از شهر هوشمند و امنیت سایبری تا نسل پنجم موبایل
در اجلاس جهانی ITU در بوسان چه گذشت

از شهر هوشمند و امنیت سایبری تا نسل پنجم موبایل

شهر بوسان در کره جنوبی از روز سوم مهر به مدت چهار روز میزبان نمایشگاه جهانی مخابرات اتحادیه جهانی مخابرات یا ITU بود. فناوری‌ها و مفاهیمی مانند شهر هوشمند و اینترنت چیزها، امنیت سایبری و نسل پنجم ارتباطات سیار از مسایل و موضوعاتی بود که در این رویداد مهم حوزه فناوری اطلاعات درباره آن بحث شد.

اجلاس سالیانه تله‌کام اتحادیه جهانی مخابرات یکی از رویدادها مهم و معتبر حوزه مخابرات است که امسال در شهر بوسان کره جنوبی برگزار شد. در این نمایشگاه وزرای مخابرات کشورهای مختلف، شرکت بزرگ حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، و استارت‌آپ‌ها حضور داشتند.

 

 شهر هوشمند

کشور میزبان، کره جنوبی تازه‌ترین فناورهای خود در زمینه شهرهای هوشمند را در این نمایشگاه عرضه کرد. به‌کارگیری دستاوردهای فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات دنیای اینترنتی در حمل‌ونقل شهری یکی از ایده‌های بنیادین شهر هوشمند است. به‌عنوان مثال در شهر بوسان، سامانه‌ای برای کنترل ترافیک شهری وجود دارد که اگر در مسیر رانندگان تصادفی رخ داده باشد، به آن‌ها هشدار می‌دهد.

در شهر هوشمند بوسان، از فناوری‌های مرتبط با اینترنت برای مراقبت‌های بهداشتی هم استفاده می‌شود. این سامانه تعداد بیماران را در زمان واقعی تحت نظر دارد و اطلاعات مربوط به آن‌ها را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد. شهر هوشمند بوسان سیستمی هم برای کنترل میزان گسیل گازهای گلخانه‌ای دارد که به راننده میزان آلودگی منتشر شده توسط خودرویش را اطلاع می‌دهد.

آیدان لیو، از بخش بازرگانی اینترنت چیزها در شرکت «ارتباطات لوته دیتا» می‌گوید: در این فناوری‌ها چیزی که اهمیت دارد، امنیت و راحتی مردم کره جنوبی است. چون کره‌ای‌ها مدتی است از فناوری اینترنت چیزها استفاده می‌کنند و انتظار خدمات و اپلیکیشن‌های بیشتری دارند.

کره جنوبی تنها کشوری نیست که ایده شهر هوشمند را گسترش داده است. این ایده در اروپا هم در حال گسترش است.

یک شرکت سوییسی سازنده تلفن هوشمند می‌خواهد با استفاده از داده‌های مربوط به حمل‌ونقل شهری، ازدحام ترافیک را تجزیه و تحلیل کند.

رافائل رولیه، مدیر طرح شهرهای هوشمند موسوم به «سوییسکام» می‌گوید: اطلاعاتی که تلفن‌های همراه تولید می‌کنند بسیار زیاد است. هر روز 20 میلیارد رخداد صورت می‌پذیرد یعنی هر بار که تلفن همراه شما به یکی از آنتن‌ها وصل می‌شود از خود نشانی دیجیتال به‌جا می‌گذارد. در ارتباط با شهر می‌شود نقشه ترافیک را در زمان واقعی تولید کرد و بعد بر اساس چنین قابلیت‌هایی می‌توان برنامه‌ریزی شهری را در ارتباط تنگاتنگ با هدف‌ها قرار داد.

 

 نسل پنجم ارتباطات سیار، شبکه‌های نسل پنجم

تحقق مفاهیم مرتبط با شهرهای هوشمند نیاز به نسل پنجم شبکه‌های سیار دارد.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات تا قبل از سال ۲۰۲۰ میلادی طیفی را که باید به این شبکه اختصاص داده شود تعریف خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که این نوع شبکه منجر به جابه‌جایی پارادایم در زمینه ارتباط سیستم‌ها خواهد شد.

چسوب لی، مدیر استانداردسازی اتحادیه بین‌المللی مخابرات در این باره می‌گوید: نسل پنجم شبکه ارتباطات سیار، محیطی بسیار مرتبط برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند. بنابراین تمام وسایلی که در زندگی روزمره به کار برده می‌شود، باید به این شبکه وصل باشند.

 

 تامین امنیت سایبری

پیش‌بینی می‌شود تعداد ابزارهای مرتبط به هم در سال ۲۰۲۵ میلادی به ۲۰۰ میلیارد برسد. در نتیجه ملاحظات امنیتی یکی از موضوعات مهمی بود که امسال در اجلاس جهانی تلکام مطرح شد.

عامر الکاسر مدیر عامل شرکت آلمانی امنیت سایبری «رُد اند شوارتز» می‌گوید یک راه حل برای مشکلات امنیتی، در نظر گرفتن ملاحظات امنیتی درون خود سیستم‌هاست. او می‌افزاید: باید رهیافت‌های امنیتی در فضای امنیتی را تغییر دهیم. در آینده باید ملاحظات امنیتی را از ابتدا در طراحی سیستم در نظر بگیریم. یعنی به شکل کنونی نباشد که ابزارها یا نرم‌افزارهای اضافی روی سیستم نصب شود، بلکه این ابزارها از ابتدا به شکلی امن طراحی شود.

 

 بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کره با نسل پنجم

گرچه هنوز تلاش برای یافتن راه حل برای مشکلات امنیتی ادامه دارد، ارائه خدمات نسل پنجم شبکه ارتباطات سیار ادامه دارد. کره جنوبی قصد دارد مسابقات المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ را از طریق نسل پنجم ارتباطات به سراسر جهان مخابره کند.

دونگجون لی، متخصص استراتژی شبکه از شرکت کره‌ای «کی تی» در این باره می‌گوید: سعی می‌کنیم نسل پنجم شبکه ارتباطات سیار را نخستین بار به‌صورت آزمایشی برای بینندگان و شرکت‌کنندگان در بازی‌های المپیک به کار بیاندازیم.

بسیاری از کسانی که به نمایشگاه مخابرات اتحادیه جهانی مخابرات آمده‌اند با اشتیاق نظاره‌گر کاربرد آزمایشی این فناوری در المپیک و آماده شدن دنیا برای جهشی دیگر در جهان ارتباطات بودند.

نمایشگاه سالیانه تله‌کام از ۲۵ تا ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷ (۳ تا ۶ مهر ۱۳۹۶) در بوسان برگزار شد و شرکت‌های وابسته به وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران در قالب پاویون ایران در این نمایشگاه حاضر شدند.