fa-IR

دوتست؛ بستر برگزاری آزمون آنلاین

۲۵/۴۸MB مصاحبه با محمد شریفی موسس استارت‌آپ دوتست

دوتست بستر برگزاری آزمون آنلاین؛ این امکان را فراهم کرده تا هر آزمون یا مسابقه آنلاین که در قالب سوال‌های تستی، تشریحی، جای خالی یا به هر شکل دیگری است، در این سامانه اجرا شود. سوالات می‌تواند به شکل فیلم، صدا، تصویر یا متن در دوتست بارگزاری شود.ارائه گزارش‌های بسیار متنوع و هوشمند از دیگر مزیت‌های این سرویس است.


https://dotest.ir 

https://t.me/dotest 

ایده اولیه دوتست چگونه شکل گرفت؟
حدود یکسال‌و‌نیم پیش که تیم‌‌مان را تشکیل دادیم به دنبال بسترِ آموزش آنلاین بودیم، در این فضا با تعدادی اساتید فعال در این زمینه آشنا شدیم و ارتباط برقرار کردیم تا بتوانیم محصول‌مان را به آنها معرفی کنیم و تولید محتوا را انجام دهیم اما در این فاصله متوجه شدیم که نیاز آنها فضایی برای ارزیابی کردن شاگردان‌شان است، به دلیل اینکه شاگردان متعددی در نقاط مختلف کشور دارند و می‌‌خواهند آزمون‌‌هایی را به صورت همزمان برگزار کنند تا ارزیابی یکپارچه‌ای داشته باشند.
این ارزیابی در سایت دُنس وجود داشت ولی استارت‌آپ دوتست را به عنوان یک محصول جدید از داخل دنس درآوردیم و تقریباً تمام تمرکزمان را روی دوتست گذاشتیم و الان به صورت کامل روی آن فعالیت می‌‌کنیم.

چه فعالیت‌‌های تحقیقاتی قبل از راه‌‌اندازی دوتست انجام دادید؟
بخشی از فعالیت ما در زمینه مطالعاتِ شغل‌‌ها و زمینه‌‌هایی بود که در ۵ تا ۱۰ سال آینده خواهان زیادی خواهد داشت، این مساله ما را ترغیب کرد که وارد فضای مجازی شویم.
رشدی و حرکتی ایجاد شده است که پتانسیلِ بسیار زیادی دارد و امکان فعالیت کردن در این فضا زیاد است، از جمله شغل‌‌هایی که در این زمینه به آن توجه می‌‌شود آموزش مجازی و آموزش از راه دور است که بستر دُنس همین کار را انجام می‌داد. دوتست در کنار دُنس یک اکوسیستمِ کاملِ آموزشی را ایجاد می‌‌کند. این اکوسیستم شرایطی را فراهم می‌‌کند که آموزش‌‌ها به صورت مجازی همراه با ارزیابی انجام شود که در نهایت نقاط ضعف آن‌ها شناخته می‌شود. در آخر دریافت کاملی را از این فضا خواهند داشت.

چه تغییراتی روی نسخه اولیه ایجاد کردید و این تغییرات را از کجا متوجه می‌‌شدید؟
اولین نسخه ما با کنکور ۷ مهر ۹۵ آغاز شد. بچه‌‌ها در آزمون به یکسری از سوالات پاسخ دادند، برخی از سوالات برای آن‌ها مبهم بود، اشکالاتی در سوالات وجود داشت. به مرور زمان تیم دوتست این مشکلات را برطرف کرد و در نهایت به محصول کامل و بالغی تبدیل شد. دوتست در جاهای مختلفی در حال استفاده است، حتی وزارت علوم آزمون‌‌های فرهنگی خودش در سطح کشور را با دوتست برگزار می‌‌کند. آزمون‌‌های فوق‌‌لیسانس متعددی در حال برگزاری در سایت دوتست است. از لحاظ ظاهری هم دانش‌‌آموزان نظرات خودشان را اعلام می‌کنند، ما نیز  با متخصصان این فضا صحبت کردیم و تغییرات زیادی را تا اینجای کار اعمال شده است.

مجموعه شما چه فاکتورهایی دارد که نهادهای مذاکره‌کننده ترغیب می‌‌شوند با شما همکاری کنند؟
یکی از مهم‌ترین موارد، خدمات بسیار جامع، کامل و با کیفیتی است که ارائه می‌کنیم.
مشتریان ما تاکنون با کسانی که به آن‌ها نرم‌‌افزار ارائه می‌کنند تجربیات متعددی داشته‌اند، مشکل اصلی آنها این است که کسی که نرم‌‌افزار را ارائه می‌‌کند، نیاز به یک تیم پشتیبانی هم دارد. وب‌‌سرویس دوتست اصلاً نیازی به حضور تیم فنی در آن سازمان ندارد. دوتست پشتیبانی ۲۴ ساعته دارد  و این یکی از مزایای اصلی آن است.
از سوی دیگر هزینه‌‌های زیادی که سازمان‌‌ها، شرکت‌‌ها، مدارس و هر جایی که آزمون‌‌های متعددی را برگزار می‌‌کند دیگر متحمل نمی‌شوند چون دیگر به تکثیر کاغذ و تصحیح آن‌ها نیاز نیست و آزمون به راحتی برگزار می‌‌شود. در فاصله کوتاهی جواب آزمون در اختیار برگزارکننده قرار می‌‌گیرد و می‌‌توانند از نتایج آن بسیار سریع استفاده کنند، در زمان‌‌شان صرفه‌‌جویی زیادی انجام می‌‌شود.

سرمایه اولیه  را چگونه فراهم کردید و این سرمایه را چگونه توانستید حفظ کنید؟
تقریباً تمام سرمایه‌‌گذاری ما شخصی بود و براساس کار سرمایه‌‌گذاری کردیم. در حال حاضر به دنبال سرمایه‌‌گذار هستیم و امیدواریم بتوانیم سرمایه خوبی را جذب کنیم.

چه چیزی شما را ترغیب می‌کند که وقت و انرژی خودتان را صرف این کار کنید؟
مساله‌‌ای به نام کارآفرینی وجود دارد و کسانی هستند که دوست دارند این کار را انجام دهند که باعث اشتغال‌زایی شود. کارآفرینی برای این نوع اشخاص، لذتی دارد که هیچ چیز دیگری این لذت را ندارد، حالا شما بهترین شغل را هم داشته باشید یا شغل کارمندی بسیار مناسبی هم وجود داشته باشد، قطعاً همچین حس خوبی را ایجاد نمی‌‌کند که بتوانید در کنار آن از افراد دیگری هم استفاده کنید. ارزش‌‌افزوده‌‌ای که ایجاد می‌‌شود بین یک تیم جوان و با استعداد تقسیم می‌‌شود. شاید این اولین و مهم‌ترین مساله‌‌ای بود که باعث شد ما بسیار علاقمند شویم که این کار را شروع کنیم و قطعاً تا به نتیجه رسیدن آن تلاش خودمان را ادامه خواهیم داد و با توکل به خدا و همکاری تمام اعضای تیم که بسیار زحمت کشیدند تا به اینجا برسیم، بتوانیم این کار را به نتیجه برسانیم.