fa-IR

خرید و فروش آسان با استارت‌آپ یه‌خرید

۲۳۳/۰۲MB مصاحبه با آرمان جهانبخش موسس استارت‌آپ یه خرید
گفتگو با
مصاحبه

شما کالای مورد نیاز خودتون رو (فعلا موبایل و تبلت) در سایت درخواست می‌دید، فروشندگان زیادی منتظر درخواست شما هستند و شروع میکنن به قیمت دادن به شما و توی اون قیمت با هم رقابت می‌کنند. شما بهترین پیشنهاد را انتخا ب می‌کنید و اطلاعات تماس فروشنده را می‌بینید و می‌تونید مستقیما کالا را ازش بخرید. به این روش شما به بهترین قیمت بازار، کالا را تهیه و حتی می‌توانید کالاهای کم یاب بازار را نیز پیدا ‌کنید.

http://yekharid.ir/ 

https://t.me/yekharid_ir 

ایده اولیه استارت‌آپ خود را از کجا الهام گرفتید؟

من در ابتدا یک فروشگاه‌آنلاین راه‌اندازی کردم و وقتی جلوتر رفتم به یکسری ایرادات برخورد کردم. یکی از بزرگ‌ترین ایرادات به روز نبودن قیمت‌ها بود، تامین‌کننده‌ها نمی‌توانستند کالا بدهند و این عدم هماهنگی بزرگ‌ترین مشکل همه فروشگا‌ه‌های آنلاین است. به این فکر کردم چه راهی وجود دارد که بتوانیم کالا را به دست مشتری برسانیم، بدون اینکه این‌قدر نوسان قیمت بازار، مشتری را آزار دهد؟ به این نتیجه رسیدم که بهتر است مشتری روی سایت کالای موردنظرش را درخواست دهد، سپس فروشندگانی که تامین‌کننده همین سایت‌ و تامین‌کننده بازار هستند، به صورت آنلاین قیمت را همان لحظه به خریدار اعلام می‌کنند و مناقصه‌ای هم بین فروشندگان برگزار شده و در قیمت رقابت می‌کنند. درنتیجه، خریدار با بهترین قیمت می‌تواند کالا را از فروشنده دریافت کند.

بزرگ‌ترین مزیت کسب‌وکار ما،‌ این است که از یک طرف خریدارانی هستند که می‌توانند کالا را با قیمت خوبی بخرند، اگر کالایی در بازار ناموجود و کم باشد ممکن است بعضی تامین‌کننده‌ها این منابع را داشته باشند و بتوانند آن کالاها را تامین کنند، بنابراین از طریق ما همدیگر را پیدا می‌کنند. از طرفی، تامین‌کنندگان عمده به خاطر مشکلات اقتصادی تمایل دارند وارد بازار خرده‌فروشی شوند و کالاهایشان را به مشتریان بفروشند. سایت ما آن‌ها را به هم وصل می‌کند. در فروشگاه آنلاین عملاً واسطه حذف می‌شود و خریدار و فروشنده با یکدیگر به تعامل خوبی می‌رسند.

 

از کجا متوجه شدید ایده شما در بازار جواب میدهد؟

برخی سایت‌ها قیمت‌های فروشگاه‌های آنلاین را به رقابت می‌گذارند. بزرگترین ایرادی که آن‌ها دارند این است که قیمت‌های فروشگاه آنلاین، به خاطر نوسانات بازار و نبود محصول در انبار، به روز نیست. از طرفی مشتری وقتی قصد خرید دارد باید با افراد زیادی تماس بگیرد. الان به خاطر وجود فضای مجازی و اینترنت همه می‌دانند که باید چه بخرند و در مورد کالایشان اطلاعات زیادی جمع‌آوری می‌کنند و بعد از آن به سراغ فروشگاه‌هایی می‌روند که قیمت مناسب‌تری داشته باشند. یعنی بزرگ‌ترین دغدغه خریدار بعد از انتخاب کالا، قیمت آن است و با این روش می‌تواند کالا را با بهترین قیمت خریداری کرد. دغدغه عمده‌فروش هم این است که بتواند با بالاترین قیمت محصول خود را بفروشد و حاضر است حجم فروشش را بیشتر و سودش را کمتر کند. ما هر دو طرف را به این شکل راضی می‌کنیم.

 

ایده فعلی شما با ایده اولیه تفاوتی هم دارد؟

یک‌سری اصلاحات داشته است. در مورد ایده اولیه، نمی‌خواستیم حالت مناقصه را برگزار کنیم، بلکه فقط می‌خواستیم یک قیمت‌گذاری ساده باشد. ابتدا قرار شد پول را بگیریم و خودمان این مبادله را انجام دهیم. بعد از مدتی، طرح کسب‌وکار خودمان را تغییر دادیم و مشخص کردیم که ما واسطه‌ نیستیم و هیچ مبلغی را از دو طرف بابت خریدوفروش نمی‌گیریم. ایده ما تغییرات زیادی کرد و عملاً ما هیچ پولی از خریدار به عنوان واسطه-گری نمی‌گیریم. در آینده فروشندگان به میزان کاری که کرده‌اند، حق شارژی را پرداخت می‌کنند. در ایده اولیه سرویس پستی را نداشتیم، بعد از اصلاحات آن را به مجموعه اضافه کردیم، مثلاً اگر فروشنده بخواهد پرداخت در محل انجام دهد، به او کمک می‌کنیم.

 

تیم شما چند نفر هستند؟

در حال حاضر ۵ نفر هستیم، برنامه‌نویس، گرافیست، مدیر بازرگانی، مدیر مجموعه و یک نفر هم به عنوان تامین‌کننده.

 

سرمایهگذار جذب کردید؟

نه هنوز ولی با چند نفر مذاکره کردیم. انشاءالله توافق شود انجام می‌دهیم.

 

با شرکت خاصی همکاری داشتید؟

بعضی از تامین‌کننده‌هایی که با آن‌ها همکاری می‌کنیم، شرکت‌های بزرگی هستند. الان دسته‌بندی موبایل را داریم، دسته‌بندی‌های دیگر آماده آپلود شدن است. آن‌ها نیز شرکت‌های خوب و بزرگی هستند؛ از بازرگانی ایران گرفته تا ماکروتل و غیره.

 

بزرگ‌ترین چالش شما چیست؟

 بزرگ‌ترین چالش ما اطمینان‌بخشی به خریداران است. چون افراد با ذهنیت سنتی، این ترس را دارند که کالاها تقلبی باشد و دقیقا همان چیزی که فروشنده قیمت می‌دهد را تحویل نگیرند. ما همه سعی‌مان را می‌کنیم که ترس خریدار را از بین ببریم و به همین خاطر واحد حل اختلاف تشکیل داده‌ایم.

 

آیا ذهنیت شما در مورد فضای استارت‌آپ‌ها تغییری کرده است؟

من روز اول به کارآفرینی علاقه زیادی داشتم  و پیش از ورود به حوزه استارت‌آپ‌ها سعی کردم با فعالیت‌های دیگری کارآفرینی را انجام بدهم. استارت‌آپ حالت پویا و جذابی دارد.