاکید بر نقش فاوا در حمایت از مشاغل خانگی

رییس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی شرایط جدید صدور مجوز مشاغل خانگی را اعلام کرد.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی را آغاز کرده است.
مشاغل خانگی شامل طرح‌های متنوعی می‌شود اما وزارت کار تاکید زیادی روی بحث‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد و در صفحه نخست سایت ثبت نام مشاغل خانگی نیز نوشته است: «باید توجه داشت که در سالیان اخیر به دلیل تحولات عظیم در بخش فناوری اطلاعات در جهان و ایجاد مشاغل جدید، امکان اشتغال خانگی برای بسیاری از افراد در زمینه‌های IT نیز فراهم شده است. این مشاغل که روزانه در سراسر جهان تعداد آن‌ها رو به فزونی و تنوع است و این امکان را فراهم می‌آورد تا افراد بتوانند در محیط خانه با استفاده از رایانه و وسایل جانبی مورد نیاز، به انجام کسب‌وکارهای گوناگون در این حوزه بپردازند.
رییس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی روز گذشته اعلام کرد که از این پس حمایت از مشاغل خانگی از طریق ثبت نام در سامانه مشاغل خانگی انجام می‌گیرد.
مهناز امامدادی در گفت‌وگو با مهر، با بیان تغییر فرآیند صدور مجوز مشاغل خانگی گفت: از این پس حمایت‌ها از طریق ثبت نام در سامانه  انجام می‌گیرد.
وی افزود: مشاغل خانگی از سال ۸۹ و هم‌زمان با تصویب قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی مورد توجه قرار گرفت اما از سال ۹۲ با تاکید وزیر کار، برای عارضه‌یابی و آسیب‌شناسی این نوع مشاغل اقدام شد.
وی ادامه داد: علاوه بر به‌کارگیری تجارب داخلی، با تعدادی از کشورها در حوزه مشاغل خانگی مطالعات تطبیقی صورت گرفت و در نهایت تصمیم گرفته شد تا فرایند صدور مجوز مشاغل خانگی بازنگری شود.

شیوه جدید حمایت مشاغل خانگی
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی افزود: در فرایند قبلی، پس از ثبت نام متقاضیان در سامانه مشاغل خانگی و تایید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مربوطه، برای صدور مجوز اقدام می‌شد و پس از آن انتظار می‌رفت تسهیلات برای اجرای طرح موردنظر پرداخت شود اما در بسیاری از موارد، در ورود افراد به بازار کار از این طریق توفیقی حاصل نشد؛ بنابراین در فرایند و شرایط صدور مجوز این نوع مشاغل بازنگری شد.
امامدادی گفت: در فرایند جدید صرفا متمرکز بر افراد متقاضی دریافت مجوز مشاغل خانگی نخواهیم بود بلکه متولیان امر اشتغال‌زایی مانند تعاونی‌ها، نهادهای مردم‌نهاد و غیره نیز شناسایی می‌شوند.
وی مخاطبان راه‌اندازی مشاغل خانگی را سه گروه از افراد اعلام کرد و افزود: گروه نخست افرادی هستند که از صفر تا ۱۰۰ فعالیت در طرح مربوطه به وسیله خود فرد انجام می‌شود که در ادبیات مشاغل خانگی با عنوان «افراد مستقل» شناخته می‌شوند. گروه دوم نیز افرادی هستند که مهارت لازم برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار خرد را دارند اما به دلیل اینکه یا با اصول بازاریابی آشنا نیستند یا توانایی تامین تجهیزات لازم را ندارند، نیازمند حامی و پشتیبان هستند. علاوه بر این مخاطبان دیگر مشاغل خانگی، افرادی هستند که در راه‌اندازی یک کسب‌وکار خانگی توانایی لازم برای تحت پوشش قراردادن افراد دیگر را دارند.

