fa-IR
زیست‌بوم شرکت‌های خلاق و نوآور گسترده‌تر می‌شود
ستاری در برنامه «تیتر امشب»

زیست‌بوم شرکت‌های خلاق و نوآور گسترده‌تر می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در برنامه تیتر امشب توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه توانمندی نیروی انسانی جوان، تحصیل‌کرده و خلاق را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های معاونت علمی و فناوری و دولت دوازدهم عنوان کرد و از تحقق اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه توانمندی انسانی با روندی پرشتاب در ۴ سال آینده خبر داد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری را مهم‌ترین اولویت دولت دوازدهم عنوان کرد و افزود: ایجاد و توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، تقویت کسب‌وکارهای فناور و نوآور و شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار ما در دولت دوازدهم قرار دارد.

ایجاد فضای حمایتی شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور

معاون علمی و فناوری ریس‌جمهوری، یکی از ضرورت‌های توسعه شرکت‌های دانش بنیان، ارتقای سهم آنها در اجرای طرح‌های ملی و بین‌المللی دانست و گفت: ارتقای توان صادرات محصولات دانش‌بنیان، افزایش جذب سرمایه‌گذاری و همکاری‌های خارجی در طرح‌های فناورانه از ضرورت‌های دیگر این بخش از اقتصاد کشور است که معاون علمی و فناوری با ایجاد زیرساخت‌های حمایتی لازم دنبال می‌کند.

وی به حمایت‌های گوناگون در صادرات، معافیت‌ها، معرفی محصولات، ثبت اختراعات و پتنت ذیل قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: دولت در بستر مناسبی چون قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از این شرکت‌ها با اعطای معافیت مالیاتی یا گمرکی حمایت می‌کند یا از طریق کریدور صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان زمینه ورود این محصولات را به بازارهای منطقه‌ای و جهانی فراهم می‌کند.

ستاری با اشاره به ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه به عرصه حمایت از کسب‌وکارهای فناور ‌ادامه داد: در حوزه مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه یا VC برای حمایت از آنها وارد بورس شده‌اند تا زمینه ورود سرمایه‌گذاران در عرصه استارت‌آپ فراهم شود. زیرا راه حمایت از نسل جدید کسب‌وکارها این است که اقتصاد و پول را به محیط علم و دانش بیاوریم.

ستاری با بیان این‌که پایه و اساس اقتصاد دانش‌بنیان نیروی انسانی خلاق است اظهار کرد: توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه توانمندی نیروی انسانی جوان، تحصیل‌کرده و خلاق یکی از مهم‌ترین اولویت‌های معاونت علمی و فناوری است که در ۴ سال آینده به طور جدی دنبال خواهد شد.

وی با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان نه تنها تولید علمی بلکه علم را هم کاربردی می‌کند، تاکید کرد: بحث دانش‌بنیان ضمن حل بسیاری از چالش‌های موجود همچون اشتغال، مسائل گریبان‌گیر روزمره ما همچون مشکلات زیست‌محیطی را نیز حل می‌کند. بسیاری از مسائل و چالش‌های جدی موجود در کشور همچون نبود بهینه‌سازی مصرف انرژی، خشکسالی، مدیریت محیط‌ زیست و ...پاسخ‌هایی از جنس فناوری و نوآوری می‌طلبد.

فرهنگ‌سازی و ایجاد زیست بوم کارآفرینی مهم‌ترین لازمه شکوفایی کسب‌وکارهای نوپا

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با تأکید بر تحول در زیرساخت‌های بنیادین فرهنگی و همچنین ساختارهای آموزشی گفت: باید در امر آموزش به طور خلاق و نوآورانه تغییر جدی ایجاد شود و برای تسهیل این روند نیز هماهنگی‌هایی با وزارت علوم  و آموزش و پرورش داشتیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان، به آسیب‌های ناشی از اقتصاد نفتی را یادآور شد و افزود: تکیه صرف به درآمدهای حاصل از فروش نفت کشور را دچار آسیب‌های فراوانی کرده است و  دانشگاه‌های کشور با حرکت به سوی دانشگاه کارآفرین و تربیت نیروی انسانی نوآور، به اصلاح این ساختار فرهنگی نادرست کمک کنند.

