فراخوان مقاله کنفرانس جهانی پارک‌های علمی ۲۰۱۸ اعلام شد

فراخوان مقاله کنفرانس جهانی پارک‌های علمی ۲۰۱۸ اعلام شد

سی‌وپنجمین کنفرانس جهانی «پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری» از دوم تا پنجم سپتامبر ۲۰۱۸ برابر با یازدهم تا چهاردهم شهریور ۱۳۹۷ برای نخستین بار به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در کلان‌شهر اصفهان برگزار خواهد شد.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سال گذشته در نشست اعضای کنفرانس جهانی انجمن بین‌المللی موسسات و پارک های علم و فناوری (ASP) در مسکو به عنوان میزبان سال ۲۰۱۸ این نشست انتخاب شد.
هدف از برگزاری این کنفرانس، آشنایی مدیران پارک‌ها و موسسه‌های فناوری دنیا با جدیدترین محصول‌ها و دستاوردهای یکدیگر و فناوری‌های نوین جهان و تعامل مدیران شرکت‌های فناور و دانش بنیان با یکدیگر است.
موضوع اصلی کنفرانس جهانی پارک‌های علمی و فناوری سال ۲۰۱۸ به سوی شهرها و جوامع پایدار، پرورش و ترویج اکوسیستم‌های نوآوری است.
این کنفرانس جهانی، مقاله‌های به زبان انگلیسی و در چهار محور اصلی و هفت محور فرعی می‌پذیرد.
محورهای اصلی کنفرانس شامل «شهرها، پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری: چالش‌ها و استراتژی‌ها»، «ابزارها و عملکردهای جدید برای شهرها و مناطق نوآوری، چالش‌های جوامع و شهرها»، «نقش پارک‌های علم و فناوری برای غلبه بر چالش‌ها از طریق نوآوری اجتماعی» و «کارآفرینی برای رشد و پایداری در پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری» است.
عناوین محورهای فرعی نیز «نوآوری باز و چالش‌های پیش روی شهرها»، «بازسازی ساختارهای قدیمی برای شکل‌گیری اقتصاد دانش‌ بنیان»، «فناوری ارتباطات و اطلاعات در خدمت توسعه پایدار»، «تاثیر پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری در شکل‌گیری شهرهای مولد و بهره‌ور»، «هم‌پیمانان جهانی در روند بین‌المللی ‌سازی»، «جذب نخبگان در شهرها، پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری» و «عملکرد و فعالیت شرکت‌های مستقر در پارک‌های علمی در رویارویی با چالش‌ها و نقاط قوت حاصل از تمرکز بر روی اهداف سازمان ملل» است.
علاقه‌مندان می‌توانند خلاصه مقاله‌های خود را تا ۲۵ اکتبر ۲۰۱۷ برابر با سوم آبان ۹۶ به دبیرخانه کمیته راهبری کنفرانس ارسال کنند.
خلاصه مقاله‌ها باید به‌صورت آنلاین از طریق وب‌سایت دبیرخانه کمیته راهبری کنفرانس ارسال شود.
اعلام نتایج پذیرش خلاصه مقاله‌ها در ۲۴ آذر ۹۶ و اعلام نتایج پذیرش مقاله‌های کامل در ۱۵ خرداد ۹۷ خواهد بود. همچنین سایر اطلاعات در وب‌سایت کنفرانس جهانی پارک های علمی در دسترس قرار گرفته است.
حدود ۴۰ پارک علم و فناوری و ۱۷۶ مرکز رشد فناوری در ایران وجود دارد که در این مراکز بیش از چهار هزار و ۴۰۰ واحد فناورانه فعالیت می‌کنند.
حدود ۱۵ پارک علم و فناوری از ایران عضو انجمن جهانی پارک‌های علم و فناوری هستند و عضویت دیگر پارک‌های کشور نیز در دست انجام است.
در زمان حاضر حدود ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعال است.
این شهرک که با هدف حمایت و هدایت شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شده، دارای یک مرکز رشد مقدماتی، ۱۲ مرکز رشد فناوری و ۲ پارک علم و فناوری است که پارک شیخ بهایی به بهره‌برداری کامل رسیده و پارک ابوریحان در حال احداث و تکمیل است.