سامانه امضای الکترونیکی و احراز هویت قوه قضاییه رونمایی شد

سامانه امضای الکترونیکی و احراز هویت قوه قضاییه رونمایی شد

سامانه امضای الکترونیکی و احراز هویت قوه قضاییه با حضور ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی، حمید شهریاری معاون رییس و رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و الفت معاون اجتماعی قوه قضاییه برگزار شد.

حمید شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: تجربه نشان می‌دهد که دستگاه‌ها برای ارایه خدمات به مردم کند هستند اما اگر کار به خود مردم واگذار شود بهتر انجام می‌شود، بنابراین دفاتر خدمات الکترونیک قضایی راه‌اندازی شد.

حمید شهریاری افزود: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه از سال ٨٨ تاسیس شد و عدالت الکترونیکی را مدنظر قرار داد.

وی افزود: این عدالت الکترونیکی برای تمام مردم و ذی‌نفعان دستگاه قضایی پیش‌بینی شده است.

شهریاری با بیان اینکه در مرکز آمار تلاش‌های بسیاری برای تدوین طرح عدالت الکترونیکی انجام شد گفت: دستگاه قضایی سامانه مدیریت پرونده قضایی بود که مجموعه برنامه‌ها و رسیدگی پرونده‌های قضایی در آن وجود داشت.

وی افزود: این سامانه مجموعه دفاتر ١٢ گانه را جمع‌آوری و امور دفتری را مکانیزه کرد و سه سال برای این سامانه زمان برد. نرخ نفوذ این سامانه ٧۵ درصد در کشور بود و ٢۵ درصد فعالیت‌ها در این سامانه قرار نداشت و دستی کار انجام می‌گرفت.

معاون قوه قضاییه با بیان اینکه آن ٢۵ درصد باقی‌مانده به علت مشکلات موجود بود گفت: همچنین به دلیل تعارضات مدیریتی مجموعه پرونده‌های قضایی در دو سامانه یکی مربوط به تهران و دیگری مربوط به شهرستان‌ها بود.

وی افزود: با این دو مشکل وارد دستگاه قضایی شدم و کار از سال ٨٨ شروع شد. طرح عدالت الکترونیکی با استفاده از تجارب سال ٨٠ به بعد جمع‌آوری شد.

وی ادامه داد: پنج حوزه راهبردی را دنبال و در سند عدالت الکترونیکی چهار لایه را تعریف کردیم. خدمت به ذی‌نفعان، معماری درون‌سازمانی و فرایندها، زیرساخت‌های فنی و توانمندسازی‌های نهادی چهار لایه مهم در این حوزه بود.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه در حوزه ذی‌نفعان کارهایی انجام شد گفت: تجربه بیش از ٣٠ ساله انقلاب نشان می‌دهد که دستگاه‌ها برای ارایه خدمات به مردم کند هستند اما اگر کار به خود مردم واگذار شود کار بهتر می‌شود، لذا دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی راه‌اندازی شد.

وی افزود: در لایه نخست که ذی‌نفعان حضور دارند، سامانه خدمات الکترونیکی قضایی، ثبت‌نام الکترونیکی، ابلاغ الکترونیکی، ارتباط مکانیزه با نیروی انتظامی و احراز هویت و امضای دیجیتال از زیرمجموعه‌های لایه نخست است.

شهریاری ادامه داد: نرخ نفوذ اینترنت در کشور ٧٠ درصد است بنابراین تمام مردم امکان استفاده از خدمات اینترنتی نداشتند، لذا دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین کار دستگاه قضایی در امور فناوری اطلاعات، ابلاغ الکترونیکی است، گفت: راه‌اندازی ابلاغ الکترونیکی نیازمند قانون بود که در آیین دادرسی کیفری وجود داشت و سپس این کار بعد از تغییر قانون انجام شد.

معاون قوه قضاییه با بیان دومین لایه خدمات الکترونیکی افزود: توسعه سامانه مدیریت پرونده قضایی، یکپارچه‌سازی سرور استان‌ها، افزایش اقلام اطلاعاتی قوه قضاییه، تولید اطلس آماری جرایم و دادخواست‌ها در کشور، سامانه جامع آماری (سجا)، سامانه سجل قضایی، سامانه نظارت الکترونیکی، دبیرخانه الکترونیکی و طرح مراقبت الکترونیکی از دیگر موارد آن هستند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در این مراسم گفت: با اینکه از میزان کانال‌های سرگرمی تلگرام کاسته شده است اما هنوز ۳۸ درصد این کانال‌ها، سرگرمی بوده و ۱۰ درصد دیگر خبری است.

رییس مرکز ملی فضای مجازی ادامه داد: به دلیل ویژگی خاص این تکنولوژی‌ها که در خدمت انسان و نقشی فراتر از ابزار ایفا می‌کند، اطلاعات، مهارت‌ها و توانمندی‌هایی زیادی حاصل می‌شود.

فیروزآبادی گفت: تعبیری که وجود دارد این است که در فضای مجازی ادامه فضای حقیقی را شاهد هستیم یا اینکه فضای دیگری وجود دارد. اما اینکه در فضای مجازی وقتی فضای دیگری ایجاد می‌شود باید بگوییم یک فضای خطی را شاهد هستیم.

وی افزود: فضای مجازی را باید ادامه فضای حقیقی بدانیم؛ در گذشته برای برقراری ارتباطات از کلام، دود، آتش، سیم و رادیو و به‌تدریج قابلیت ماهواره استفاده شد اما آنچه در سه دهه اخیر رخ‌داده این است که، افراد چه بخواهند و چه نخواهند در یکی از شبکه‌های مجازی دخیل هستند.

وی ادامه داد: موضوع روابط بشری بر اساس قدرت شکل می‌گیرد و در دوران فضای مجازی این‌ها را به میکرو قدرت تعبیر می‌کنند. در یک شبکه دائم الاتصال جهانی رفتارمان تغییر می‌کند که بر اساس تبادل اطلاعات یا خدمات خواهد بود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان عوارض موجود در فضای مجازی گفت: رفتارها باید در شبکه‌ها و فضای مجازی اصلاح شود چراکه رفتارمان در این فضا مطلوب نیست. بخش زیادی از افراد برای سرگرمی در این فضا هستند. اکنون البته میزان استفاده سرگرمی در حال کاهش است و ٣٨ درصد کانال‌های تلگرام سرگرمی هستند و کانال‌های خبری اخیرا ١٠ درصد و ٣ درصد اقتصادی است.

وی ادامه داد: پنجمین کشور دنیا هستیم که از ویکی پدیای انگلیسی استفاده می‌کنیم که بیشتر از پاکستانی‌ها، استرالیایی‌ها و ایرلندی‌ها است.

فیروزآبادی با بیان اینکه برای خروج از این وضعیت باید دو مساله مالکیت معنوی و موضوع احراز هویت حل شود گفت: به دلیل اینکه هویت‌ها قابل احراز نیست، کار اقتصادی کمتری در این فضاها انجام می‌شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: بازی‌های رایانه‌ای در دنیا ١٠٠ میلیارد دلار درآمد ایجاد می‌کند که فقط یک بازی کلش آوکلنز باعث می‌شود میلیاردها تومان از کشورمان خارج شود.