همراهی نهاد قانون‌گذاری با استارت‌آپ‌ها

همراهی نهاد قانون‌گذاری با استارت‌آپ‌ها

پروانه مافی؛ نماینده مردم تهران و ریاست کمیته کسب‌و‌کارهای اینترنتی مجلس شورای اسلامی

کسب‌وکارهای نوپا در حوزه‌های مختلف، به ‌ویژه فناوری اطلاعات، چند سالی‌ است که کار خود را در ایران هم آغاز کرده‌اند و نهادهای مختلف به‌ویژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت‌های مربوطه تلاش می‌کنند با رفع موانع قانونی این کسب‌وکارها، بخشی از مشکلات کارآفرینان استارت‌آپی را حل کنند. براساس آنچه در برنامه ششم توسعه آمده است، با افزایش حجم بازار، سهم فناوری نیز در سبد هزینه خانوارها به شدت رشد می‌کند و در نتیجه حضور و حمایت ویژه دولت و مجلس از این بخش اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

در شرایطی که ایران با موج بیکاری روبه‌روست، حمایت‌های جدی و اثرگذار از استارت‌آپ‌ها و بهره‌گیری از تجربه کشور‌های توسعه‌یافته می‌تواند به حل بحران بیکاری کمک کند. شکل‌گیری تیم‌های استارت‌آپی و روحیه مشارکتی در فضای کار هم زمینه‌ساز افزایش اشتغال‌زایی در جامعه شده است.

یکی از اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته، ایجاد کمیته مشترک مجلس، دولت و بخش خصوصی است که با هدف رفع موانع پیش‌ روی کسب‌وکارهای اینترنتی گردهم آمده‌اند. از هر بخش دو نفر در این کمیته حضور دارند تا مسایل استارت‌آپ‌ها مورد بررسی قرار گیرد تا از طریق فعالان این حوزه از مشکلات آن‌ها مطلع شویم و برای آن‌ها راه‌حل پیدا کنیم.

تجربه‌های گذشته نشان داده که اعطای وام‌های زودبازده به بنگاه‌های کوچک موثر عمل نکرده است، بنابراین در این کمیته مشترک قرار است تسهیلات دیگری در نظر گرفته شود تا بتوانیم با بهره‌گیری از تجربیات کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه کسب‌وکارهای نوپا به‌ویژه حوزه فناوری اطلاعات، حمایت‌های جدی و اثرگذاری در این بخش داشته باشیم و در برابر غول بیکاری راهکاری بیابیم. از دیگر برنامه‌ها، حمایت از صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر است. این صندوق‌ها با حمایت از استارت‌آپ‌ها و کاهش خطرات سرمایه‌گذاری، در توسعه آن‌ها نقش اساسی داشته‌‌اند. کمیته کسب‌وکارهای اینترنتی مجلس نیز با انجام تحقیقات گسترده و نوآوری‌های بسیار به میدان آمده است تا به ایجاد استارت‌آپ‌های موفق‌تر کمک کند؛ در این زمینه رسانه‌ها و نهادهای فرهنگی با آگاهی‌بخشی می‌توانند مسیر را برای این کسب‌وکارها هموار کنند.

یکی از اقدامات حمایت از کسب‌وکارهای نوپا در فراکسیون کار، ایجاد اشتغال در حوزه مدیریت شهری و فراهم کردن زمینه‌ای برای ارتباط با شهرداری‌ها، شوراها و دسترسی به منابع پایدار در حوزه فناوری اطلاعات بوده است. هدف ما این است که از این طریق، اشتغال ۹۵۰ هزار نفری که در برنامه ششم توسعه مطرح شده است تحقق یابد و امید داریم که در سال جاری این برنامه با موفقیت انجام شود و اثرات آن ادامه پیدا کند. امیدوارم در آینده نزدیک شاهد نتایج این فعالیت‌ها باشیم.


این مطلب در شماره هشتم گزارش زیست‌بوم منتشر شده است. سایر مطالب این شماره را از اینجا مطالعه کنید.