fa-IR

یادگیری آنلاین با استارت‌آپ حامی

۵۰/۷۵MB مصاحبه با فرزاد حیدری، موسس استارت‌آپ حامی
گفتگو با
مصاحبه

حامی، استارت‌آپی با هدف تولید محتوای آموزشی در زمینه‌های شبکه، برنامه‌نویسی، مدیریت و ... است. حامی سعی دارد دسترسی آسان و مقرون‌به‌صرفه به محتوای آموزشی را فراهم نماید. مخاطبین حامی، دانشجویان، کارشناسان و مدیران فناوری اطلاعات در همه کشورهای فارسی‌زبان هستند. این آموزش‌ها، بر مبنای نیاز مشتریان و با تمرکز بر تخصص و تجربه اساتیدی است که سال‌ها در این زمینه فعالیت حرفه‌ای داشته‌اند.

http://hamicourse.com 

https://telegram.me/hamicourse 

https://www.instagram.com/hamicourse 

ایده اولیه استارت‌آپ حامی را از کجا الهام گرفتید و تاکنون چه تغییراتی کرده تا به اینجا رسیده است؟

با توجه به اینکه من مدرس دوره‌های شبکه بودم، در کلاس‌هایم می‌دیدم که بچه‌ها از راه‌های دور به کلاس می‌آمدند، بارها شده بود که از آبادان و جاهای دیگر آمده بودند، به این فکر افتادم که چرا باید این‌ها این‌قدر هزینه کنند و این‌همه راه بیایند تا در یک کلاس تخصصی بنشینند؟ به این فکر افتادم که دوره‌های تخصصی را به‌صورت پروژه محور دربیاورم و بچه‌هایی که از شهرستان می‌خواهند این‌قدر هزینه کنند با هزینه خیلی کم بتوانند این‌ها را در دسترس داشته باشند. با کمک شرکت سِماتک، استارت‌آپی را تأسیس کردم و شرکت سِماتک تقریباً حامیِ حامی شد.

در ابتدای پروژه درگیری‌های زیادی داشتیم به دلیل اینکه ما باید از وزارت ارشاد مجوز می‌گرفتیم و برای گرفتن مجوز سختی‌های زیادی کشیدیم. بعد از گرفتن مجوز شروع به ضبط دوره‌ها کردیم. دوره‌های تخصصی آی‌تی را به‌صورت پروژه‌ای در نظر گرفتیم، یعنی همه بتوانند بدون اینکه سر کلاش باشند کل دوره را دریافت کنند. بعدازاینکه یک نفر دوره را از ما خریداری می‌کند، می‌تواند با استاد در ارتباط باشد و سؤالاتی که دارد را مطرح کند و استاد به او جواب می‌دهد. الآن در حال بارگذاری کل دوره‌هایمان روی سایت هستیم. ترجیح ما این بود که در یکسری شهرستان‌های دور که مشکل اینترنت داشتند دوره‌ها را روی DVD رایت کنیم، به همین دلیل الآن دوره‌های ما هم‌روی سایتمان به‌صورت آنلاین قابل خریداری است و هم‌روی‌ DVD وجود دارد و می‌توانند DVD آن را خریداری کنند، چون به این نتیجه رسیدیم یکسری از روستاهایی که خارج از مرکز شهر هستند، هنوز مشکل اینترنت دارند. در ابتدای پروژه ه سختی‌های مالی زیادی داشتیم که سماتک توانست به ما کمک کند و مسائل مالی ما را حل کرد تا توانستیم این پروژه را راه بیندازیم.

 

چطور توانستید سرمایهگذار را قانع کنید؟

ابتدا یک مقدار سخت بود چون خود سماتک در حال برگزاری دوره‌های آی‌تی بود ولی با جلساتی که برگزار کردیم، ارائه گزارش و نشان دادن این موضوع که بسیاری از بچه‌ها از شهرستان به کلاس می‌آیند و حتی از کشورهای فارسی‌زبان افغانستان و تاجیکستان هم شرکت‌کننده داشتیم، توانستیم آن‌ها را قانع کنیم که احتمال درآمد بیشتری هم حتی برای آموزشگاه دارد.

