اعلام سیاست‌ها و ضوابط فعالیت فین‌تک‌ها
بانک مرکزی منتشر کرد

اعلام سیاست‌ها و ضوابط فعالیت فین‌تک‌ها

«سیاست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص فناوری مالی و ضوابط پرداخت یاران (فین‌تک‌ها)» به‌منظور استفاده و کسب نظر صاحب‌نظران، تدوین و منتشر شد.

این بانک با  بیان لزوم توجه به تحولات روی داده در حوزه کسب‌وکار و فناوری‌های مالی و با بررسی فضای بین‌المللی و نظرسنجی از فعالان داخلی، تنظیم سیاست کلی در خصوص فناوری و فناوران مالی را در دستور کار قرار داد که نتیجه آن تحت عنوان ویرایش اول «سیاست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخصوص فناوری مالی» جمع‌بندی و در هیات عامل بانک مرکزی مطرح شده و اکنون این سند برای استفاده و بهره‌برداری و کسب نظر صاحب‌نظران در تارگاه بانک مرکزی قرار گرفته است.

همچنین ویرایش اول«الزامات، ضوابط و فرآیند اجرایی فعالیت پرداخت یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور» به‌عنوان گام دوم تدوین چارچوب‌های فعالیت فناوران مالی نیز تدوین و در تارگاه بانک مرکزی برای استفاده عموم در دسترس قرار گرفته است. کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه می‌توانند از طریق رایانامه fintech@cbi.ir نظرات و پیشنهادهای تکمیلی خود را برای بانک مرکزی ارسال کنند.

پرداخت یار به معنای «شخص حقوقی است که در چارچوب سند تدوینی و بر اساس قرارداد منعقده با شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت و تفاهم‌نامه منعقده با شرکت شاپرک فعالیت می‌کند. پرداخت یار پرداخت‌های بدون حضور کارت ازجمله پرداخت‌های درون برنامه‌ای مبتنی بر زیرساخت‌های همراه را دریافت کرده و به شبکه شاپرک ارسال می‌کند.»

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت بانک مرکزی ایران مراجعه کنند.