مسیر سبز گمرک در خدمت واردکنندگان قانونی حوزه ICT
در نشست بررسی مشکلات شرکت‌های ICT در حوزه واردات و صادرات اعلام شد

مسیر سبز گمرک در خدمت واردکنندگان قانونی حوزه ICT

با توجه به نقش گمرکات کشور در سازوکارهای اجرایی واردات و صادرات حوزه ICT و مشکلاتی که واردکنندگان قانونی این حوزه هنگام ورود کالا با آن دست به گریبانند، کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران روز گذشته با همکاری کمیسیون حمل و نقل لجستیک گمرک و معاونت فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران، «نشست بررسی مشکلات شرکت‌های ICT در حوزه واردات و صادرات» را با حضور مسوولان گمرکی و متولیان این حوزه برگزار کرد.

در این نشست که با حضور معاون مرکز واردات گمرک ایران، مدیر کل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، مدیر کل دفتر صادرات گمرک و همچنین نمایندگان تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات زیرمجموعه اتاق بازرگانی برگزار شد، حاضران در جلسه دغدغه ها و مشکلات واردکنندگان رسمی صنف فناوری اطلاعات را درباره فرایند طولانی ترخیص کالا و اخذ استاندارد مطرح کردند که در این گزارش به بخشی از آن پرداخته‌ایم و جزییات کامل آن روزهای آتی منتشر خواهد شد.

 همگام نبودن قوانین گمرک با توسعه فناوری

در ابتدای نشست بررسی مشکلات شرکت‌های ICT در حوزه واردات و صادرات محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون ICT و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی با اعلام اینکه در حال حاضر 1۲ تشکل در حوزه فناوری اطلاعات در اتاق بازرگانی فعال هستند، گفت: این تشکل‌ها به صورت تخصصی تقسیم‌بندی شده‌اند و تداخلی باهم ندارند.

وی همچنین درباره مشکلات وارداتی شرکت‌های فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، گفت: قوانین گمرکی کشور همگام با توسعه تکنولوژی و فناوری توسعه پیدا نکرده است و قوانین عملا تسهیل‌گر فرایند تولید، واردات و صادرات حوزه ICT نیستند.

طلایی بابیان اینکه توسعه فناوری در دنیا با رشد سریعی روبه‌رو است، افزود: باید قوانین برای تسهیل فعالیت شرکت‌های ICT تدوین شوند و گمرک نیز به تبع آن با سایر روش‌هایی که در دنیا مرسوم است آشنا شود.

وی گفت: این آمادگی در اتاق بازرگانی وجود دارد که به عنوان مشاور کمک کنیم تا قوانین دست‌وپاگیر حوزه ICT اصلاح شود.

وی تصریح کرد: اکنون در سازمان توسعه و تجارت ایران میز توسعه صادرات ICT تشکیل شده است و امیدواریم مسوولان گمرک نیز در این میز دعوت شوند تا موانع صادراتی و وارداتی زودتر رفع شود.

 روند طولانی ترخیص کالا و افزایش هزینه واردکنندگان

در ادامه نشست مسعود شنتیایی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رییس سندیکای تولیدکنندگان رایانه نیز بابیان اینکه نشست بخش خصوصی با مسوولان گمرک را به فال نیک می گیریم، گفت: شرایط واردات نسبت به سال‌های قبل بهتر شده اما کفایت نمی‌کند و اگر پای صحبت واردکنندگان قانونی بنشینیم، متوجه خواهیم شد که علی‌رغم تلاش های صورت گرفته برای روان سازی فرایند واردات، هنوز مشکلات زیادی داریم که بخش عمده آن به دلیل ناهماهنگی بین سازمان‌های ذی‌ربط است.

وی افزود: به گفته مسوولان گمرک ایران، یکی از موفقیت‌های گمرک در یکی دو سال اخیر ترخیص کالا ظرف مدت زمان کمتر از سه روز است که باید بگوییم در عمل به دلیل فرایند استاندارد و بوروکراسی این‌گونه نیست و اغلب کالاها مدت طولانی در گمرک می‌ماند و این باعث افزایش هزینه‌های شرکت ها شده است.

شنتیایی همچنین در اعتراض به هزینه نگهداری کالا در انبار گمرکات گفت: یکی از مشکلات واردکنندگان نگهداری کالا در انبارهای گمرک است که هزینه‎های زیادی به آنها تحمیل می‌کند و باعث افزایش قیمت تمام شده کالا می‌شود.

