سعادت: قانون نظام صنفی تفسیر به رای شده است
اعتراض رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به تشکیل اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی

سعادت: قانون نظام صنفی تفسیر به رای شده است

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در واکنش به تشکیل اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی گفت: طبق قانون نظام صنفی کشوری و آخرین اصلاحات مصوب ۱۴ شهریورماه سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی تشکیل اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی، غیرمجاز و در تضاد با فعالیت تمامی تشکل‌ها و اتحادیه‌های کشور است و نظام صنفی رایانه‌ای این مساله را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری می‌کند.
ناصرعلی سعادت گفت: قانون نظام صنفی کشور در سال ۹۲ از سوی مجلس شورای اسلامی بازنگری و تصحیح شد که پیروی آن ماده ۸۷ و تبصره مربوطه به این ماده اضافه شده است.
بر اساس ماده ۸۷، فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی (سایبری) مستلزم اخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوطه است. تبصره این ماده هم تصریح می‌کند که «چگونگی صدور مجوز و نحوه نظارت بر این گونه فعالیت‌های صنفی به موجب آیین‌نامه اجرایی است که از سوی اتاق اصناف ایران با همکاری دبیرخانه هیات عالی نظارت و وزارتخانه‌های اطلاعات و ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه می‌شود و پس از تایید هیات عالی نظارت حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌رسد.»
سعادت در این رابطه گفت: در ماده قانونی به صراحت عنوان «اتحادیه مربوطه» و «چگونگی صدور مجوز و نحوه نظارت» ذکر شده نه تشکیل اتحادیه جدید. ضمن اینکه اگر در این بند قرار بر تشکیل اتحادیه جدید بود، باید سازوکار لازم برای تشکیل آن هم در ادامه ذکر می‌شد. بنابراین این ماده قانونی و تبصره آن تفسیر به رای شده که خلاف قانون است، زیرا مجلس شورای اسلامی تنها مرجعی است که برای تفسیر قوانین صلاحیت دارد.
به گفته رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور عبارت «اتحادیه مربوطه» به معنی اتحادیه فعال در اصناف مختلف در سطح کشور است. سعادت دراین باره افزود: برای مثال «اتحادیه مربوطه» برای یک طلافروشی بدون شک اتحادیه طلافروشان است، اما در آیین نامه تهیه شده از سوی اتاق اصناف عبارت اتحادیه مربوطه به تشکیل اتحادیه جدید تفسیر شده است.
وی افزود: تشکیل این اتحادیه جدید و موازی نه تنها مشکلات بیشتری برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند، بلکه با فعالیت تمامی اتحادیه‌ها و تشکل‌ها در تضاد است و دخالت در امور صنفی آن‌ها به شمار می‌رود و این در حالی است که آیین‌نامه نمی‌تواند برخلاف قوانین بالادستی باشد.
سعادت در ادامه گفت: باید توجه داشت که این قانون در مهرماه سال ۹۲ اصلاح و تصویب شده و در حال حاضر فرآیند تدوین آیین‌نامه اجرایی آن طی شده است. متاسفانه در آن زمان به دلیل نبود ارتباطات مناسب با بدنه وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجلس و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، ماده ۸۷ بدون کارشناسی لازم و کافی به تصویب رسیده است.
او با بیان اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور این مساله را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری می‌کند، افزود: از سال ۹۴ و ابتدای دوره چهارم سازمان، در حال پیگیری اجرای درست قانون هستیم و جلسات متعددی با مجلس شورای اسلامی، شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شورای عالی نظارت، اتاق اصناف و همچنین مسئولان ذی‌ربط داشتیم تا به‌رغم تصویب این قانون کاری خلاف چارچوب انجام نشود. اکنون اتحادیه‌ای با تفسیر اشتباه قانون در حال تشکیل است که فعالیت آن با تمامی تشکل‌ها و اتحادیه‌ها در تضاد قرار دارد.
سعادت با بیان اینکه در تشکیل اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی حتی به قانون نظام صنفی کشوری درباره حد نصاب تعداد واحدهای صنفی برای تشکیل یک اتحادیه کشوری نیز توجهی نشده است، افزود: در تبصره دوم ماده ۲۱ قانون نظام صنفی کشوری حد نصاب واحدهای صنفی برای تشکیل یک اتحادیه را ۳۰۰ واحد اعلام کرده و این در شرایطی است که شاهد بودیم با وجود ۱۰ هزار فعال در این حوزه انتخابات اتحادیه مذکور با مجموع تنها ۲۳۶ واحد صنفی برگزار شد و از این تعداد نیز تنها ۹۸ نفر در انتخابات شرکت کردند و نفر اول با ۴۱ رای کمتر از ۵۰ درصد آرای شرکت‌کنندگان را به خود اختصاص داد.
این در شرایطی است که هر شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، طبق ماده ۱۲ قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای مصوب مجلس باید از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مجوز فعالیت دریافت کند. سازمان نیز مسئول حمایت، ساماندهی و نظم‌بخشی آن‌هاست.
سعادت در توضیح تبصره ماده ۲ قانون نظام صنفی کشوری و آخرین اصلاحات مصوب ۱۴ شهریورماه سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی گفت: «صنوفی که قانون خاص دارند، از شمول قانون ]نظام صنفی کشوری[ مستثنی هستند». بنابراین دارندگان مجوز فعالیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به پشتوانه قانون خاص خود، به اخذ مجوز دیگری نیاز ندارند.