شکاف عمیق تکنولوژیک ایران با کشورهای پیشرفته دنیا
معاون وزیر ارتباطات مطرح کرد

شکاف عمیق تکنولوژیک ایران با کشورهای پیشرفته دنیا

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه ایران شکاف عمیق تکنولوژیک نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا دارد، گفت: در ایران بیشتر مصرف کننده تکنولوژیهای وارداتی هستیم.
نصرالله جهانگرد در نخستین هم‌اندیشی شورای راهبری برنامه آینده‌نگاری علم و فناوری در صنعت خودرو، گفت: داشتن درک روشنی از فضای ارتباطات دنیا، به ما کمک خواهد کرد موضوعات مختلف و چالش‌های موجود را شناسایی کنیم.
وی افزود: در سالهای اخیر وارد نسل جدیدی از ارتباطات مخابراتی شده ایم که اثرات پیرامونی آن از تاثیرات اقتصادی و اجتماعی فراتر رفته و وارد حوزه های امنیتی شده است.
جهانگرد تصریح کرد: ایران کشوری در حال توسعه است که شکاف عمیق تکنولوژیک با کشورهای پیشرفته دنیا دارد. ایران بیشتر مصرف کننده تکنولوژی های وارداتی است. به همین دلیل انتخاب مسیر در این زمینه تحول عظیمی در کشور ایجاد می کند و از نظر حاکمیتی برای کشور اهمیت زیادی دارد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات، با انتقاد از این موضوع، ادامه داد: باید از نظر تکنولوژی به شرایطی برسیم که بتوانیم تسلط به چرخه حیات داخل سرزمینمان را بیشتر کنیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: در حال حاضر ۸۰۰ هزار دانشجوی مقطع فوق لیسانس در کشور وجود دارد که باید برای به‌کارگیری ظرفیتشان در حل مشکلات کشور تمهیداتی اندیشیده شود. باید از توان فکری جوانان برای رفع معضلات کشور استفاده و رفع مشکلات و چالش‌های کشور را تبدیل به قانون کنیم تا استحکام حاکمیت تضمین شود.
جهانگرد ضمن لزوم پرداختن به مسائل اساسی کشور، نیازهای اساسی کشور را در چهار حوزه تقسیم‌بندی کرد و ادامه داد: باید در بخش «تامین آب شیرین» و « توجه به انرژی غیر فسیلی»، «ارتباطات و حمل‌ونقل بین‌المللی» و «ارتباطات دیتا و مبادله دیتا برای عموم مردم» اقدامات عاجلی صورت گیرد و برنامه آینده‌نگاری نیز یکی از اقدامات مفیدی است که باید به آن توجه شود.