مصاحبه با محمدمهدی باریده هم‌بنیان‌گذار استارت‌آپ پی‌پینگ

مصاحبه با محمدمهدی باریده هم‌بنیان‌گذار استارت‌آپ پی‌پینگ

پی‌پینگ، هویت آنلاین شماست. با انتخاب یک نام کاربری یکتا در پی‌پینگ می‌توانید درگاه اختصاصی پرداخت خودتان را داشته باشید. اپلیکیشن پی‌پینگ بستری امن جهت «دریافت و ارسال پول برای دریافت بدهی و دریافت وجه و فروش» برای کسب و کارهای کوچک و متوسط، خیریه‌ها و اشخاص حقیقی است.


http://www.payping.ir/ 

https://t.me/payping 

https://www.instagram.com/payping.ir 


ایده اولیه پی‌پینگ از کجا شروع شد؟

پی‌پینگ از ایده قبلی ما که به نتیجه نرسید شکل گرفت، ایده‌ای به نام بیت‌وام داشتیم که شبکه اجتماعی قرض‌الحسنه بود، اما یکسری موارد و مشکلاتی داشت، کار این شبکه پول قرض دادن به یکدیگر و دوستانتان بود، می‌توانستید با مبالغ اندکی که از چند دوست دریافت می‌کنید، مبلغ زیادی را بدست آورید، از لحاظ قانونی یکسری مشکلات داشت، بحث بازپرداختش بود که به مشکل برمی‌خورد و مساله بعدی این بود که یک صفحه یا درگاهی می‌خواست که به صورت اختصاصی برای شما باشد.
ما از بیت‌وام الهام گرفتیم و پی‌پینگ را شکل دادیم، کار پی‌پینگ دادن یک صفحه شخصی یا تجاری پرداخت به شما است.

شما با استفاده از صفحه پرداخت می‌توانید هر مقداری که می‌خواهید پول دریافت کنید، پایه دریافت این مبلغ هم بر مبنای پرداخت اینترنتی است.

چه تغییراتی در نسخه اولیه پی‌پینگ ایجاد کردید؟ و بازخوردها را از چه کسانی می‌گرفتید؟
نسخه اولیه پی‌پینگ بسیار خام بود. ایده ما یک صفحه بود و شما فقط می‌توانستید یک لینک به سایرین بدهید و دیگران پرداخت کنند، ما این لینک را به دیگران می‌دادیم و آن‌ها پرداخت را انجام می‌دادند. اوایل کار  بسیار استقبال شد و ما خیلی خوشحال شدیم، پس از بازخوردی که از مشتریان به مرور زمان دریافت می‌شد سعی کردیم پی-پینگ را تکمیل کنیم. در مرحله بعدی کاری کردیم که شما می‌توانستید لینک با مبلغ مشخص درست کنید، این لینک را می‌توانستید برای دیگران پیامک یا ایمیل کنید، یک مرحله که جلوتر رفتیم حساب شخصی ـ تجاری را ایجاد کردیم. در حساب شخصی فقط نام خودتان بود، در حساب تجاری نام برندتان می‌‌آمد. سپس در بخش بعدی گزینه مالی را اضافه کردیم و اتفاقات متنوعی به آن اضافه شد، در حال حاضر وب‌سرویس می‌دهیم که بقیه می‌توانند از سرویس پی‌پینگ استفاده کنند.

لحظه اول که پی‌پینگ راه‌اندازی شده بود هنوز کسی آن را نمی‌شناخت، اولین کاربران را چگونه جذب می‌کردید؟

ما در شتاب‌دهنده آواتک بودیم و ۲۵ کاربر اول‌مان را از اطراف‌مان و دوستان‌مان انتخاب کردیم. در مرحله بعدی یک مقدار پیش رفتیم و تقریباً طی یک بازده ۲ هفته‌ای نزدیک به ۷۰۰ کاربر گرفتیم که به جرات شاید بتوانم بگویم ۵۰۰ یا ۶۰۰  نفر آن‌ها از آشنایان ما بودند، در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کردیم همینطور کسانی که ما را معرفی کردند باعث شد بتوانیم کاربر جذب کنیم.

