با وزارت فرهنگ درباره ورود سرورهای بازی‌های خارجی هماهنگیم
بازدید خانوادگی وزیر ارتباطات از لیگ بازی‌های رایانه‌ای

با وزارت فرهنگ درباره ورود سرورهای بازی‌های خارجی هماهنگیم

وزیر ارتباطات روز گذشته همراه با همسر و فرزندانش به بازدید از سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای پرداخت.

روز گذشته محمدجواد آذری جهرمی در حالی به بازدید از سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای پرداخت که همسر و فرزندانش یک ساعت پیش از او به محل مسابقات رسیدند و در این مدت دو پسر او یعنی علی و سینا، به بازی فیفا و کلش رویال مشغول شدند.

بازی‌های رایانه‌ای از مسابقات لیگ بازی‌های رایانه‌ای از آن جهت جالب بود که سخنان و عملکرد وزیر در حوزه گیم، با انتقاد مدیرعامل بنیاد روبرو شده بود. از یک‌سو آذری جهرمی اعلام کرده بود زمینه ارتباط بهتر با سرورهای دو بازی خارجی را فراهم کرده است که این بازی‌ها از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مجوز نداشتند. از سوی دیگر وزیر در اینستاگرامش درباره چالش نهنگ آبی نوشته بود که مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در واکنش به این صحبت اعلام کرده بود این کار باعث تبلیغ این چالش خطرناک می‌شود.

با این حال این دو روز گذشته دوستانه‌تر از همیشه در کنار هم بودند و از همکاری‌های مشترک در آینده سخن گفتند.

وزیر ارتباطات در این باره که آیا با وزارت ارشاد درخصوص مذاکره با بازی‌های خارجی هماهنگ است و چرا زمینه برقراری ارتباط با دو بازی بدون مجوز را فراهم کرده است گفت: بحث محتوا از بحث کیفیت زیرساخت‌ها و ارایه سرویس جداست. اگر یک بازی بخواهد به ایران بیاید و درآمدزایی کند باید حتما از وزارت ارشاد مجوز بگیرد. اما اگر یک بازی به‌صورت مجانی به مردم ایران خدمات بدهد و مورد تقاضای مردم باشد، ما وظیفه داریم امکان برقراری ارتباط با کیفیت با آن را فراهم کنیم.

آذری جهرمی با بیان این‌که فهرستی از بازی‌های آنلاین خارجی درآمده تا با آن‌ها برای انتقال سرورهای به ایران مذاکره کنیم گفت: برخی بازی‌ها به‌صورت مجانی هستند و تبادل مالی در آن‌ها اتفاق نمی‌افتد. بنابراین طبیعی است که برای آن‌که کاربران تجربه بهتری در این بازی‌ها داشته باشند، باید تلاش کنیم. در این زمینه صحبت‌هایی هم با طرف‌های خارجی، مطرح شده و برخی بازی‌های آنلاین تایید اولیه را برای انتقال سرور به ایران داده‌اند.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: درباره برخی بازی‌ها وزارت ارشاد ملاحظاتی دارد که قطعا به آن‌ها توجه خواهیم کرد. با این حال نظر ما این است که با توجه به درخواست زیاد مردم، باید با بازی‌های خارجی مذاکره صورت گیرد تا نسخه‌ای در چارچوب‌های فرهنگی ما ارایه کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین اعلام کرد ارائه وام‌های کم‌بهره از محل وجوه اداره شده به بازی‌سازان ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۰ میلیارد تومان از محل وجوه اداره شده، وام کم‌بهره در اختیار بازی‌سازان قرار گرفت و شاهد پیشرفت خوبی در این حوزه بودیم. قطعا پرداخت این وام‌ها ادامه خواهد داشت. وی افزود: بر اساس سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی داریم تولید بازی را در کشور تسهیل کنیم تا شاهد یک بازی خود داخلی در اشل بین‌المللی باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: همکاری نزدیکی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه بازی‌های رایانه‌ای داریم و به‌زودی کمیته‌ای مشترک برای ساماندهی این حوزه تشکیل خواهد شد. هدف از این کار هم افزایش کیفیت ارتباط با بازی‌های خارجی و همچنین ارتقای سطح بازی‌های داخلی برای حضور در بازارهای بین‌المللی است.

آذری جهرمی درباره محدودیت‌های اپ استور و گوگل پلی نیز توضیح داد: با توجه به موضوع محدودیت‌هایی که درباره تبادلات مالی داریم، این مشکل به وجود آمده و وزارت امور خارجه پیگیر حل اساسی این موضوع است چرا که به مانعی برای توسعه بدل شده است. با این حال روی بازی‌های دسکتاپ و تحت وب مشکلی وجود ندارد.

وی همچنین با تاکید بر لزوم تدوین و تصویب قانونی در حوزه کپی‌رایت در فضای مجازی گفت: ما قبلا تولیدکننده نبودیم و به خاطر همین ضرر چندانی از رعایت نشدن قانون مالکیت معنوی نمی‌کردیم. اما اکنون برای رشد کسب‌وکارها حتما باید قانونی در این حوزه تدوین و به تصویب مجلس برسد.

براساس این گزارش وزیر ارتباطات دیدار فینال مسابقات PES را همراه با فرزندانش تماشا کرد و درنهایت کاپ قهرمانی را به رضا نوبخت قهرمان این رقابت‌ها اهدا کرد.