fa-IR

گزارش ویدیویی نشست ماهانه فینتاک، امنیت فضای تبادلات مالی

به دنبال ایجاد یک پنجره واحد برای ساماندهی کسب‌وکارهای نوپا هستیم
۳۶۲/۲۶MB نشست ماهانه فینتاک، امنیت فضای تبادلات مالی

نشست ماهانه استارت‌آپ‌های فناوری مالی یا فینتاک با موضوع امنیت فضای تبادلات مالی چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه برگزار شد. سرهنگ دوم علی نیک نفس، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا میهمان این جلسه ضمن ارایه گزارشاتی در خصوص شرایط و جرایمی که در این حوزه رخ می‌دهد، در خصوص موضوعات مهمی از جمله شرایط احراز هویت کاربران، دریافت مجوزها و ضرورت ایجاد امنیت در این حوزه صحبت کرد.

سرهنگ دوم علی نیک نفس در ابتدای نشست فینتاک به ۴۶۰ میلیون کارت بانکی که در کشور صادر شده است اشاره کرد و گفت: حجم گسترده تبادلات مالی که در این حوزه در حال انجام شدن است، سوء فرصت‌های زیادی را فراهم کرده است. از سال ۹۱ تا کنون، هر سال حجم جرایم سایبری دو برابر شده است و از این میان، حدود ۸۳ درصد از پرونده‌های موجود با انگیزه مالی انجام پذیرفته است.

نیک نفس ضمن اشاره به حمایت پلیس فتا از کسب‌وکارهای نوپا که می‌توانند فرصت مناسبی برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در کشور باشند گفت: پلیس فتا از ابتدا به دنبال ایجاد یک پنجره واحد برای ساماندهی کسب‌وکارهای نوپا بود اما مشکلات موجود در این بخش و ضعف‌های موجود در برخی از ارگان‌ها، این فرآیند را با مشکل مواجه کرده است. او همچنین در خصوص مسئولیت کسب‌وکارها در قبال جرایم رخ داده گفت: اگر کسب‌وکار بتواند اطلاعات لازم برای رسیدن به مجرم را در اختیار پلیس و مقامات قضایی قرار بدهند، تبرئه می شوند و دیگر مسئولیت قضایی آن‌ها را تهدید نخواهد کرد چرا که هدف ما رسیدن به مجرمان است و تا حد امکان سعی داریم برای کوتاه شدن فرآیند قضایی، واسطه‌ها را حذف کنیم.

او در ادامه این نشست در خصوص مسائل مهم دیگری از جمله شرایط احراز هویت کاربران، ناهماهنگی بین سازمان‌ها، مسئولیت کسب‌وکارهای نوپا در قبال جرایم رخ داده، اختیارات پلیس در دریافت اطلاعات از کسب‌وکارها و چگونگی رسیدگی به پرونده‌های قضایی توضیحاتی را ارایه کرد و ابراز امیدواری کرد با همکاری بیشتر کسب‌وکارهای نوپا و پلیس فتا، مشکلات موجود در این حوزه تا حد زیادی برطرف شود.

نسخه با کیفیت این گزارش را می‌توانید از طریق کانال آپارات ما مشاهده کنید.