وعده ایجاد شهر بین‌المللی ICT با همکاری مشاوران خارجی
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

وعده ایجاد شهر بین‌المللی ICT با همکاری مشاوران خارجی

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در دیدار با مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی پیام، گفت: این منطقه اگر بتواند تصویر برجسته‌ای از خود در کشور نشان دهد، موجب جذب شرکت‌های داخلی و خارجی بر مبنای تکنولوژی‌های روز فاوا می‌شود.

محمدحسین دوایی، معاون فناوری و نوآوری این وزارتخانه در دیدار با سعید زرندی مدیر عامل منطقه هوایی و ویژه اقتصادی پیام با بیان وظایف جدیدی که به این منطقه سپرده شده است، گفت: باید از موقعیت خوب و نزدیکی منطقه ویژه اقتصادی پیام به تهران برای فعال کردن پتانسیل‌های راکد و بالقوه آن استفاده شود.

وی با بیان اینکه اقتصاد دنیا مبتنی بر قرار گرفتن نیروی انسانی در مکان‌های مشخص است، افزود: در دنیا زمین، سرمایه و برنامه وجود دارد اما آن چیزی که موجب تحول می‌شود انسان است.

دوایی گفت: این منطقه باید برای حضور طبقه خلاق و جذب سرمایه بین‌المللی و تخصص‌های مدیریتی بین‌المللی جذاب باشد و به‌عنوان یک منطقه نوآور شناخته شود.

وی با بیان اینکه ضرورت دارد تکنولوژی ایجاد مناطق نوآور به کشور منتقل شود، اظهار داشت: این منطقه اگر بتواند تصویر برجسته‌ای از خود در کشور نشان دهد، موجب جذب شرکت‌های داخلی و خارجی بر مبنای تکنولوژی‌های روز فاوا می‌شود و طبقه خلاق برای زندگی در این منطقه و ایجاد شهری دانش‌بنیان جذب می‌شود.

معاون فناوری وزارت ارتباطات با بیان برنامه‌های وزارت ارتباطات برای منطقه ویژه اقتصادی پیام، گفت: در وزارت ارتباطات موضوع فاز نخست شهر بین‌المللی ICT در منطقه ویژه با مشاورین ذی‌صلاح بین‌المللی و با رویکردهای میان‌مدت در حال مطالعه است.

وی به طرح‌های دیگری که در منطقه در حال اجرا است، پرداخت و افزود: امیدوارم با جذب شرکت‌های ICT که اکنون در کشور فعال هستند و مزیت بومی که برای این منطقه ایجاد می‌کنند، چهره این منطقه  به یک منطقه نوآور با اثربخشی بالا تبدیل شود.

زرندی، مدیر عامل شرکت خدمات هوایی پیام هم در این دیدار با بیان برنامه‌های توسعه‌ای بیست‌گانه شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام، گفت:  با هدف تحقق برنامه‌های اجرایی و گسترش ظرفیت، امکانات و نوع فعالیت‌های منطقه ویژه اقتصادی پیام وظایف، اهداف و افق چشم‌انداز منطقه مورد بازبینی قرار گرفته و در این راستا به‌منظور فعال کردن و استفاده بیشتر از توانمندی‌های موجود، برنامه‌های توسعه‌ای در قالب ۲۰ طرح، تحت عناوین فاوا، زیرساخت، امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و هوانوردی تدوین شد.

وی افزود: توسعه اقتصاد دانش‌بنیان موجب رونق تولید، اشتغال‌زایی و افزایش ارزش‌افزوده می‌شود و اگر به دنبال رونق اقتصادی استان و کشور هستیم باید زمینه رشد اقتصاد دانش‌بنیان را در استان فراهم کنیم.

زرندی به برنامه طرح جامع که یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های توسعه‌ای بیست‌گانه است، پرداخت و گفت: برنامه طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی پیام با همکاری مشاوران متخصص با جدیت در حال انجام است و تاکنون مطالعات و زون بندی منطقه ازطریق این تیم مشاوره‌ای به پایان رسیده است

مدیر عامل شرکت خدمات هوایی پیام گفت: امیدواریم با پایان این پروژه یک سند چشم‌انداز و نقشه راهی برای توسعه منطقه ویژه اقتصادی پیام طراحی و تدوین شود.