fa-IR

سنجش مهارت‌های برنامه‌نویسی با استارت‌آپ کوئرا

۲۱۷/۴۵MB مصاحبه با محمد باقر تبریزی

Quera یک سامانه سنجش مهارت برنامه‌نویسی است که هدف آن کمک به فرآیند جذب نیروی فنی در شرکت‌های حوزه فناوری‌اطلاعات است. برگزاری مسابقات برنامه‌نویسی عمومی و اختصاصی برای شرکت‌ها، پلتفرم ایجاد کلاس‌های آموزشی برنامه‌نویسی در دانشگاه‌ها و مدارس، پلتفرم جذب نیروی فنی و معرفی نیروی‌ برنامه‌نویس ازجمله فعالیت‌های Quera در جهت تشکیل جامعه برنامه‌نویسان است.

http://quera.ir 

https://telegram.me/quera_contests 

https://www.instagram.com/quera.ir 


ایده اولیه را از کجا الهام گرفتید و چگونه متوجه شدید این ایده در بازار جواب میدهد؟

ایده اولیه از جایی شکل گرفت که نیاز اصلی را در بازار IT دیدیم . شرکت‌هایی که می‌‌خواهند توسعه‌دهنده جذب کنند، نمی‌دانند که این توسعه‌دهنده‌ها بیشتر در کجا هستند و چطور باید آن‌ها را بشناسند. توسعه‌دهنده‌ها یک رزومه از خودشان به شرکت ارائه و توانایی‌شان را در آن رزومه بیان می‌کنند. اما هیچ تأیید و تضمینی وجود ندارد که اطلاعات این رزومه درست باشد، به همین دلیل می‌خواهیم به این شرکت‌ها کمک کنیم که بتوانند این افراد را خوب بسنجند و همچنین جامعه‌ای از برنامه‌نویسان تشکیل بدهیم که افراد بالقوه‌ای که می‌توانیم برای کار به آن شرکت معرفی کنیم، در این جامعه حضور دارند.

ما در شروع کار با مِنتورهایی که در شتاب‌دهنده شریف بودند و همچنین با HR چند شرکت صحبت و این نیاز را مطرح کردیم و متوجه شدیم که نیاز جدی آن‌ها هم هست. یک HR خیلی دوست دارد یک کمک فنی باشد، چون نیروهای HR یکسری تخصص‌های خاص خودشان را دارند و تخصص فنی در تخصص HR نیست و اگر فردی فنی بخواهد در این حوزه اختصاص داده شود هم هزینه‌اش و هم انرژی زمانی که می‌برد خیلی زیاد می‌شود به همین دلیل HR‌ خیلی دوست دارد کمک فنی باشد و برای جذب به آن‌ها کمک کنند.

 

آیا ایده شما از ابتدا تا الآن تغییری کرده است؟

بله ما ابتدا رویکرد آموزش برنامه‌نویسی را در پیش داشتیم تا بتوانیم به افراد آموزش بدهیم و بعد آن‌ها را برای استخدام در شرکت‌ها آماده کنیم، اما کم‌کم دیدیم آموزش کار ما نیست، و برای کسی که می‌خواهد یک توسعه‌دهنده را جذب کند مهم نیست که آن فرد کجا برنامه‌نویسی یاد گرفته است. بیشتر برای او مهم است که آن فرد واقعاً دانش موردنیاز برای آن کار را دارد یا نه، به همین دلیل ابتدا روی این مورد تمرکز کردیم که مهارت افراد را بسنجیم.

 

اگر رقیب دارید تفاوت شما با رقیب چیست؟ ویژگی برجسته استارت‌آپ شما چیست؟

ویژگی اصلی استارت‌آپ ما در مهارت سنجی است، که به‌صورت سیستمی و خودکار انجام می‌شود، اگر رقیبی وجود داشته باشد که ما رقیب زیادی در این حوزه ندیدیم که ادعای مهارت سنجی داشته باشد، مهارت سنجی آن‌ها توسط یک فرد انجام می‌شود و این اصلاً مقیاس‌پذیر نیست. اگر  تعداد درخواست‌ها زیاد باشد نمی‌توانند به شرکت‌های زیادی سرویس بدهند، به همین دلیل ارزش اصلی ما سیستمی است که به‌صورت خودکار مهارت افراد را می‌سنجد.

 

تیمتان را چگونه ساختید؟

تیم اصلی ما شامل ۳ بنیان‌گذار است که از دانشگاه باهم دوست بودیم  و روی یک پروژه که محصول یکی از درس‌های برنامه‌نویسی‌مان بود کار می‌کردیم، کم‌کم بیشتر از یک پروژه برای آن‌وقت گذاشتیم و کار کردیم. در دانشگاه شریف و در سطح محدودی آن را عرضه کردیم با استقبال خیلی خوبی روبرو شدیم به همین دلیل تصمیم گرفتیم آن را گسترش بدهیم.

 

 

برای سرمایهگذاری با جای خاصی صحبت کردید؟ چگونه توانستید سرمایهگذار را قانع کنید؟

ما با چند سرمایه‌گذار صحبت کردیم. تعدادی از این سرمایه‌گذاران از طریق شتاب‌دهنده شریف معرفی‌شده بودند که در رویدادهای هفتگی با آن‌ها آشنا می‌شدیم ولی درنهایت با یک سرمایه‌گذار قرارداد بستیم.

 

آیا از شبکههای اجتماعی استفاده میکنید؟

بله ما از تلگرام و اینستاگرام استفاده زیادی می‌کنیم مخصوصاً یک گروه تلگرامی داریم که حدود ده هزار نفر برنامه‌نویس عضو آن هستند و فرصت‌های شغلی که شرکت‌ها می‌‌خواهند از آن‌ها اطلاع داشته باشند در آن گروه قرار می‌دهیم. بازخوردهای خوبی داشتیم و شرکت‌ها راضی بودند.

 

آیا با سازمان یا شرکت خاصی همکاری داشتید؟

ما یک پروژه مشترک خیلی بزرگ با شرکت VASL در دانشگاه شریف داشتیم که زیر نظر دکتر ربیعی است. با همکاری این شرکت رویداد کدکاپ را راه انداختیم که دو دوره آن برگزارشده و دوره سومش دریکی دو ماه آینده برگزار می‌شود که فکر می‌کنم بزرگ‌ترین مسابقه برنامه‌نویسی درکشور باشد.

 

آیا بعد از ورود به استارت‌آپ نظرتان راجع به این فضا تغییر کرده است؟

قطعاً دیدی که ما ابتدا به استارت‌آپ داشتیم این بود که تصمیم می‌گیریم و استارت‌آپی را راه‌اندازی می‌کنیم، بعد از ۶ ماه سرمایه‌گذار جذب می‌کنیم و بعد از یک سال به سودآوری می‌رسیم، حتی من قبل از این استارت‌آپ یک استارت‌آپ دیگری در حوزه سلامت داشتم که شکست خورد. اما مدام با پیشرفتی که طی زمان به دست آوردیم و با به دست آوردن اطلاعات بیشتر با دید بهتری کارهایمان را انجام  می‌دهیم.