fa-IR
۴۲ بند برنامه ششم توسعه مرتبط با فاوا است
نتایج بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس نشان داد

۴۲ بند برنامه ششم توسعه مرتبط با فاوا است

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی، احکام مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه ششم توسعه را بررسی کرد.

این گزارش را مهدی فقیهی، رییس کمیته فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌ها با همکاری محمد امین فصیحی تهیه کرده‌اند و در آن  به بررسی تاریخی احکام مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه‌های سوم تا پنجم پرداخته و پس از آن به‌طور مفصل برنامه ششم توسعه را مورد نقد و بررسی قرار داده است.

 ۴۲ ماده مرتبط با فاوا

بسیاری از مواد قانون برنامه ششم توسعه، به توسعه و به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) برای تحقق اهداف چشم‌اندازی کشور مربوط هستند. بخش ۱۳ قانون برنامه ششم توسعه با عنوان ارتباطات و فناوری اطلاعات مشتمل بر مواد ۶۷ تا ۶۹ به‌طور خاص به موضوع فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته است.  علاوه بر این سه ماده که مختص به فناوری اطلاعات و ارتاباطات هستند، حدود ۳۹ ماده دیگر از این قانون با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات یا به‌کارگیری از دستاوردهای آن در ارتباط هسستند. مجموعه در برنامه ششم توسعه ۴۲ ماده مجزا مشتمل بر ۸۷ بند با مفادی مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات وجود دارد.

قانون برنامه ششم توسعه، متوسط رشد اقتصادی سالیانه را برای کشور ۸ درصد درنظر گرفته است که سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در متغیرهای اقتصادی متوسط، رشد سالیانه بهره وری کل عوامل تولید ۶/۵ درصد، متوسط رشد سالیانه سرمایه گذاری ۵/۱ درصد، متوسط رشد سالیانه اشتغال ۹/۵ درصد و متوسط رشد سالیانه ارزش افزوده ۱۹/۴ درصد پیش بینی شده است.

 تفاوت قابل توجه متن پیشنهادی وزارت ارتباطات با متن تصویبی

براساس این گزارش تدوین و تصویب برنامه ششم توسعه با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده است به نحوی که در ابتدا دولت یازدهم از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست می‌کند که احکام لازم را توسط سازمان های زیرمجموعه با مشورت نمایندگان بخش خصوصی، تدوین و به سازمان برنامه و بودجه ارسال کند که البته متن ارسالی وزارت ارتباطات با متن تصویب شده دارای تفاوت قابل توجه است.

پس از تصویب در کمیته‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان مدیریت، برنامه جهت تصویب به هیات وزیران ارسال شد و سرانجام توسط رییس جمهوری با عنوان لایحه احکام مورد نیاز برای برنامه‌های توسعه به مجلس ارسال شد.

نکته قابل تامل در این برنامه قرار گرفتن موضوع «فضای مجازی» به‌عنوان موضوعی خاص، کلان و فرابخشی در بین مسایل محوری برنامه است که دولت را موظف کرده تا پروژه های مرتبط با آن و همچنین مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را صرفا در همین حوزه های مسایل محوری در بودجه سالیانه اعمال کند که در ماده ۲ موضوعات خاص کلان فرابخشی آن در بند ت این ماده از قانون برنامه ششم توسعه آمده است.

 خلاصه ای از قوانین اختصاصی فاوا

قانون برنامه ششم توسعه در بخش ۱۳ با عنوان ارتباطات و فناوری اطلاعات مشتمل بر مواد ۶۷ تا ۶۹ به‌طور خاص به فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته است.

در ماده ۶۷ این قانون به‌طور مستقیم به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته شده است و اقداماتی را برای دستگاه‌های اجرایی جهت توسعه زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور از جمله افزایش ظرفیت انتقال (ترانزیت) پهنای باند، توسعه زیرساخت های خدمات الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی، توسعه دولت الکترونیکی و حفظ یکپارچگی شبکه ملی اطلاعات، الکترونیکی کردن کلیه فرایندها و خدمات با قابلیت الکترونیکی و تکمیل بانک‌های اطلاعاتی و همچنین توسعه و استقرار خزانه دار یالکترونیکی و اصالت بخشیدن به اسناد الکترونیکی انجام شده است.

