بین‌المللی‌سازی پارک‌های علم و فناوری
مدیرکل برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم مطرح کرد

بین‌المللی‌سازی پارک‌های علم و فناوری

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: بین‌المللی سازی پارک‌های علم و فناوری و برگزاری استارت‌آپ‌ها متناسب با نیاز هر کشوری سرلوحه ایران و سایر کشورها قرار می‌گیرد.

خسرو پیری مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نشست انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری در ترکیه با هدف انتقال تجربیات پارک‌ها با حضور نمایندگانی از پارک‌های علم و فناوری ایرانی برگزار شد.

وی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری در دنیا گستردگی زیادی پیدا کرده‌اند، اظهار داشت: در همین راستا انجمنی در مالاگای اسپانیا متشکل از پارک‌های علم و فناوری کشورهای دنیا تشکیل شده و هر ساله در راستای ایجاد تحولاتشان نشستی را با حضور پارک‌های عضو در یک کشور برگزارمی کنند.

به گفته وی، مدیران پارک‌ها و مراکز رشد و متخصصان در حوزه فناوری گرد هم می‌آیند و تجربیات خود را ارائه می‌دهند تا یک تجمع عملیاتی به وجود آید.

پیری با بیان اینکه در حال حاضر ۲۲ پارک علم و فناوری در این انجمن عضو هستند، اظهار کرد: آخرین نشستی که با حضور همین پارک‌های علم و فناوری سراسر دنیا در ترکیه برگزار شد، چندین نتیجه‌گیری داشت.

وی با اشاره به برنامه‌هایی که قرار است پارک‌های علم و فناوری داشته باشند و مربوط به نتیجه‌گیری این نشست است، عنوان کرد: در این نشست بین‌المللی سازی پارک‌های علم و فناوری کشورها مدنظر قرار گرفت تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: ارتباط پارک‌ها می‌تواند به‌گونه‌ای باشد که یک شرکت دانش‌بنیان در یک پارک علم و فناوری به‌راحتی محصول خود را به‌صورت مجازی به نمایش بگذارد تا خریداران خارجی به لیست خریداران داخلی شرکت افزوده شود و بازار خوبی برای محصول آن شرکت رقم بخورد.

وی تاکید کرد: پارک‌های علم و فناوری در حال رقم زدن اقتصاد جدیدی برای کشورها هستند از این رو لازم است از سوی دولت‌ها حمایت شوند.

وی با اشاره به استارت‌آپ‌ها گفت: همچنین در این نشست بنا شد که استارت‌آپ‌ها متناسب با نیازهای کشور برگزار شوند؛ مثلا کشور ما با کم‌آبی مواجه است و استارت‌آپی در این زمینه برگزار شود.

به گفته پیری، همچنین کسب‌وکار و اشتغال‌زایی آن در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: نشست انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری در سال گذشته در روسیه، امسال در ترکیه و سال آینده قرار است در ایران در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شود.