اپلیکیشن‌های موبایل از نیمه شهریور شامد می‌گیرند
رییس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد

اپلیکیشن‌های موبایل از نیمه شهریور شامد می‌گیرند

رییس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد گفت: از عموم مردم می‌خواهیم که محتوا در فضای مجازی را بدون شامد معتبر ندانند و برای اطمینان خاطر از ضرر و زیان احتمالی تنها از محتواهای دارای شامد بهره‌گیری کنند.
مرتضی موسویان در کارگاه آموزشی فضای مجازی گفت: این هدف مهم از طریق نشان‌دار کردن تمامی محتواها در فضای بازی صورت می‌گیرد یعنی با اعطای کد منحصربه‌فردی به نام «شامد» که مخفف شناسه الکترونیکی ثبت ملی محتوای دیجیتال است.
وی ادامه داد: هر محتوا در فضای مجازی قابلیت راستی‌آزمایی و اعتبارسنجی را خواهد داشت، در سایت‌ها و وبلاگ‌ها لوگوی هوشمند نشان شامددار بودن سایت یا وبلاگ است به صورتی‌که با کلیک روی لوگو مشخصات دارنده محتوا، موضوع، محتوا و رده سنی مخاطب محتوا مشخص می‌شود، از سوی دیگر چنانچه مخاطب مایل باشد می‌تواند در نظرسنجی از سایت موردنظر شرکت کنند.
موسویان گفت: همچنین در صورت بروز شکایات و رؤیت تخلف مخاطب می‌تواند مورد را برای مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال ارسال کند.
رییس مرکز فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: درباره صفحات در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌ها در صورت شامددار بودن امکان اعتبارسنجی و راستی‌آزمایی، همچنین ارایه نظر و شکایت از سمت مخاطب وجود خواهد داشت. تا نیمه شهریور ماه جاری نرم‌افزارهای کاربردی موبایلی با همکاری appstoreها دارای نشان و شامد وابسته به آن خواهد بود.
وی یادآور شد: تقاضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عموم مردم این است که محتوا در فضای مجازی را بدون شامد معتبر نداند و برای اطمینان خاطر از ضرر و زیان احتمالی تنها از محتواهای دارای شامد بهره‌گیری کنند.
موسویان گفت: با این روش با نشان‌دار کردن محتوا و بسترهای دارای محتوا هدف رسیدن به فضای مجازی سالم، مفید و ایمن که به‌عنوان طرح سما شناخته می‌شود، حاصل خواهد شد.