ماده ۶۸ مشتمل بر ۱۰ بند به‌طور خاص در حوزه کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات به مواردی پرداخته است که به توسعه دولت الکترونیکی و هرچه بیشتر الکترونیکی شدن فرایندهای سنتی کمک می‌کند. در این ماده به مواردی همچون ایجاد نظام اطلاعات استناد پذیر الکترونیکی، توسعه و تکمیل نظام پایش شاخص‌های توسعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات و دولت الکترونیکی، توسعه محتوا و خدمات الکترونیکی به‌صورت برخط و بهره‌برداری از سامانه‌های مالیات الکترونیکی، معاملات دولتی الکترونیکی و سلامت الکترونیکی با پوشش کلیه ذی‌نفعان تاکید شده است. همچنین دولت مکلف شده است در این راستا تمهیدات لازم برای کاهش حداقل دوازده و نیم درصد سالیانه از مراجعه حضوری به دستگاه‌های اجرایی و دستیابی به حداقل هفت و نیم درصد رشد سالیانه الکترونیکی کردن معاملات و تجارت کالا و خدمات کشور و ۱۰ برابر کردن محتوای مناسب دیجیتال را فراهم کند.

ماده ۶۹ این قانون نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مکلف کرده است تا برای دانش آموزان شهرهای کوچک (با جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر)، روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ، امکان دسترسی الکترونیکی از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و تامین محتوای لازم به کتب درسی، کمک آموزشی، رفع اشکال، آزمون و مشاوره تحصیلی، بازی‌های رایانه‌ای آموزشی، استعدادسنجی، آموزش مهارت‌های حرفه‌ای، مهارت‌های فنی و اجتماعی را به‌صورت رایگان فراهم آورد.

 جمع‌بندی گزارش

برنامه ششم توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، سومین برنامه از چهار برنامه ۵ ساله در نظام برنامه‌ریزی کشور در راستای تحقق اهداف تعیین‌شده در چشم‌انداز بیست ساله نظام جمهوری اسلامی ایران است. دستیابی به جایگاه دوم منطقه در فناوری که در چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ به آن تاکید شده است، بدون شک توجه ویژه به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را به دنبال دارد.

نگاه مسئولانه به احکام برنامه و تلاش برای تحقق آن‌ها در زمان تعیین‌شده می‌تواند رسالت برنامه و آنچه در نظر قانون‌گذار بوده است را تا حد قابل قبول تامین کند. با توجه به سابقه حضور طولانی احکام مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه‌های توسعه‌ای کشور، این فناوری نوین به‌عنوان مولفه‌ای کلیدی در برنامه‌ریزی‌های توسعه و پیشرفت کشور نقش ایفا کرده است.

از جمله مواردی که طی سال‌های اجرای برنامه‌های سوم تا پنجم توسعه، برنامه‌ریزی درباره به‌کارگیری این فناوری را تحت تاثیر قرار داده است، رشد سریع تغییرات و قابلیت‌های ناشی از فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان است. بنابراین همواره برنامه‌های ناظر به توسعه این فناوری نیازمند هماهنگی با آخرین تغییران نحوه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

در برنامه ششم توسعه اهدافی نظیر الکترونیکی کردن خدمات و دولت الکترونیکی به دلیل فراهم آمدن بستر اینترنت طی سال‌های گذشته توانسته‌اند این امکان را داشته باشند که بعضی از خدمات را به‌صورت برخط تعریف کنند و برخلاف برنامه پنجم توسعه موارد متعددی وجود دارد که دستگاه‌های مختلف برای فراهم کردن خدماتشان، به‌صورت برخط مکلف شده‌اند. از این موارد می‌توان از استقرار سامانه‌های نظارتی برخط، امکان پاسخگویی برخط به استعلامات و دسترسی برخط به بانک‌های اطلاعاتی به‌وسیله دستگاه‌های مختلف نام برد.