fa-IR
جاده ابریشم: سکوی پرش استارت‌آپ‌های ایرانی به بازارهای جهانی

جاده ابریشم: سکوی پرش استارت‌آپ‌های ایرانی به بازارهای جهانی

سفر ۱۰ روزه تیم کارشناسان و سرمایه‌گذاران خطرپذیر ایرانی و اروپایی به ۸ شهر ایران و رقابت نهایی استارت‌آپ‌های برگزیده در جزیره کیش، گشایش هر چه بیشتر درهای بازارهای بین‌المللی را به شرکت‌های نوآور و نوپای ایرانی را نوید می‌دهد.

یکی از دغدغه‌های بسیاری از استارت‌آپ‌های ایرانی، دسترسی به‌موقع به سرمایه لازم و نیز کسب راهنمایی‌های لازم برای گسترش کسب‌و‌کار است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Fund) با همین هدف شکل می‌گیرند و در ایران نیز چند سالی است که شاهد فعالیت این مراکز در حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه فناوری هستیم. در این میان، تعامل سازنده‌تر زیست‌بوم استارت‌آپی ایران با این صندوق‌‌ها، سرمایه‌گذاران بین‌المللی و نیز کارآفرینان موفق می‌تواند زمینه را برای رشد و بالندگی هر چه بیشتر این زیست‌بوم و نیز دستیابی به بازارهای جهانی فراهم سازد.

رویداد استارت‌آپ جاده ابریشم (Silk Road Startup) دقیقا همین ماموریت را در پیش دارد. این برنامه نخستین رویداد در نوع خود برای معرفی استارت‌آپ‌های ایرانی به سرمایه‌گذاران اروپایی است که با هدف تسهیل ارتباطات جهانی، دسترسی بهتر به تجربیات موفق در سطح بین‌المللی و نیز جذب سرمایه خارجی طراحی شده است.

در بخش نخست این برنامه، تیم استارت‌آپ جاده ابریشم (شامل مجموعه‌ای از فعالان زیست‌بوم استارت‌آپی ایران و اروپا) طی ۱۰ روز (از۳۰ مهر تا ۹ آبان) به هشت شهر تبریز، اصفهان، یزد، تهران، شیراز، مشهد، قزوین و رشت سفر می‌کنند. کاروان جاده ابریشم دربردارنده تیمی از نمایندگان و کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های موفق و نیز کارآفرینان حوزه فناوری است که با هدف آشنایی با زیست‌بوم استارت‌آپی و فعالان این حوزه در مناطق مختلف ایران به این هشت شهر سفر می‌کنند.

در هر شهر، هر یک از استارت‌آپ‌های مستقر در آن شهر یا شهرهای اطراف که پیش از این برای حضور در این رویداد ثبت‌نام کرده‌اند فرصتی می‌یابند تا جزئیات مرتبط با کسب‌و‌کارشان را به سرمایه‌گذاران و کارشناسان حاضر ارائه دهند. در طی اقامت کاروان جاده ابریشم در هر شهر، چند استارت‌آپ به‌عنوان برگزیده انتخاب شده و در نهایت فرصت حضور در بخش دوم رویداد را خواهند داشت.

دومین بخش استارت‌آپ جاده ابریشم نیز با فاصله‌ای چند هفته‌ای در جزیره کیش برگزار خواهد شد. این برنامه که نشستی بین‌المللی است، میزبان هیات‌های عالی سرمایه‌گذاران ایرانی و اروپایی خواهد بود. سخنرانی، شبکه‌سازی و نیز رقابت نهایی برای انتخاب سه استارت‌آپ برتر از جمله برنامه‌های متنوع این نشست است.

۱۰۰ استارت‌آپ‌ برتر هر کدام دو بلیت رایگان ورود به رویداد بین‌المللی کیش (در مجموع به ارزش ۴۰۰ یورو) را دریافت خواهند کرد به علاوه هزینه‌های اقامت و پرواز به کیش ۱۰ استارت‌آپ برگزیده نیز بر عهده رویداد است. در نهایت سه استارت‌آپ برتر به انتخاب هیات داوران به جوایز نقدی و غیر نقدی متنوعی جمعاً به ارزش تقریبی ۱۰۰ میلیون تومان و بهره‌مندی از حمایت‌های مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی، شتاب‌دهنده‌ها و فرصت حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و ... دست می‌یابند.

رویداد استارت‌آپ جاده ابریشم به‌صورت مشترک توسط تکراسا (TechRasa)، همفکر (Hamfekr) و GNP tour و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نیز مرکز شتاب‌دهی نوآوری برگزار می‌شود.

استارت‌آپ‌های فعال در حوزه‌های مختلف مرتبط با فناوری اطلاعات نظیر تجارت الکترونیک، اینترنت اشیا، هوشمندسازی، فین‌تک، مُد، تجهیزات همراه، هوش مصنوعی و سلامت و… می‌توانند برای حضور در این رویداد در نشانی F6S ثبت‌نام کنند.