شرکت‌های ICT تهران ۲هزار میلیارد تومان مالیات می‌دهند
دبیر سازمان نظام صنفی ‌رایانه‌ای تهران

شرکت‌های ICT تهران ۲هزار میلیارد تومان مالیات می‌دهند

سال ۹۴ اقدام به جمع‌آوری اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کردیم تا بر مبنای آن میزان حجم بازار و اشتغال‌زایی در این حوزه تخمین زده شود.

حالا پس از گذشت دو سال اطلاعات جامعی از حدود ۱۷۰۲ شرکت ICT در تهران جمع‌آوری شده که مورد استقبال بسیاری از نمایندگان مجلس و دولتمردان قرار گرفته است.

هرچند هنوز نیمی از اعضای سازمان نصر تهران اطلاعات خود را ارایه نکرده‌اند و شاخه فروشگاه‌ها، مشاوران و دو اپراتور بزرگ موبایل نیز در این آمار لحاظ نشده است، اما با این وجود، رقم‌های قابل‌توجهی از میزان اشتغال‌زایی و مالیات پرداخت شده به سازمان امور مالیاتی و همچنین حجم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات به دست آمده است که نشان می‌دهد با وجود رکود  اقتصادی حاکم بر تمامی صنایع کشور و تعدیل نیرو در برخی کارخانه‌ها، صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در اکثر حوزه‌ها جذب نیرو و رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

آغاز همکاری سازمان با مرکز آمار ایران

اصغر رضانژاد، دبیر سازمان نطام صنفی رایانه‌ای تهران به تشریح آمار و اطلاعاتی که از اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های حوزه ICT به دست آمده است، پرداخت و گفت: گزارش‌هایی که از اظهارنامه مالیاتی ۱۷۰۲ شرکت تا تاریخ ۱۸ مردادماه سال جاری تهیه شده، مقبولیت خاصی پیدا کرده است. به‌گونه‌ای که هم نمایندگان مجلس در کمیسیون اشتغال، هم کمیسیون‌های مختلف فضای مجازی، وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات و مرکز آمار ایران از آن استقبال کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تهیه این آمارها در دوره چهارم هیات مدیره سازمان نصر تهران یک فرایند نهادینه شده است، افزود: در جلسه‌ای که روز چهارشنبه هفته گذشته با مسئولان مرکز آمار ایران داشتیم، مقرر شد تا با همکاری این مرکز بتوانیم با انجام یک کار تحقیقاتی و علمی بزرگ اطلاعات دقیق و قابل استنادی از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به دست  بیاوریم.

 

سود ۳۸ هزار میلیارد ریالی ۱۰۲۴ شرکت

رضانژاد درباره وجه تمایز آمار و اطلاعات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از آمار وزارت ICT گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حجم بازار ICT را از دو منبع تخمین می‌زند.

نخست شرکت‌هایی که پروانه از شرکت زیرساخت گرفته‌اند و سرمایه‌گذاری‌هایی که در این راستا انجام داده‌اند که بیشتر بخش CT را دربر می‌گیرد. منبع دوم بورس و فرابورس است که با توجه به اینکه شرکت‌های معدودی در فرابورس و بورس هستند نمی‌توان به آن اکتفا کرد؛ اما اطلاعات سازمان جامع و بسیاری موارد را دربرمی‌گیرد.

وی افزود: شاید برخی منتقدان بگویند شرکت‌های فروش واقعی خود را اظهار نمی‌کنند. اما اصلا این‌گونه نیست. شرکت‌های بزرگ حوزه ICT به دنبال شفافیت هستند و اکثرا علاقه‌مندند که به بورس بروند.

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با بیان اینکه از ۱۷۰۲ شرکتی که اظهارنامه مالیاتی ارایه کرده‌اند، ۱۳۲۲ شرکت فروش خود را نیز اعلام کرده است و از این تعداد شرکت، ۱۰۲۴ شرکت سود کرده‌اند که مبلغ سود در مجموع ۳۸ هزار میلیارد ریال است.

 

 پرداخت ۹۶۰ هزار میلیارد تومان مالیات توسط شرکت‌ها

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با بیان اینکه بر اساس قوانین جاری کشور هر شرکت بر مبنای سودی که اعلام می‌کند، باید ۲۵ درصد آن را به حساب سازمان امور مالیاتی کشور بریزد، گفت: با احتساب سودی که براساس اظهار شرکت‌ها مشخص شده است، در واقع این  ۱۰۲۴ شرکت در سال گذشته ۹۶۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده‌اند.

رضانژاد افزود: از آنجایی که نیمی از اعضا هنوز اظهارنامه مالیاتی خود را ارایه نکرده‌اند و تنها یکی از اپراتورهای موبایل در این آمار لحاظ شده است، اگر بخواهیم این میزان مالیات را به کل شرکت‌های ICT تهران تعمیم دهیم، بیش از دو هزار میلیارد تومان مالیات به حساب سازمان امور مالیاتی ریخته شده است.

 فعالیت ۲۰۰ هزار نفر در شرکت‌های ICT تهران

رضا نژاد همچنین درباره دیگر آمار و اطلاعاتی که از خوداظهاری شرکت‌های ICT به دست آمده است، گفت: طبق آمار و اطلاعاتی که از اظهار شرکت‌ها به دست آورده‌ایم، به‌طور جزیی مشخص شده که فروش شرکت‌ها بیشتر از چه بخش‌هایی بوده است و کدام حوزه‌ها سهم بیشتری از بازار دارند.

وی افزود: بر اساس این آمار، بخش تولید و پشتیبانی نرم‌افزارهای سفارش مشتری بیشترین سهم بازارICT یعنی ۴/۱۶ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران همچنین عنوان کرد: از بین شرکت‌هایی که اظهارنامه مالیاتی ارایه کرده‌اند، ۷۱۵ شرکت اطلاعات پرسنل را نیز اعلام کرده‌اند که نشان می‌دهد در اکثر حوزه‌ها جذب نیروی انسانی داشته‌ایم و برخلاف صنایع دیگر که در رکود به سر می‌برند و مجبور به تعدیل نیرو هستند، در حوزه ICT شرکت‌ها جذب نیرو کرده‌اند.

وی اضافه کرد: با توجه به اطلاعات، تخمین زده می‌شود که بیش از ۲۰۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت می‌کنند.

 

 سهم بازار ۶۰ هزار میلیارد تومانی

رضا نژاد درباره سهم بازار حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور گفت: همان‌طور که قبلا هم اعلام کرده‌ایم، طبق برآوردهای اولیه سهم بازار ICT حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

وی افزود: کل حجم بازار نفت دنیا ۱۷۰۰ میلیارد دلار است، در حالی که بازار ICT تقریبا ۳۷۰۰ میلیارد دلار است  و این نشان می‌دهد که صنعت ICT از اهمیت به مراتب بالاتری برخوردار است.