پایان استارت‌آپ ویکند گرگان

پایان استارت‌آپ ویکند گرگان

اردوی جهانی کارآفرینی استارت‌آپ گرگان که از عصر چهارشنبه در محل مرکز فن‌آوری و کسب‌وکار استان گلستان آغاز شد، شامگاه جمعه بیست و نهم آبان به کار خود پایان داد.

ابن رویداد برای نخستین بار و به‌صورت رقابت بین‌المللی با میزبانی سالن کسب‌وکار و فن‌آوری شهرک صنعتی آق‌قلا برگزار شد. در این رویداد ۹۴ شرکت‌کننده و سه داور از سراسر کشور شرکت کردند.

در مراسم افتتاحیه این رویداد دکتر حسین مؤمنی و دکتر عبدالقیوم ابراهیمی سخنرانی کردند.

دکتر عبدالقیوم ابراهیمی مؤسس و بنیان‌گذار دانشگاه آزاد گرگان، گفت: کارآفرینی در عین اینکه باید سود و ارزش‌افزوده برای پدیدآورنده داشته باشد، می‌باید انتفاع صرفه اقتصادی مصرف‌کننده را هم تأمین کند.

وی تصریح کرد: علم و فن‌آوری ازاین‌دست کارآفرینی‌هاست. توسعه و پیشرفت هیچ ملتی بدون جوانان نخبه و دارای ایده‌های نو امکان‌پذیر نیست. ابراهیمی افزود: بعد از انقلاب، کشور ما پیشرفت‌های علمی قابل‌توجه ای صورت داده است.

در ادامه این برنامه، دکتر حسین مؤمنی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان به ارائه گزارشی از وضعیت ایران و استان گلستان در حوزه اینترنت و بهره‌وری از آن پرداخت. وی گفت: کارآفرینی به افزایش رفاه اجتماعی و انگیزه کمک می‌کند. وی با اشاره به برگزاری اردوهای استارت‌آپ گفت: این استارت‌آپ‌ها باید منجر به کار و تولید شود، چراکه ۴۰ درصد جمعیت ۸۰ میلیونی ایران را جوانان شکل می‌دهند و تقریباً بخش قابل‌توجهی از آن‌ها دانشجو هستند.

دکتر مؤمنی گفت: این ظرفیتی است که باید برای آن برنامه‌ریزی کرد و از پتانسیل آن‌ها در جهت رشد، توسعه و ایجاد اشتغال پایدار بهره گرفت. وی همچنین گفت: استارت‌آپ‌ها در دنیا نقش بنیادینی در شکوفایی اقتصاد دارند. به‌عنوان‌مثال حجم بازار فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۲، دو هزار و ۶۵۰ میلیارد یورو بود و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ به پنج هزار میلیارد یورو برسد. ازاین‌بین سهم مخابرات ۶۰ درصد و سهم فناوری ۴۰ درصد است.

دبیر این رویداد در سخنان خود در روز افتتاحیه با ارائه توضیحاتی در مورد ماهیت و چگونگی برگزاری اردوهای استارت‌آپ گفت: هدف این رویداد مهیاکردن یک نقطه شروع برای جوانان است تا بتوانند ایده‌ها و افکار خود را سازمان‌دهی کنند و با نظرات مختلف در حوزه کار خود آشنا شوند. ایجاد یک جامعه پویا و کارآفرین در جهت استفاده از توان جامعه جوان استان، فراهم آوردن زمینه خلاقیت و کارآفرینی و ایده‌های نو با استفاده از فضای IT، به‌خصوص در دولت یازدهم که معاونت علمی و فن‌آوری در سطح کشور تز اهداف ماست و اداره کل ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات استان گلستان تلاش گسترده‌ای‌ دارند تا جمعیت نخبه و جوان از این فرصت‌ها برای اشتغال و کارآفرینی استفاده بهینه کنند.

همچنین تمرین کار تیمی و همکاری در قالب تیم‌ها از دیگر اهداف این رویداد سه‌روزه است. امیر نورالدینی نماینده کانون کارآفرینی ایران که تسهیلگر این رویداد است درباره اهداف جامع اردوی استارت‌آپ گفت: می‌خواهیم کسانی که پتانسیل کارآفرینی دارند، طی ۵۶ ساعت در شمایل کوچک به تمرین بپردازند و با مفاهیم اساسی آشنا شوند و انگیزه ادامه کار پیدا کنند. انگیزه اصلی‌ترین راهبرد این رویداد تلقی می‌شود تا جوانان نگاه سنتی به کار نداشته باشند و تصور نکنند که تنها این دولت است که باید برای آن‌ها کار و شغل فراهم کند، بلکه با ایده‌های نو و تازه نیز می‌توانند به ایجاد اشتغال و کسب درآمد برسند.

تسهیل‌گر این رویداد ادامه داد: اهداف کیفی این اردوها این نیست که استارت‌آپ بیرون بدهد بلکه می‌خواهد از دل این ایده‌ها شرکت‌های خلاق و مولد در حوزه IT پدید بیاورد. چراکه فضای مجازی امکانت بهینه و گسترده‌ای دارد که جهان امروز تلاش می‌کند از تمام ظرفیت آن بهره ببرد.

همچنین در ادامه این برنامه و طی دو روز شرکت‌کنندگان با عضویت در تیم‌های ده‌نفره به بررسی و کار کردن بر روی ایده‌های خود پرداختند. این شرکت‌کنندگان با نظارت و راهنمایی مربیان و متخصصان برنامه‌نویسی، کامپیوتر، کارآفرینی و مدیریت تا روز جمعه نسخه‌های ابتدایی از ایده خود را عملی کردند.

در پایان مراسم افتتاحیه این رویداد از حامیان بخش خصوصی و شخصیت‌هایی که در برگزاری این برنامه نقش داشتند تقدیر شد. همچنین در مراسم اختتامیه این رویداد از ایده‌های برتر که با نظر تخصصی داوران انتخاب‌شده بود تقدیر به عمل آمد و به ایده برتر ده میلیون ریال تسهیلات اهدا شد.