مراحل ثبت نام در مشاغل خانگی
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با بیان اینکه در فرایند جدید صدور مجوز گروه‌های مختلف مخاطب مشاغل خانگی شناسایی می‌شوند، به تشریح فرآیند جدید صدور مجوز پرداخت و گفت: در نخستین مرحله، متقاضیان باید طرح و ایده خود را در سامانه مشاغل خانگی ثبت کنند.
وی با بیان اینکه پس از ثبت نام در سامانه مشاغل خانگی، طرح مذکور بسته به نوع فعالیت و رشته، برای بررسی به دستگاه اجرایی مربوطه ارجاع داده خواهد شد افزود: بازار محصول یا خدمت در طرح دریافت شده، متناسب با نوع منطقه ازسوی دستگاه اجرایی مربوطه بررسی می‌شود و در صورتی که طرح تایید شود، میزان توانایی فرد متقاضی در اجرای شغل موردنظر بررسی و استعدادیابی خواهد شد.
امامدادی عدم آشنایی بسیاری از متقاضیان کسب‌وکارهای خرد و مشاغل خانگی با «اصول بازاریابی» را یکی از موانع پیش روی موفقیت در این نوع مشاغل اعلام کرد و گفت: متاسفانه در اغلب موارد متقاضیان برای عرضه محصول یا خدمات خود با اصول بازاریابی آشنایی ندارند.

ارایه آموزش و خدمات مشاوره‌ای به متقاضیان
این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: پس از مرحله استعدادیابی در صورتی که عدم توانایی افراد در اجرای شغل موردنظر محرز شود، مشروط بر اینکه طرح مذکور متناسب با ظرفیت اشتغال و بازار منطقه باشد، آموزش‌های رایگان به وی برای راه‌اندازی طرح ارایه می‌شود؛ البته هزینه این آموزش‌ها در قالب برنامه اشتغال فراگیر پیش‌بینی شده و از سوی دولت پرداخت خواهد شد.
وی با بیان اینکه مجوز مشاغل خانگی صرفا برای طرح‌هایی صادر می‌شود که برای محصول یا خدمت ارایه شده بازار مناسب وجود داشته باشد، گفت: در مجموع در فرایند صدور مجوز، به تمام جوانب برای افزایش سطح کیفی و کمی محصولات توجه می‌شود و در صورت لازم خدمات مشاوره به متقاضیان ارایه خواهد شد.
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، «استانداردسازی» و «تجاری‌سازی» محصولات را یکی دیگر از موارد مورد تاکید در صدور مجوز برای این نوع مشاغل بیان کرد و گفت: اعمال شرایط جدید در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، لرستان، کردستان، آذربایجان غربی و چهارمحال و بختیاری اجرا شده که در سال آینده به تمام ۳۱ استان کشور تعمیم داده خواهد شد؛ البته در فرایند اجرای این طرح در استان‌های مذکور در صورت نیاز به تغییر در فرایند صدور مجوز، پیشنهاد‌ها لازم با حضور اعضا در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی بررسی می‌شود.
وی با بیان اینکه سقف تسهیلات مشاغل خانگی ۲۰ میلیون تومان است گفت: جهت‌دهی تسهیلات به مشاغل اشتغال‌زا و دارای بازار مناسب و همچنین رسمیت بخشیدن به مشاغل غیررسمی از اهداف صدور مجوز برای مشاغل خانگی به شمار می‌روند؛ بنابراین برای طرح‌های بدون ظرفیت اشتغال، طرح‌هایی که در توان اجرای فرد متقاضی نباشد و طرح‌هایی که قابل اتصال به بازار نباشند مجوز صادر نمی‌شود.
امامدادی با بیان ارایه آمار از وضعیت متقاضیان مشاغل خانگی گفت: از ابتدای سال ۹۰ تا پایان سال ۹۵ بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سامانه مشاغل خانگی ثبت نام کردند که برای حدود یک میلیون ۳۰۰ هزار نفر مجوز صادر شد و مابقی طرح‌ها یا تایید شدند یا در نوبت رسیدگی قرار دارند.