در حال حاضر  پی‌پینگ چگونه کاربر جذب می‌کند؟

تا الان تبلیغ مستقیم نداشته‌ایم یا در نمایشگاه‌ها شرکت کرده‌ایم، یا فضاهایی مانند الکامپ بوده است که برای ما هزینه‌ای نداشته است. سعی کردیم یک آنبوردینگ طراحی کنیم که اصطلاحاً هر کسی عملیات پرداخت را انجام می‌دهد به نوعی تبدیل به کاربر پی‌پینگ ‌شود. در سیستم‌مان کسی را داریم که پول را دریافت می‌کند، پرداخت-کننده هیچ احتیاجی ندارد در پی‌پینگ عضو شود ولی سیستم را طوری طراحی کرده‌ایم که اگر شخص تمایل داشت اطلاعاتش را در سیستم پی‌پینگ ثبت کند و ما این را در یک پروسه مشخصی تبدیل به کاربرمان می‌کنیم.

مرحله بعدی بحث بازاریابی ما است. سعی کردیم از اشخاص مطرح در بازار استفاده کنیم که در نتیجه افرادی که آن اشخاص مطرح را دنبال می‌کنند از سیستم ما هم استفاده کنند و تبدیل به مشتری ما شوند.

مدل درآمدی پی‌پینگ در حال حاضر به چه شکلی است؟ و چگونه می‌خواهید جذب سرمایه کنید؟

ما برای نوع درآمدمان دو نوع حساب شخصی و تجاری داریم، در حساب شخصی از پرداخت‌کننده ۵۰۰ تومان اضافه دریافت می‌کنیم که این مبلغ درآمد پی پینگ است، در حساب تجاری ۱ درصد از فروشنده دریافت می‌‌کنیم که این ۱ درصد تا سقف ۵ هزار تومان است.
فعلاً تا یک ماه آینده قصد جذب سرمایه نداریم چون سرویس‌های جدیدی را در پیش داریم.

چالش اساسی‌ استارتاپ‌هایی که در حوزه مالی هستند فیلتر شدن و کار با بانک‌ها است، در مورد این چالش صحبت کنید و بگویید چگونه با آن کنار آمدید؟

ما فیلتر نشدیم، کار خلاف قانون انجام دهید فیلتر می‌شود، دسترسی به سرویس‌هایمان به مدت یک ما بسته شد، چون در حوزه فین‌تک متولی مشخصی وجود ندارد، مجموعه اینماد که وابسته به وزارت صنعت و معدن است، شاپرک و بانک مرکزی به عنوان مسئولین ما هستند، زمانی که پی‌پینگ بسته شد، تکنولوژی مالی، جلوتر از قانون حرکت می‌کرد، این جلوتر از قانون بودن، برای دستگاه‌های نظارتی قابل توجیح نبود. این نهادها باید سریع‌تر قانون‌گذاری کنند، این عدم تصمیم‌گیری مناسب بود که دسترسی ما به سرویس‌ها را بست، قبلاً ما می‌رفتیم خودمان را به ارگان‌های مختلف معرفی می‌کردیم اما در حال حاضر که سرویس ما خوب شده است و خود آن‌ها به سمت ما می‌آیند. حتی از سمت بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری استقبال می‌شود.

چه موضوعی باعث می‌شود شما وقت و انرژی‌تان را صرف این کار کنید؟

من کارمندی را هم تجربه کرده‌ام. البته قبلاً در حوزه ریلی بودم و به حوزه پرداخت ارتباطی نداشت، جذاب‌ترین موضوع برای من این بود که این نوع کسب‌وکار چالش دارد و شما می‌توانید به جاهایی دسترسی پیدا کنید که دیگران شاید آن راه را نرفته‌اند و آن را تجربه نکرده‌اند. اینکه می‌‌توان با افراد جدید و آدم‌هایی که فکرشان نو است کار کرد برای من جذابترین مساله بود.