شبکه زنان فناور جهان اسلام تشکیل شود
پیشنهاد رییس هیات ایرانی در جمع وزرای سازمان همکاری اسلامی

شبکه زنان فناور جهان اسلام تشکیل شود

تاسیس شبکه زنان فناور جهان اسلام از سوی هیات جمهوری اسلامی ایران در جمع وزرای سازمان همکاری اسلامی پیشنهاد شد.
عبدالحسین فریدون، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست وزرای علوم، تحقیقات و فناوری سازمان همکاری اسلامی با تاکید بر اینکه در دنیای اسلام، جنبش فرهنگی و تمدنی جدیدی در حال شکل‌گیری است، گفت: طبق اطلاعات استخراج شده از پایگاه استنادی ISI سهم کشورهای اسلامی در انتشارات مقالات علمی جهان طی ۱۶ سال گذشته از ۲ درصد به ۸ درصد رسیده است که رشد چشمگیری محسوب می‌شود. علاوه بر آن آهنگ رشد انتشارات علمی در کشورهای سازمان همکاری اسلامی ۸ برابر بیشتر از رشد متوسط جهانی است.
فریدون افزود: جمهوری اسلامی ایران با کشورهای سازمان همکاری اسلامی در زمینه آموزش، علوم و فناوری همکاری‌های گسترده‌ای دارد و مراکز منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مرکز منطقه‌ای توسعه پارک‌های علم و فناوری، مرکز منطقه‌ای اقیانوس‌شناسی غرب آسیا در این زمینه فعال هستند. جمهوری اسلامی ایران با همکاری کامستک، میزبان سه شبکه بین‌الملل اسلامی شامل نانو فناوری، پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌های مجازی است که امیدواریم این همکاری‌ها بیش از پیش گسترش یابد.
رییس هیات جمهوری اسلامی ایران در جمع وزرای سازمان همکاری اسلامی تاسیس شبکه زنان فناور جهان اسلام را پیشنهاد و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از توسعه دیپلماسی علمی و فناوری بین کشورهای اسلامی به طور ویژه حمایت و بدین منظور از انجام طرح‌های مشترک کلان علمی در حوزه‌های فناوری ماهواره، ابر رایانه و مطالعات اقیانوسی استقبال می‌کند.
وی افزود: وجود بیش از ۷۶ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی علمی ایران، ۳۹ پارک علم و فناوری و ۱۷۰ مرکز رشد پشتوانه مناسبی برای توسعه دیپلماسی علمی و فناوری بین کشورهای اسلامی است.
وزرای علوم، تحقیقات و فناوری سازمان همکاری اسلامی به منظور بررسی و تصویب برنامه ۱۰ ساله همکاری‌های علمی، تحقیقاتی و فناوری اعضاء جهت ارائه به اجلاس سران که با حضور بیش از ۲۰ تن از رؤسا و سران بلندپایه کشورهای اسلامی در آستانه پایتخت قزاقستان از روز گذشته آغاز به کار کرد، گردهم آمده بودند.