آماده تصویب قوانین جدید برای استارت‌آپ‌ها هستیم
دبیر شورای عالی فضای مجازی

آماده تصویب قوانین جدید برای استارت‌آپ‌ها هستیم

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام آمادگی کرد این شورا قوانینی را برای رفع مشکل بیمه کسب‌وکارهای نوپا تصویب کند.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور در بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: به زودی مالکیت و دارایی‌های معنوی بخش بزرگ اقتصاد را تشکیل می‌دهند و اگر مورد توجه قرار نگیرند، ما در جامعه دچار عقب‌ماندگی خواهیم شد. 

وی گفت: در صورتی‌که در این زمینه قانونی تصویب نشود در واقع بخش بزرگی از دارایی یک فرد بدون ارزش و قیمت‌گذاری خواهد بود. 

فیروزآبادی با بیان اینکه گسترش تکنولوژی به خصوص در حوزه ICT  در جامعه عدم تعادل ایجاد می‌کند، گفت: وظیفه مرکز ملی فضای مجازی سیاست‌گذاری است و در این حوزه باید نهادهای مربوطه اقدام به قانون‌گذاری کنند که با توجه به این‌که در این زمینه با تاخر مواجه هستیم، باید خود جامعه تکنولوژی کمک کند تا با بزرگ کردن اندازه بازار در قدرت توازن ایجاد شود. 

دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره مشکلات استارت‌آپ‌ها در حوزه‌های بیمه، ایجاد فضای رقابتی در بازار، نیروی انسانی متخصص و قوانین جرایم سایبری گفت: براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور مدیریت و نگهداری شبکه‌ها نباید توسط شرکت‌های خارجی صورت گیرد و باید شرایط برای فعالیت شرکت‌های داخلی در این زمینه فراهم شود که این موضوع در حال پیگیری و اجراست. همچنین در خصوص قوانین بیمه و رفع موانع آن برای فعالیت استارت‌آپ‌ها آمادگی داریم تا در صورت نیاز مصوباتی داشته باشیم. 

وی با بیان اینکه در رابطه با حل مشکلات جرایم سایبری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت می‌کند، افزود: در نظام آموزش عالی نیز کشور نیاز به نیروی انسانی متخصص در حوزه های کدنویسی و امنیت دارد که باید هرچه سریع‌تر در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد.

فیروزآبادی گفت: جهان امروز با توسعه فضای مجازی با انبساط بزرگی روبه‌روست و در واقع در فضای مجازی ما تولید میدان می‌کنیم و حرکت در این میدان نیروها را جابه‌جا می‌کند که یک فضای بسیار پیچیده و مرکب است و حتی در غرب نیز برای مدیریت بر آن با چالش روبه‌رو هستند.

در این بازدید محمدجعفر صدیقی، رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گزارشی از عملکرد و فعالیت دانشجویان و استارت‌آپ‌های فعال در این پارک ارایه کرده و مدیران استارت‌آپ‌ها به بیان مشکلات و پیشنهادات خود پرداختند.