 

از کجا متوجه شدید از این استارت‌آپ استقبال میشود؟

درخواست داشتیم، بارها شده بود از ما خواسته بودند که ما می‌توانیم فیلم این دورۀ تخصصی را داشته باشیم، دیدیم واقعاً بازارش وجود دارد و ما نیاز داریم. در حال حاضر در بازار زیاد این کار انجام‌شده ولی ما تخصصی کار می‌کنیم یعنی گفتیم فقط ما این دوره را داریم و کسی این دوره  را برگزار نمی‌کند. سایت‌های زیادی بودند که این کار را می‌کردند ولی به‌صورت تخصصی نبود. ما به‌صورت تخصصی روی ضبط دوره‌های آی‌تی کار می‌کنیم.

 

آیا شما با شرکت خاصی همکاری داشتید؟

در حال حاضر شرکت‌های زیادی هستند که ما با آن‌ها همکاری می‌کنیم. ما توانستیم محصولاتمان را به شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ ارائه بدهیم. تخصص‌ ما در آی‌تی بود برای همین در زمینه تدوین و ادیت فیلم از شرکت‌های مختلفی کمک گرفتیم. یکسری کارها مانند چاپ دی‌وی‌دی را هم انجام دادیم و با شرکت‌های زیادی همکاری می‌کنیم تا بتوانیم محصولاتمان را با کیفیت بهتری ارائه بدهیم.

 

تیمسازی شما به چه صورت بوده است؟

استارت تیم اولیه با من شروع شد، بعد با استادها قرارداد بستیم و نیروهای بازاریابی‌‌مان را استخدام کردیم، الآن تیم ما نزدیک 7 نفر است.

 

بزرگ‌ترین چالش شما چه بود؟

بزرگ‌ترین چالش ما مسئله مالی بود که با حمایت سماتک حل شد، دومین چالش ما مجوزهایی بود که باید می‌گرفتیم که واقعاً سخت بود. برای گرفتن مجوزهایی مانند نماد، باید مجوز وزارت ارشاد داشته باشیم، این مجوزها حدود 7، 8 ماه کار ما را عقب انداخت و این بزرگ‌ترین چالشی بود که ما درگیر آن شدیم.

 

آیا کمکها و زیرساختهای دولتی باعث تسریع روند فعالیت شما شده است؟

باعث تسهیل نشده است. این قسمت استارت‌آپ‌های جدید که راه‌اندازی شده به ما خیلی کمک کرده است. ما توانستیم با هزینه کم در نمایشگاه شرکت کنیم ولی نه کار ما را تسهیل نکرده است و باعث توقف ما هم شده است.

 

انتظاری که از دولت دارید چیست؟

یک مقدار روند مجوزها را باید تسهیل کنند . من برای گرفتن یک مجوز 7 ماه رفتم و آمدم.

 

چه مجوزی بوده؟

نشر دیجیتال که وزارت ارشاد آن را ارائه می‌دهد.

 

ازلحاظ زیرساخت چطور ؟

در حوزه‌های آی‌تی مشکلی نداشتیم فقط در زمینه مجوزهای وزارت ارشاد کمی مشکل داشتیم.

 

این چندمین استارت‌آپی است که راه‌اندازی کردید؟

 ایده‌های استارت‌آپی زیادی داشتیم، شاید بارها آمدیم کاری را شروع کنیم ولی دیدیم در بازار نمی‌شود ولی این استارت‌آپی که شروع کردیم از همان شروع خوب پیش رفتیم و از همان روزی که استارت را برای فروش کالا زدیم توانستیم محصولاتمان را بفروشیم. این استارت‌آپ ما موفق‌تر از کارهایی است که قبلاً کرده بودیم.

 

آیا ذهنیت شما نسبت به فضای استارت‌آپ‌ها و کارآفرینی تغییر کرده است؟

ابتدا که وارد استارت‌آپ شدیم تصور ما خیلی متفاوت بود. فکر می‌کردیم خیلی راحت‌تر است اما بعد که به موانعی برخورد کردیم دیدیم سخت است اما از روزی که وارد نمایشگاه شدیم و هیجان و تکاپوی همه را می‌بینیم خودمان هم بیشتر انرژی گرفتیم که باانرژی بیشتری بتوانیم کارمان را ادامه بدهیم.