fa-IR
آزمایش شبکه 5G ایرانسل با حضور وزیر ارتباطات

آزمایش شبکه 5G ایرانسل با حضور وزیر ارتباطات

محمد جواد آذری جهرمی در گردهمایی فرصت‌های اقتصادی نسل ۵ و نخستین آزمایش شبکه کامل 5G در کشور توسط ایرانسل با اشاره به اینکه در کشورهای مختلف در توسعه تکنولوژی یک استراتژی دارند که بر مبنای آن عمل می کنند، گفت: توسعه تکنولوژی با توسعه فرهنگ و فرآیند‌ها باید همزمان شده و اگر غفلت کنیم در بخش‌های مختلف آسیب می‌بینیم.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه بخش اعظمی از خدمات و زندگی مردم با 5G دچار تغییر می‌شود، افزود : کارکرد اصلی این تکنولوژی  عرضه خدمات سنتی است که قابلیت مجازی سازی نداشتند و با تکنولوژی قابلیت مجازی سازی پیدا می‌کند و باعث بزرگ شدن بازار آی‌سی‌تی می‌شود.
وی با تاکید به اینکه 5G سبک زندگی را تغییر می‌دهد و  و رفاه مردم  را بالا برده و مفاهیم را تغییر می‌دهد، تصریح کرد:  در حدود ۱۰ سال از این تکنولوژی جلوگیری شد و در عرض ۳ سال پیشرفت‌های بسیاری حاصل شد اما به دلیل اینکه بقیه بخش‌ها نیز به همین نسبت پیشرفت نداشتند آسیب‌‌هایی هم داشت.
آذری جهرمی اظهار داشت: باید در این حوزه استراتژی خود را تدوین کنیم و به دنبال یک توسعه پایدار باشیم چرا که باید در عرصه فناوری اطلاعات رشد ۵ برابری و در حوزه مخابرات رشد ۲.۵ برابری داشته باشیم. 
وی با اشاره به اینکه نیاز‌های مردم در حال رشد است، گفت:  اگر به نیاز‌های مردم فکر نکنیم مردم نیاز‌های خود را در بازار از کشور‌های خارجی دریافت می‌کنند و این بازار در اختیار کشورهای دیگر قرار می‌گیرد.
وزیر ارتباطات تاکید کرد: همزمان با رشد ۵G  به رشد در حوزه‌های فرهنگی و کسب و کارها و دیگر بخش ها هم باید فکر کنیم و برنامه داشته باشیم.
وی در زمینه تدوین برنامه برای این حوزه به ظرفیت‌های شورای عالی فضایی اشاره  و خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت شورای عالی فضای مجازی برای تدوین یک برنامه مناسب و رفع موانع بسیاری که در این حوزه وجود دارد استفاده کنیم.
وی با تاکید به اینکه این حوزه ساختار‌های مالی خود را دارد، گفت: در حوزه مسایل مالی ساختارهایی مالی در حال تغییر است و اگر برای این ساختارها برنامه ریزی نداشته باشیم اقتصاد خود را از دست می‌دهیم.
آذری جهرمی در ادامه از مدیران شرکت ایرانسل خواست فعالیت‌های انجام شده خود را در حوزه 5G در نمایشگاهی برای بخش‌های مختلف کشور به نمایش بگذارند تا سایر بخش ها، تحولات آینده این حوزه را مشاهده کنند.
وی همچنین درباره تعرفه و فروش بسته‌های اینترنتی از اپراتورها و شرکت ایرانسل خواست در این زمینه با جزییات کامل به مشترکان خود اطلاع رسانی کنند.
آذری جهرمی به اپراتور ایرانسل توصیه کرد: مانند بسیاری از اپراتورهای دنیا در مکان‌های عمومی و ایستگاه ها و مراکز تجاری تا حدی خدمات رایگان سرویس وای‌فای به مشترکین ارایه کند. 
وی تاکید کرد: برخی از برنامه‌های مورد نیاز مردم است مانند بازی‌های رایانه‌ای که با تاخیر‌های بیش از حد استاندارد انجام می‌شود و  برای بهبود این شرایط نیاز است در این حوزه سرمایه‌گذاری کنید.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: برای توسعه در کسب‌و‌کارهای نوپا و پاسخ به نیازهای عمومی به صورت جدی‌تر در این زمینه باید سرمایه گذاری شود و اپراتورها حضور داشته باشند.