وی بابیان اینکه مسایل بسیار پیچیده‌ای پیش پای تولیدکنندگان وجود دارد که صادرات را غیرقابل رقابت می‌کند، گفت: باید توجه داشته باشیم که قبل از اینکه تولید حمایت شود، صادرات رونق نخواهد یافت.

 اخذ عوارض ۴ درصدی فرهنگی از برخی کالاهای IT

شنتیایی عوارض ۴درصدی فرهنگی را یکی دیگر از مشکلات شرکت‌های واردکننده حوزه فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت: دو سال گذشته عوارض ۴ درصدی فرهنگی مصوب شد. هرچند قرار بود که کالاهای رایانه‌ای شامل این عوارض نشود، اما ازآنجایی‌که جزییات آن به تفسیر قید نشده بود کماکان از برخی تجهیزات رایانه‌ای نیز عوارض دریافت می‌شود.

رییس سندیکای تولیدکنندگان رایانه درباره تخفیف‌های ۲۰ تا ۸۰ درصدی گمرک برای تولیدکنندگان، گفت: این تخفیف برای واردات مواد اولیه تولید بسیار خوب است، اما اگر مرجع تشخیص دولت باشد قطعا دوباره با مشکل مواجه خواهیم شد. بنابراین تقاضای ما این است که فرایند تشخیص واردات قطعات شرکت‌های تولیدی را به تشکل‌های تخصصی بسپارند.

شنتیایی درباره سیستم الکترونیکی گمرک نیز گفت: این سیستم هنوز به‌خوبی عمل نمی‌کند و قطع شدن مکرر آن باعث توقف کار و خواب سرمایه بازرگانان می‌شود.

 افزایش حجم قاچاق نوت بوک در مقایسه با سال‌های قبل

یکی از موارد مهمی که از سوی دبیرکل مجمع عالی واردات در این نشست مطرح شد و از مسوولان گمرک خواست تا نسبت به رفع آن اقدام کنند، فرایند طولانی ترخیص کالا از گمرک بود.

محمد آقایی در این باره گفت: متاسفانه شرایط اکنون به‌گونه‌ای است که حجم واردات کالای قاچاق از واردات قانونی پیشی گرفته است. وقتی واردات قانونی برای واردکنندگان مقرون‌به‌صرفه نباشد، کنار خواهند کشید و این‌گونه جا برای واردات غیرقانونی باز می‌شود.

وی از مسوولان گمرک خواست تا آمار واردات نوت بوک را در چند سال اخیر بررسی کنند. چراکه با وجود افزایش سبد مصرفی، واردات قانونی آن به‌شدت کاهش یافته است و دلیل آن تعیین تعرفه‌های نامناسب است.

آقایی درباره فرایند طولانی ترخیص کالا گفت: بانک جهانی اعلام کرده است، توقف هر روز کالا در گمرک معادل یک درصد خسارت به ارزش کالاست و اگر کالایی یک ماه در گمرک متوقف شود، ۳۰ درصد ارزش کالا را صاحب کالا متضرر خواهد شد و این به قیمت تمام شده اضافه می‌شود.

 مسیر سبز گمرک در خدمت واردکنندگان قانونی حوزه ICT

در ادامه این نشست علی اسماعیلی معاون مرکز واردات گمرک ایران در پاسخ به مشکلات ترخیص کالا از گمرک، گفت: سال گذشته ۵۰۰ واحد تولیدی در مسیر سبز سیستم الکترونیکی گمرک ثبت شدند و از واردکنندگان قانونی حوزه فناوری اطلاعات نیز می‌خواهیم از طریق تشکل‌های مربوطه و اتحادیه تقاضایشان را اعلام کنند تا در مسیر سبز قرار گیرند و از مشکلات وارداتی رهایی یابند.

وی در زمینه بحث انبارداری نیز گفت: متوسط ترخیص نوت بوک در گمرک ۷ روز است و واردکنندگان می‌توانند از انبارهای اختصاصی خود استفاده کنند.

اسماعیلی همچنین از واردکنندگان خواست تا اگر روند ترخیص کالا در گمرک طولانی شد، حتما آن را به مرکز واردات گمرک ایران اعلام کنند تا به آن رسیدگی شود.