fa-IR
سرمایه‌گذاری ۱۰میلیارد تومانی بخش خصوصی در استارت‌آپ صنایع‌دستی
فروشگاه آنلاین صنایع‌دستی و هنری چونک با حضور نامورمطلق رونمایی شد

سرمایه‌گذاری ۱۰میلیارد تومانی بخش خصوصی در استارت‌آپ صنایع‌دستی

آیین رونمایی از سرمایه‌گذاری گروه نیک‌بسپار یزد در فروشگاه آنلاین صنایع‌دستی و هنری چونک با حضور بهمن نامورمطلق معاون صنایع‌دستی کشور، مدیران‌‌کل این معاونت و مسئولان فروشگاه آنلاین چونک در محل دفتر این مجموعه برگزار شد.
سرمایه‌گذاری ۱۰میلیارد تومانی بخش خصوصی در حوزه صنایع‌دستی
در این مراسم بهمن نامورمطلق معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، با تبریک راه‌اندازی این فروشگاه و سرمایه‌گذاری در این حوزه، موفقیت «چونک» را ارائه مدلی مناسب برای همزیستی بخش صنعت با صنایع‌دستی ایرانی دانست.
او ادامه داد: صنایع‌دستی ایران نیاز به روح و چهره‌ تازه‌ای دارد و باید خود را از نو تعریف و ویرایش کند که این مهم از طریق راه‌اندازی چنین بسترهایی و حمایت زیرساختی سازمان‌های دولتی هر چه بیشتر به هدف مطلوب خود نزدیک می‌شود. این مدل بازیگران صنایع ایران اعم از صنعتی و دستی را به هم نزدیک می‌کند و باعث تکمیل آن‌ها می‌شود. از طرف دیگر فعالان صنایع ایران می‌توانند این مدل را برای بهبود روح کاری خود و ویرایش رویکردهای تجاری به کار گیرند.
محمد شهوازیان مدیرعامل گروه نیک بسپار یزد و سرمایه‌گذار فروشگاه آنلاین صنایع‌دستی و هنری چونکنیز در این جلسه با بیان اینکه این فروشگاه به‌ دنبال وجود مشکلاتی در صنایع‌دستی ایران راه‌اندازی شده است و هدف راه‌یابی به بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی تعیین شده و معتقد هستیم که فروشگاه آنلاین چونک امکان دسترسی به بازارهای بزرگتر را برای هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی ایران ایجاد می‌کند.
او همچنین با اشاره به برنامه‌های این شرکت برای صادرات صنایع‌دستی به خارج از کشور، از راه‌اندازی چهار دفتر در چهار قاره جهان خبر داد.
سیدمرتضی نقیبی مدیرعامل فروشگاه آنلاین صنایع‌دستی و هنری چونک نیز با بیان اینکه چونک به معنای واقعی یک استارت‌آپ در صنایع‌دستی کشور است گفت: این مجموعه از سه سال گذشته با سرمایه شخصی و به‌صورت کاملا خصوصی با بهره‌گیری از تیمی مجرب و متخصص متشکل از ۲۱ نفر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد فعالیت خود را آغاز کرد.
او افزود: در حال حاضر شرایط بسیار مطلوب است و امیدواریم بتوانیم تحولات مثبتی در صنایع‌دستی ایران ایجاد کنیم برای همین به دنبال این هستیم که در حوزه تولید محتوا صنایع‌دستی به‌صورت جدی فعالیت کنیم و با توجه به نوپا بودن کسب‌وکار آنلاین در این بازار بتوانیم مزیت‌های صادراتی مناسب صنایع‌دستی ایرانی را شناسایی و کسب کنیم.
فروش میلیاردی صنایع‌دستی ایران
محمد شهاب شهوازیان مدیر اجرایی فروشگاه آنلاین صنایع‌دستی و هنری چونک نیز با بیان مطالبی درباره کسب‌و‌کار آنلاین و نقش این استارت‌آپ درحوزه صنایع‌دستی افزود: بر اساس آمار، فروش صنایع‌دستی ایران در بازار داخلی در سال ۹۵، یک‌میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان و صادرات آن بیش از ۲۰۰‌میلیون دلار بوده است. پیش‌بینی می‌شود بازار صنایع‌دستی در سال‌های آینده ظرفیت فروش ۴۰‌میلیارد تومانی در سال را داشته باشد.
او گفت: ایران سومین تولید‌کننده صنایع‌دستی در جهان است. در همین ارتباط و براساس آمار منتشر شده در سال ۹۵، ۲۵‌هزار فروشگاه اینترنتی در ایران توانسته‌اند ۷۰‌هزار میلیارد تومان درآمد‌زایی داشته باشند.
مدیر اجرایی فروشگاه آنلاین صنایع‌دستی و هنری چونک ادامه داد: چونک هم‌اکنون با ۱۰۰ تأمین‌کننده کالا همکاری می‌کند و برای ۲۱ نفر به‌طور مستقیم اشتغال‌زایی کرده است که رویکرد این موضوع صرفاً استفاده از متخصصان دانشگاهی است.
شهوازیان اضافه کرد: شرکت نیک‌بسپار یزد در برنامه مالی خود بیش از ۱۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در فروشگاه آنلاین صنایع‌دستی و هنری چونک پیش‌بینی کرده است.
انجمن سایت‌های فروشندگان صنایع‌دستی
پویا محمودیان مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع‌دستی نیز در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از کسب‌و‌کارهای اینترنتی در حوزه صنایع‌دستی گفت: ما تصمیم داریم همان‌طور که در سال ۹۴ انجمن صادرکنندگان صنایع‌دستی کشور را راه‌اندازی کردیم، انجمن سایت‌های فروشندگان صنایع‌دستی کشور را به‌عنوان نهاد خصوصی که صدای فعالان این حوزه باشد را نیز ایجاد کنیم تا با نگاهی سیستمی برای تسهیل ارتباطات و دسترسی به بازارهای مهم و مستعد جهانی از فعالان این حوزه حمایت به عمل آید.
او افزود: امیدوارم فروشگاه آنلاین صنایع‌دستی و هنری چونک نمونه‌ای مناسب برای آینده‌ای روشن و مطمئن در بازار فروش آنلاین صنایع‌دستی ایرانی باشد.
در پایان این مراسم سایت فروشگاه آنلاین صنایع‌دستی و هنری چونک با حضور بهمن نامورمطلق معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رونمایی شد.