وزارتخانه‌های ارتباطات و خارجه حذف اپلیکیشن‌های ایرانی را پیگیری کنند
پروانه مافی

وزارتخانه‌های ارتباطات و خارجه حذف اپلیکیشن‌های ایرانی را پیگیری کنند

پروانه مافی گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تعامل با وزارت امور خارجه باید مساله حذف برخی اپلیکیشن‌های ایرانی از App Store شرکت اپل را حل کنند.

نائب رییس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی حذف این برنامه‌های کاربردی از عرصه‌ی رقابت بین‌المللی را بی‌پشتوانه توصیف کرد و گفت: این مساله قبلا نیز سابقه داشته و شرکت خارجی علت آن را سیستم پرداخت شاپرک در ایران و عدم اتصال این سامانه به سیستم پرداخت بین‌المللی توصیف کرده بود. امروز نیز به بهانه تحریم‌های ایالات متحده که روشن نیست از چه پشتوانه‌ای برخوردار است، دست به این اقدام زده‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حذف اپلیکیشن‌های پرمخاطب ایرانی از جمله دیجی‌کالا، علی‌بابا، الوپیک، تخفیفان، اسنپ و تپ‌سی از دو جنبه به اقتصاد کشور لطمه می‌زند، گفت: عدم حضور برنامه‌های کاربردی پرمخاطب ایرانی در بازارهای جهانی اولاً سهم آن‌ها را از بازار بین‌المللی این کسب‌وکارها با خطر جدی مواجه کرده و چنانچه در اسرع وقت حل نشود، خسارت مالی سنگینی به این شرکت‌ها و به‌تبع آن به اقتصاد فناروری اطلاعات در کشور وارد خواهد کرد. دوم و مهم‌تر از این زیان که اثر کوتاه‌مدت در پی خواهد داشت، زیانی است که حذف برنامه‌های کاربردی ایرانی از بازارهای جهانی در درازمدت به همراه دارد.

مافی با اشاره به اینکه این تحریم اثرات روانی منفی نسبت به ایران در بازار فناوری به دنبال دارد، افزود: برخی رویدادها در اقتصاد، اثرات خارجی منفی به دنبال دارند. فارغ از زیان مالی کوتاه‌مدت به‌واسطه‌ی این اتفاق، بارِ روانی منفی که نسبت به بازار فناوری اطلاعات، استارت‌آپ‌ها و برنامه‌های کاربردی ایرانی در بازار بین‌المللی ایجاد می‌شود به‌سادگی قابل جبران نیست. در دنیا موضوع فناوری مساله‌ی اصلی توسعه است و تمامی حوزه‌های حیات جوامع را تحت تأثیر قرار می‌دهد و نقش محوری دارد. بنابراین آثار مخرب این حذف در مقیاس بین‌المللی، وسیع‌تر از آن است که ما در داخل کشور احساس می‌کنیم.

رییس کمیته حمایت از کسب‌وکارهای الکترونیکی مجلس شورای اسلامی، همکاری دو وزارتخانه‌ی دولت دوازدهم برای حل این موضوع را اساسی ارزیابی کرد و گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان متولّی اصلی امور فناوری اطلاعات در کشور و وزارت امور خارجه به‌عنوان بازوی دیپلماتیک برای حل مسایل بین‌المللی جمهوری اسلامی باید با همکاری هم و ارائه‌ی ادله‌ی محکم مبنی بر غیرقانونی بودن این اقدام ایالات متحده و شرکت اپل، مساله را تا حل‌وفصل دائمی آن از مجاری قانونیِ مربوطه پیگیری کنند.

پروانه مافی توسعه‌ی کسب‌وکارهای الکترونیکی کشور به خارج از مرزهای ایران و کسب سهم از بازارهای بین‌المللی را اصلی‌ترین چالش استارت‌آپ‌های کشور عنوان کرد و افزود: در برنامه‌ی ششم توسعه، رشد اقتصادی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات حدود ۲۰ درصد در نظر گرفته‌شده که تحقق این مهم با ماندن در حصار مرزهای کشور مقدور نیست. استارت‌آپ‌های ایرانی سهم مهمی از این رشد دارند و باید بتوانند بازار خود را به خارج از مرزهای کشور توسعه دهند. ازاین‌رو حل‌وفصل مسایل و چالش‌های بین‌المللی در این حوزه از جمله مساله‌ی اخیر و تحریم برخی برنامه‌های کاربردی و پرمخاطب ایرانی بسیار حائز اهمیت است.