fa-IR

مدیریت امور مالی با آنالیزا

۴۰/۰۴MB مصاحبه با مهرزاد اخوین، هم‌موسس استارت‌آپ آنالیزا
گفتگو با
مصاحبه

آنالیزا یک اپلیکیشن حسابداری شخصی(PFM) است با تمرکز بر افرادی که می‌خواهند دخل‌وخرج روزمره خود را به‌سادگی انجام دهند و تحلیل‌هایی داشته باشند که مدیریت مالی‌شان را آسان‌تر کند.هدف اصلی آنالیزا این است که شما به‌عنوان دستیار مالی‌تان بتوانید روی آن حساب کنید.بدین منظور، آنالیزا با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی پیامک‌های بانکی کاربر را خوانده و بر اساس بانک و شماره‌حساب، تراکنش‌های بانکی افراد را دسته‌بندی می‌کند.

http://analyza.ir 

https://t.me/analyza 

ایده اولیه آنالیزا از کجا شکل گرفت؟

ایده اولیه آن برای همکارم آقای کرمی بود که ایشان خودشان یک اپلیکیشن دیگر به نام اس‌ام‌اس‌بانک داشت که در کافه بازار قرار داشت و مردم آن را دانلود می‌کردند. البته به این شکل نبود و امکان انتقال و اشتراک را نداشت. ایشان به من پیشنهاد کرد که باهمکاری هم این کار را ادامه بدهیم و به آنالیزا برسانیم.

 

مشتری اولیهتان را از کجا جذب کردید؟

تبلیغات خیلی کمی داشتیم. اپلیکیشن‌مان را در کافه بازار گذاشتیم و بین دوستان نشر دادیم و توانستیم در دوهفته‌ای که اپلیکیشن را عرضه کردیم حدود ۳۰۰ تا نصب داشته باشیم.

 

از شبکههای اجتماعی هم استفاده کردید؟

بله. ما در توییتر در حال فعالیت هستیم، در اینستاگرام پُست می‌گذاریم و بیشتر روی کانال تلگرام محتوا ارائه می‌دهیم.

 

کدام شبکه بیشتر برای شما مفید بوده است؟

 من فکر می‌کنم تلگرام، چون مردم راحت‌تر می‌توانند مطالب را انتقال بدهند و تعداد مخاطبانش بیشتر است، تا الآن برای ما مفیدتر بوده ولی توییتر کاربران خاص‌تری دارد، بیشتر محور صحبت ما با کاربران توییتر متفاوت است تا تلگرام.

 

چند نفر در این استارت‌آپ کار میکنید؟

۴ نفر هستیم دو نفر بخش فنی هستیم و دو نفر بخش بازاریابی.

 

این تیمسازی به چه شکلی بوده است؟

بیشتر دوستانه بود، من با آقای کرمی نسبت خانوادگی داریم و دو نفر دیگر هم دوستان خودمان هستند که باهمدیگر کار می‌کنیم.

 

برای این استارت‌آپ چطور جذب سرمایه کردید؟

یک سرمایه‌گذار داشتیم که سرمایه‌گذاری شخصی کرده بود و ما کار را باهم شروع کردیم و روی پروژه‌های دیگر هم با ایشان ادامه می‌دهیم.

 

چطور ایشان را قانع کردید؟

ایشان هم از دوستان دو نفر همکار دیگر ما بود و راضی شدند سرمایه‌گذاری کنند.

 

به‌غیراز سرمایهگذار آیا با سازمان خاصی همکاری خاصی داشتید؟

نه هنوز با هیچ سازمانی همکاری خاصی نکردیم، پیشنهاداتی در این نمایشگاه به ما شده که برای همکاری صحبت کنیم، من فکر نمی‌کردم این‌قدر استقبال شود ولی باید ببینیم با کدام می‌توانیم به نتیجه برسیم.

 

آیا در راهاندازی استارت‌آپ با چالش خاصی روبرو بودید؟

بیشترین چالشی که ما داشتیم بحث UI و UX بود. با هرکسی که صحبت می‌کردیم نیمه‌کاره رها می‌شد و ادامه نمی‌دادند. خیلی به نظرم تعداد کسانی که UI و UX خوبی انجام بدهند در حال حاضر کم است. بحث فنی هم بی‌تأثیر نیست یعنی کسی که بتواند به تیم اضافه شود و قسمتی از بحث فنی را به عهده بگیرد. هنوز هم جای کار زیاد است و ما باید روی آموزش بیشتر کار کنیم.

 

آیا زیرساخت مناسب و قوانین مناسبِ دولتی را داشتید؟ آیا این قوانین توانسته است به شما کمک کند؟

چون ما با جایی در ارتباط نیستیم و از جایی لازم نیست ای‌پی‌آی بگیریم یا کار پرداختی انجام نمی‌دهیم که بخواهیم مجوزهای دولتی را بگیریم هنوز به آن‌ها برخورد نکردیم ولی قطعاً با توجه به اینکه در چند وقت اخیر یکسری از استارت‌آپ‌های فین‌تک فلیتر شدند و با مشکلاتی مواجه شدند این مشکلات برای ما هم وجود دارد. اگر بخواهیم وارد حوزه‌های پرداخت و موارد دیگری شویم با آن‌ها برخورد می‌کنیم ولی ما به دلیل نوع سبک کارمان هنوز به مشکلی برنخوردیم.

 

از دولت انتظار خاصی دارید؟

هرچقدر بتوانند زیرساخت را برای استارت‌آپ‌ها فراهم کنند که بتوانند بهتر کارشان را انجام بدهند و کمتر برای مجوز سخت‌گیری کنند و قوانین را آسان‌تر کنند، شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها خیلی بهتر خواهد شد. برای ما هنوز مشکلی پیش نیامده است.

 

این چندمین استارت‌آپ است که راهاندازی کردید؟

این سومین کار من است. ما قبلاً یک طراحی بازی داشتیم،که شکست خورد. آقای کرمی کار اس‌ام‌اس بانک را داشتند و دو تا طراحی بازی که باهم شروع کرده بودیم ولی به شکست انجامید و به‌جایی نرسید. الآن از زیرساخت‌های آن‌ها مخصوصاً در بحث حفظ کانکشن با سرور و تبادل دیتا بین سرور و کلاینت در این استارت‌آپ استفاده کردیم.