ضرب‌الاجل وزیر ارتباطات برای شفاف‌سازی وضعیت فناوری استان‌ها

ضرب‌الاجل وزیر ارتباطات برای شفاف‌سازی وضعیت فناوری استان‌ها

وزیر ارتباطات در راستای شفاف‌سازی وضعیت ارتباطات و فناوری اطلاعات استان‌ها، برای مدیران ICT استان‌ها، ضرب‌الاجل یک‌ماهه تعیین کرد.
یکی از انتقاداتی که در جلسه رای اعتماد محمدجواد آذری جهرمی و پس از دفاع وی از برنامه‌هایش از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد، نداشتن آمار شفاف از وضعیت فناوری اطلاعات در استان‌های کشور بود. به نحوی که نمایندگان مجلس معتقد بودند که وزیر پیشنهادی ارتباطات تنها از وضعیت زیرساخت‌های ارتباطی و موضوع فناوری ارتباطات استان‌ها باخبر است.
حال پس از کسب رای اعتماد از سوی نمایندگان مجلس و سپردن مسئولیت وزارت ارتباطات به آذری جهرمی، وی در اولین اقدام به مدیران کل ICT استان‌ها برای ارائه آمار دقیق از وضعیت ارتباطی شهرستان‌ها و روستاهای هر استان، دستور داده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خطاب به همه مدیران استان‌ها تاکید کرد: تا یک ماه آینده آمار دقیقی از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در شهرستان‌ها و روستاهای استان خود به تفکیک ارائه کنند تا کمبودها و مشکلات مناطق مختلف به‌صورت شفاف احصا و برای رفع آن‌ها اقدام شود.
آذری جهرمی در نشست مدیران ICT استان‌ها با اشاره به اینکه ساختار کنونی ادارات کل استان‌های این بخش، مناسب نیست، گفت: انتظاراتی که ما در استان‌ها داریم با این ساختارها تناسب ندارد.
وی با اشاره به اهدافی که در برنامه ششم توسعه برای بخش ICT در نظر گرفته است، اظهار کرد: ارزش زیربخش مخابرات سالانه باید ۱۹.۴ درصد رشد داشته باشد و در طول ۵ سال در یک توسعه متوازن ۲.۵ برابر شود و همچنین سالانه ۱۰۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد شده که تمام این آمار نشان می‌دهد که در پایان برنامه ششم توسعه، به ۵ برابر وضع موجود برسیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: برای رسیدن به این اهداف نیاز به مدیر مطلع نسبت به عرصه بازار در استان‌ها داریم که از مشکلات و وضعیت کل شهرستان‌ها و روستاها استان خودآگاه باشد و همچنین آمار درآمد اپراتورها و تعداد کاربران آن‌ها در شهرستان‌ها و سرانه هزینه هر فرد برای ارتباطات را به تفکیک و دقیق ارائه دهد.
وی با اشاره به وجود ۸۳۰۰ باجه پست بانک در کل کشور، افزود: با این وجود فقط ۳۰ درصد مناطق کشور مجهز به باجه پست بانک هستند و در ۷۰ درصد مناطق ایران پست بانک حضور ندارد که این اقدام نیاز به اراده و عزم جدی دارد.
آذری جهرمی با بیان اینکه رونق کسب‌وکارها شعار اصلی ما در این دوره است، افزود: برای ایجاد کسب‌وکارها ضرورت دارد که زیرساخت‌های ارتباطی کامل شود و اگر در روستاها زیرساخت‌های ارتباطی کامل نباشد به این معنی است که بخشی از مردم را از بازار ICT خارج کرده‌ایم.
وی با تاکید بر اینکه در حوزه اشتغال به‌صورت جدی باید عمل کنیم، گفت: در صورت نیاز مراکز مشاوره برای کسب‌وکارهای نو در استان‌ها ایجاد شود.
وزیر ارتباطات بر ارائه سرویس وای فای در فرودگاه‌ها، پایانه‌های راه‌آهن و مسافربری در استان‌ها تاکید کرد و گفت: ما وقتی برای از دست دادن نداریم و تاکنون هم عقب هستیم و من امید بسیاری به مدیران استان‌ها برای جبران این عقب‌افتادگی در این حوزه دارم.