fa-IR
امکان ارسال الکترونیکی اطلاعات فین‌تک‌ها فراهم شد
مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرد

امکان ارسال الکترونیکی اطلاعات فین‌تک‌ها فراهم شد

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرد که مشتریان درگاه‌های واسط پرداخت، فروشگاه‌های اینترنتی بوده و درنتیجه مشمول طرح ساماندهی مصوب شورای امنیت کشور هستند.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد در پاسخ به درخواست انجمن فین‌تک‌ها، امکان ارسال الکترونیکی اطلاعات جهت دریافت شناسه الکترونیکی را فراهم کرده است.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در اطلاعیه ای که دیروز در اختیار فناوران قرار داد، اعلام کرد: برای تسهیل در امر ثبت فروشگاه‌های اینترنتی زیرمجموعه فعالان مذکور به‌منظور دریافت شناسه الکترونیکی، امکان ارسال الکترونیکی اطلاعات در قالب وب سرویس مورد درخواست آنها را آماده و طی اطلاع رسانی در اختیار متمرکز کنندگان پرداخت قرار داده است. همچنین مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در ادامه بیانیه توضیح داده است که هرچند نظارت و رسیدگی به درگاه‌های واسط در حوزه کاری بانک مرکزی است، اما از آنجا که مشتریان این کسب‌وکارها، فروشگاه‌های اینترنتی هستند، این مرکز به حکم قانون در جهت مصوبات شورای عالی امنیت ملی به این حوزه ورود کرده است.

اطلاعیه مرکز توسعه تجارت

در اطلاعیه مرکز توسعه تجارت آمده است:

در راستای اجرای سند «چارچوب فعالیت و نظارت بر وب سایت های متمرکز کننده پرداخت، مصوب ۱۳ دی ۱۳۹۵ کمیته نظارت بر فروشگاه‌های اینترنتی»، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بنابر درخواست جمعی از فعالان متمرکزکننده گان پرداخت (انجمن فین‌تک) برای تسهیل در امر ثبت فروشگاه‌های اینترنتی زیرمجموعه فعالان مذکور به‌منظور دریافت شناسه الکترونیکی، امکان ارسال الکترونیکی اطلاعات را در قالب وب سرویس مورد درخواست آنها آماده و طی اطلاع رسانی در اختیار متمرکز کنندگان پرداخت قرار داده است.

صاحبان این کسب‌وکارهای متمرکزکننده پرداخت می توانند تا روز شنبه ۱۱ شهریور از طریق این وب سرویس اقدام به ارسال اطلاعات فروشگاه‌های اینترنتی طرف قرارداد خود کنند یا به روال سابق هریک از فروشگاه‌های اینترنتی را برای دریافت شناسه الکترونیکی به سایت ای نماد هدایت کنند.

راه‌اندازی وب سرویس به درخواست انجمن فین‌تک‌ها

در ادامه این بیانیه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درباره دلایل راه اندازی این وب سرویس آورده است:

یک ماه پیش، طی جلسه ای که به درخواست متمرکز کنندگان پرداخت در محل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برگزار شد، از مرکز درخواست شد تا برای تسهیل در ثبت نام فروشگاه‌های اینترنتی زیرمجموعه، امکان ارسال اطلاعات به‌صورت الکترونیکی و از طریق وب سرویس فراهم شود. مرکز نیز به‌منظور تسهیل در امور با این درخواست موافقت و اقدام به پیاده سازی و دراختیار قراردادن سرویس مذکور کرده است.

متمرکز کنندگان پرداخت، آن دسته از کسب‌وکارهای اینترنتی هستند که با دراختیار داشتن درگاه پرداخت از شرکت های ارایه کننده خدمات پرداخت PSP، درگاه خود را غالبا با اخذ کارمزد در اختیار هزاران فروشگاه اینترنتی دیگر قرار می دهند که در بستر معاملات الکترونیکی اقدام به فروش و عرضه کالا یا خدمت می‌کنند.

دلایل ورود مرکز به حوزه فین‌تک‌ها

در بخش پایانی این اطلاعیه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به مرور دلایل قانونی ورود به این حوزه پرداخته است:

ساماندهی این حوزه از دو بخش مجزا تشکیل می شود:

- عملیات پرداخت و بانکی که در درگاه واسط پرداخت صورت می پذیرد.

- فروش کالا و خدمات فروشگاه‌های اینترنتی که به واسطه مشتریان درگاه‌های واسط انجام می شود.

بدیهی است مسوولیت تعیین نحوه انجام عملیات پرداخت و بانکی در درگاه‌های واسط برعهده بانک مرکزی است و ساماندهی فروشگاه‌های اینترنتی (پذیرندگان) برعهده مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است.

از آنجایی که ساماندهی فعالان حوزه مالی و پولی در هر فضایی در کشور صرفا جزو وظایف بانک مرکزی است، این مرکز از ابتدای سال ۱۳۹۳ موضوع عملیات پرداختی را که در درگاه‌های واسط پرداخت صورت می پذیرد، به اطلاع بانک مرکزی رسانده است.

از سوی دیگر به‌منظور حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و پیشگیری از آسیب‌های ناشی از فعالیت فروشگاه‌های اینترنتی به‌صورت ناشناس، تمامی فروشندگان کالا و خدمات در اینترنت باید ضوابطی را رعایت کنند که از جمله مهم‌ترین آن شفافیت در اطلاعات هویتی و اهلیت فعال تجاری است. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی باهدف ساماندهی و رسمیت بخشی به فعالیت کسب‌وکارهای اینترنتی و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی در ابعاد مختلف اعم از امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و نیز اعتمادسازی، در اولین قدم برای احراز هویت فروشگاه‌های اینترنتی که به‌صورت پذیرنده در زیرمجموعه هر یک از درگاه‌های واسط فعالیت می‌کنند، اقدام کرده است.

مرکز بر اساس بند ۱- ح اساسنامه که به تائید شورای نگهبان نیز رسیده است، وظیفه ساماندهی فعالیت سایت‌های تجارت الکترونیکی را برعهده دارد و همچنین بنابر مصوبه «طرح ساماندهی فروشگاه‌های اینترنتی» سال ۱۳۹۱ شورای امنیت کشور، همواره حامی ساماندهی منطقی، سازنده و مبتنی بر رویکردهای فناوری‌های نوین این حوزه همراه با طمأنینه است که خوشبختانه طی سال‌های اخیر موفق شده بخش اعظم تجارت الکترونیکی را با کمک سایر دستگاه‌های مسئول، در قالب اعطای مجوز نماد اعتماد الکترونیکی به کسب‌وکارهای اینترنتی ساماندهی کند.

این مرکز تاکنون به مدل کسب‌وکار یا اطلاعات مشتریان هیچ‌یک از ۲۸ هزار کسب‌وکار اینترنتی دارای مجوز نماد اعتماد الکترونیکی ورود نکرده است ولی درباره مشتریان درگاه‌های واسط (متمرکز کنندگان پرداخت) باید گفت، این مشتریان خود فروشگاه اینترنتی محسوب می‏شوند و در نتیجه مشمول طرح ساماندهی مصوب شورای امنیت کشور هستند. بزرگ‌ترین آسیبی که کسب‌وکارهای اینترنتی قانونمند می‌بینند، تجربه بی‌اعتمادی خریداران از فروشگاه‌های غیرقانونی است. ازاین‌رو لازم است تا تمامی دست‌اندرکاران، برای توسعه این فضای تجاری جدید، در راه قانون‌مندی بیشتر، پاک‌سازی و شفافیت آن کمک کنند.