مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در مازندران فعال شد

مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در مازندران فعال شد

مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) مازندران عصر یکشنبه در محل پارک علم و فناوری استان در ساری آغاز به کار کرد.
مجری این مرکز پارک علم و فناوری و ناظر آن اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان است و از طریق شورای سیاست‌گذاری اداره خواهد شد.
رییس پارک علم و فناوری مازندران در حاشیه راه‌اندازی این مرکز گفت که این مرکز همسو با برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کمک به توسعه کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات راه‌اندازی شده است.
علی معتمدزادگان افزود: تمامی مراحل کمک به کسب‌وکارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات جهت تجاری‌سازی و ایده پردازی تجاری و همچنین پیدا کردن سرمایه‌گذار از طریق این مرکز انجام و هدایت خواهد شد.
وی توضیح داد: ترویج و تسهیل ارزش‌آفرینی، بررسی و تلاش برای توسعه بازار، تیم‌سازی، شبکه‌سازی و هم‌افزایی، خدمات و مشاوره کسب‌وکار، خدمات و مشاوره قانونی از جمله اهداف این مرکز است.
او ادامه داد: مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا در تلاش برای حفظ تعادل بازار در بخش‌های مختلف زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپا بوده و برای تقویت حلقه‌های ضعیف‌تر زیست‌بوم فعالیت خواهد کرد.
معتمدزادگان گفت: ماموریت مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا، توانمندسازی متخصصان فاوا و صاحبان ایده‌های کسب‌وکار در این عرصه است و در این راستا، تسهیل روند ایجاد، رشد و توسعه کسب‌وکارها و همچنین زمینه‌سازی برای تعامل آسان و آزاد و حرفه‌ای در حوزه‌ی آفرینش، رشد و توسعه کسب‌وکارهای نوپا را دنبال می‌کند.
وی افزود: در ترکیب شورای سیاست‌گذاری این مرکز سعی شده از بیشتر دستگاه‌های استان از جمله سه دانشگاه بزرگ استان شامل دانشگاه مازندران، دانشگاه صنعتی نوشیروانی و دانشگاه علوم کشاورزی ساری، مراکز رشد این دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، نظام صنفی رایانه‌ای و همچنین از بخش‌های اقتصادی استان کمک و همکاری گرفته شود.
به گفته وی، برای اداره بخشی از مرکز توانمندسازی شرکت استارت‌آپ‌های مازندران به‌صورت ماموریتی از بخش خصوصی نیز استفاده خواهد شد.
معتمدزادگان تاکید کرد: برای همکاری و فعالیت در این مرکز هیچ‌گونه محدودیت سنی یا تحصیلی وجود ندارد تحصیل‌کردگان فارغ از دانشگاه نیز می‌توانند با مرکز همکاری کنند.
بر اساس آمارهای رسمی، در دوره چهار ساله فعالیت دولت یازدهم یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مازندران سرمایه‌گذاری شد.
مازندران از جمله استان‌هایی است که تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرای طرح توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار (تکاپو) در حوزه ICT و IT در آن امضا شده است.
برنامه توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار (تکاپو) در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مازندران شامل مراحلی از جمله صدور مجوز و حمایت، توسعه زیرساخت در حوزه دسترسی، توانمندسازی در راستای توسعه کسب‌وکارها، توسعه سرویس و خدمت و توسعه خدمات در روستاهاست.
توانمندسازی و تسهیل گری کسب‌وکار، توسعه زیرساخت در حوزه دسترسی با ایجاد خدمات اینترنت پرسرعت و سرویس‌های مرتبط، ایجاد مرکز تولید نرم‌افزارها، ایجاد شتاب‌دهنده، مرکز شکل‌گیری کسب‌وکار، تاسیس و تشکیل کسب‌وکارهای اینترنتی و تجاری‌سازی ایده‌ها، ایجاد شهر هوشمند و حمل‌ونقل هوشمند در شهرستان‌های ساری و رامسر از جمله محورهای این طرح است.