fa-IR
پیش‌نویس آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان بررسی شد

پیش‌نویس آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان بررسی شد

کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران یکم مهرماه با حضور کارشناسان حوزه فاوا در محل اتاق بازرگانی، نقاط ضعف پیش‌نویس آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان را بررسی شد.

عضو کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران و رییس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان درباره ضرورت برگزاری نشست بررسی پیش‌نویس آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: این آیین‌نامه خیلی شفاف و کارآمد نیست. شرکت‌ها برای احراز صلاحیتشان با مشکلات زیادی مواجه‌اند که در کمیسیون ICT اتاق بازرگانی آسیب‌شناسی شده است.

افشین کلاهی افزود: مشکل عمده شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش احراز صلاحیت طولانی بودن فرایند کار است که شرکت‌ها را مدت‌زمان زیادی درگیر می‌کند.

وی با بیان اینکه تشکل‌های صنفی باید احراز صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان را بر عهده داشته باشند، گفت: قطعا سپردن کار به تشکل‌های بخش خصوصی مربوطه روند کار را تسهیل می‌کند و حضور دولتی‌ها و خصولتی‌های دانش‌بنیان نیز کمرنگ می‌شود.

رییس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی درباره مشکل احراز شرکت‌های بزرگ به‌عنوان دانش‌بنیان نیز گفت: شرکت‌های مطرح و بزرگ حوزه فاوا به دلیل نوع محصولات در احراز صلاحیتشان مشکل دارند. اکنون دانش‌بنیان نوع 1 و 2 ( صنعتی و تولیدی) داریم که به اعتقاد کارشناسان فقط فرایند احراز صلاحیت را مشکل‌ساز می‌کند.

وی افزود: در واقع دانش‌بنیان‌ها شرکت‌های دانش‌محور هستند. این درحالی است که در احراز صلاحیت بیشتر محصول محورها موردتوجه قرار می‌گیرند.

وی ضمن قدردانی از اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه دانش‌بنیان، گفت: اقدامات دولت قبلی و فعلی در این حوزه جای تقدیر دارد و برای حیات شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است؛ اما اشکالاتی در پیش‌نویس آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

کلاهی گفت: با وجودی که صنعت خودرو فرسوده و بیشتر مونتاژ ماشین‌های چینی است، به آن توجه می‌شود و تسهیلات زیادی برای آن در نظر می‌گیرند. اما به‌رغم اینکه توسعه کشور در گرو رشد شرکت‌های دانش‌بنیان است، هنوز آن‌ها با محدودیت‌های زیادی مواجه هستند.