fa-IR
۱۷۰۰ شغل در حوزه فناوری اطلاعات استان سمنان ایجاد می‌شود
مدیرکل ارتباطات و فناوری استان سمنان

۱۷۰۰ شغل در حوزه فناوری اطلاعات استان سمنان ایجاد می‌شود

مدیرکل ارتباطات و فناوری استان سمنان بابیان اینکه ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد، گفت: یک هزار و ۷۰۰ شغل در حوزه فناوری اطلاعات استان ایجاد می‌شود.
مسعود میر رضایی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای ICT شهرستان‌های شاهرود و میامی در راستای پیگیری رفع مشکلات ارتباطی و مخابراتی شرق استان سمنان در محل دفترخانه ملت یک از مطالبات اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر ارتباطات را ایجاد اشتغال و تحقق ۱۰۰ هزار شغل عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه زیرساخت‌های خوبی در سطح استان برای ایجاد اشتغال وجود دارد در حوزه فناوری اطلاعات سهم ما ایجاد یک هزار و ۷۰۰ شغل تعیین شده است.
وی بابیان اینکه همه دستگاه‌های دولتی سطح استان سمنان باید در ایجاد اشتغال همکاری داشته باشند، افزود: یکی از ارکان اصلی ایجاد اشتغال فناوری اطلاعات، دانشگاه‌ها هستند بر همین اساس در شهرستان‌های استان چندین جلسه را با روسای دانشگاه‌ها برگزار و برنامه‌های خوبی برای ایجاد اشتغال برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان IT و ICT سطح استان در نظر گرفته شد.
همایش ملی توانمندسازی در سمنان و شاهرود برگزار خواهد شد
مدیرکل ارتباطات و فناوری استان سمنان بابیان اینکه مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا در پارک علم و فناوری استان راه‌اندازی شد، اظهار کرد: اعتبارات خوبی از سوی وزارت ارتباطات به پارک علم و فناوری استان تخصیص داده شد تا با برنامه‌ریزی برای ایجاد استارت‌آپ ویکندهای مختلف در حوزه گردشگری، سلامت، مذهبی و حقوق شهروندی برای سال ۹۶ برای این مرکز در دستور کار قرار دارد.
میر رضایی بابیان اینکه همایش ملی توانمندسازی با مرکزیت دو شهر سمنان و شاهرود برگزار خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه مخاطبان استارت‌آپ ویکند از کل کشور خواهند بود لذا این شرایط بستر مناسبی برای اشتغال‌زایی ایجاد می‌کند برای اولین بار استارت‌آپ ویکند حوزه مذهبی با این رویکرد که استان سمنان بین دو قطب مذهبی قم و مشهد مقدس کشور قرار دارد، برگزار می‌شود تا عملکرد مثبتی در راستای ایجاد اشتغال شاهد باشیم.
وی بابیان اینکه استارت‌آپ ویکند خروجی بسیار خوبی در حوزه محتوا دارد، افزود: با برگزاری چهار استارت‌آپ ویکند در استان سمنان بالغ‌بر ۱۰۰ شغل ایجاد خواهد شد لذا برای تحقق این امر باید دانشگاه‌ها نیز فعال شود که دراین‌بین دانشگاه صنعتی شاهرود به‌صورت جدی برای ایجاد مرکز تولید محتوا و کارآفرینی وارد میدان شده است و انتظار می‌رود همه دانشگاه‌ها سطح استان بتوانند در این حوزه فعالیت کنند.
کارآفرینان برتر کشور به استان سمنان سفر می‌کنند
مدیرکل ارتباطات و فناوری استان سمنان با بیان اینکه برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی حوزه کسب‌وکار اینترنتی سه کارگاه در دستور کار قرار دارد، بیان کرد: این امر می‌تواند گام ارزشمندی در راستای ترغیب دانشجویان برای ورود به حوزه فناوری اطلاعات ایجاد کند، حوزه فناوری اطلاعات در هر حوزه‌ای اعم از کشاورزی، صادرات کالا و تولید محصول می‌تواند باشد و این جز لاینفک صنایع و تولیدات جامعه شده است.
میر رضایی بابیان اینکه سه کارآفرین برتر کشوری در کارگاه‌های آموزشی استان سمنان حضور خواهند داشت، ادامه داد: باقابلیت‌های بسیاری که در زمینه مختلف دارد با ورود کارآفرینان موفق و الگوبرداری می‌توانیم به‌سرعت برای ایجاد اشتغال به حوزه‌های مختلف دانشگاهی ورود پیدا کنیم.
وی افزود: وزارت ارتباطات برای ایجاد اشتغال برنامه‌های مختلفی ازجمله پرداخت وجوه اداره شده به کسب‌وکارهای نوپا از ۱۵ میلیون تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان وام با بهره چهار درصد در سطح استان انجام می‌دهد و با مذاکراتی که با شرکت‌های مرتبط در سطح استان به عمل آمد سال گذشته ۱۵۰ میلیون تومان وام پرداخت شد که امیدواریم امسال نیز این مهم با رویکردی که در حوزه اشتغال برای حوزه فناوری اطلاعات در پیش‌گرفته‌ایم، بیشتر شود.
عدم استقبال از طرح تکاپو در استان سمنان
مدیرکل ارتباطات و فناوری استان سمنان بابیان اینکه طرح تکاپو در هشت استان کشور با همکاری وزارت ارتباطات و مشارکت وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی اجرا شد، ابراز داشت: طرح تکاپو پیاده‌سازی چندین پروژه در سطح استان برای ایجاد اشتغال را در بطن خود دارد که متأسفانه کارگزار این طرح در استان مشخص نشد چراکه باتجربه ناموفق در استان‌های دیگر تمایلی برای ثبت طرح تکاپو نیز وجود ندارد.
میر رضایی بابیان اینکه استاندار سمنان نیز چندین بار پیرامون تداوم طرح رایزنی کردند، ادامه داد: در استان مازندران ۲۹ پروژه در قالب طرح تکاپو اجرا شد که به‌صورت کلی از ۱۴ شرکت تنها سه شرکت وارد فاز اجرا شدند لذا برنامه داریم تا از شرکت‌های موفق برای ایجاد طرح‌های اشتغال‌زایی در استان سمنان دعوت کنیم.
وی بابیان اینکه در سطح استان ۱۸ پروژه با عنوان طرح قابل‌اجرا تعریف‌شده است، افزود: یک‌بخشی از این طرح‌ها برای دو شهرستان شاهرود و میامی در نظر گرفته شد لذا با چهار شرکت وارد مذاکره شدیم تا طرح‌ها که وارد فاز اجرایی شوند، که امیدواریم تاپیان مهرماه بتوانیم وارد قرارداد اجرایی شویم.