وی افزود: تحقق مفاهیم دانش‌بنیان آسان نیست و بودجه نفت خلاقیت فرزندان ما را از بین برده است و استخدام در سازمان‌های دولتی به هدف آنان تبدیل شده است.

ستاری با تاکید بر این‌که فرهنگ ارزش‌گذاری بر مبنای دارایی‌های فیزیکی باید جای خود را به خلاقیت، ایده و نوآوری نیروی انسانی بدهد، اظهار کرد: افراد باید بر اساس ایده‌هایشان ارزش‌گذاری شوند و کسانی که با اعتماد به‌نفس، جسارت و پشتکار ایده‌های خود را تحقق می‌بخشند، مهم‌ترین سرمایه اقتصاد مبتنی بر دانش و نوآوری به‌شمار می‌روند.

ستاری، با اشاره به پیشینه دیرین کارآفرینی و نوآوری ایرانیان گفت: کارآفرینی در ژن ایرانی‌ها بوده است اما اکنون فرهنگ آموزش در سیستم ما از بین رفته است. کسب‌وکارهای نوپا با توجه به ماهیتشان عموماً هفته‌ای ۱۰ درصد رشد داشته باشد وگرنه موفق نیست و مشکل سیستم ما، تزریق نفت به آنهاست.

 معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، نیروی انسانی تحصیل‌کرده ایرانی را یک مزیت مهم و سرمایه‌ای ارزنده برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان ارزیابی کرد و گفت: ما در شاخص‌های نیروی انسانی، دومین قدرت جهان هستیم و با تربیت فارغ‌التحصیلان مهندسی، هم‌پای کشورهای قدرتمند جهان چهارمین کشور جهانیم اما به‌کارگیری این ظرفیت ارزشمند مستلزم ایجاد یک زیست‌بوم مساعد برای فعالیت آن‌ها است.

ظهور کسب‌وکارهای نوپا 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این‌که ظهور کسب‌وکارهای نوآور موفق ایرانی، نشان‌دهنده وجود ظرفیت خارق‌العاده کشورمان در این عرصه است، اظهار کرد: تعداد کسب‌وکارهای نوآوری که با رشد خارق‌العاده خود افتخار آفرینی کرده‌اند کم نیست و با کسب‌وکارهای برجسته جهان رقابت می‌کنند؛ اما موفقیت و استمرار این راه، نیازمند حمایت زیست بومی است و توزیع پول دولتی به جز ایجاد رانت نتیجه‌ای نخواهد داشت و کمکی به این کسب‌وکارها نخواهد کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: حدود ۶۰۰ شرکت دانش بنیان اصولی وجود دارد که به سرعت پیش می‌روند، که گردانندگان آن جوانانی هستند که صاحب ایده و خلاقیت هستند.

ستاری، منابع مالی را اولویتی پایین برای توفیق یک استارت‌آپ دانست و از جسارت، پشتکار و ایده به عنوان مهم‌ترین ضرورت‌های رشد یک کسب‌وکار نوپا یاد کرد.

وی ادامه داد: اغلب استارت‌آپ‌های موفق، با کم‌ترین امکانات موجود و با پشتکار و نوآوری خود شکوفا شده و رشد کرده‌اند؛ این واقعیت نشان می‌دهد منابع مالی، اولویتی به مراتب پایین‌تر برای یک کسب‌وکار نوپا محسوب می‌شود، اما مهم‌تر از منابع مالی، تحقق تحول فرهنگی است تا زمینه و فضای مساعد برای تحول‌آفرینی این کسب‌وکارها در حوزه خدمات و محصولات فناورانه فراهم شود.