ورود وزیر ارتباطات به ماجرای حذف برنامه های ایرانی از فروشگاه اپل
جهرمی: پیگیری حقوقی می‌کنیم

ورود وزیر ارتباطات به ماجرای حذف برنامه های ایرانی از فروشگاه اپل

از چند روز پیش زمزمه هایی درباره حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور اپل منتشر شد تا اینکه با انتشار اخبار رسمی حذف این اپ ها از اپ استور تایید شد.

اپلیکیشن های حذف شده از اپ استور شامل اپ های پرکاربرد ایرانی است که نام‌هایی همچون اپلیکیشن دیجی کالا، علی بابا، دلیون و تخفیفان در میان آنها دیده می‌شود و گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که این اپ‌ها به علت استفاده از قابلیت تراکنش مالی از فروشگاه اپلیکیشن‌های اپل حذف شده‌اند.

در همین حال اپل نیز در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های اعمال شده در مورد کشور ایران اقدام به حذف این اپلیکیشن‌ها کرده است.

 ابهامات اقدام اخیر اپل

 این پاسخ اما چندان از سوی اپل قابل درک و پذیرش نیست چراکه ایران سال‌هاست مشمول تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا شده است. از سوی دیگر نزدیک به یک سال نیز از روی کار آمدن دولت تندروی ترامپ می‌گذرد و تاکنون شرکت اپل دست به چنین اقدامی نزده بود.

این ابهامات در حالی است که در میان اپلیکیشن‌های حذف شده از فروشگاه اپ‌استور، نام اپ‌هایی دیده می‌شود که هیچ گونه تراکنش مالی ندارند. همچنین بسیاری اپلیکیشن‌های دیگر ایرانی در فروشگاه اپ‌استور وجود دارند که با وجود برخورداری از تراکنش‌های مالی، همچنان روی این فروشگاه قرار دارند و امکان نصب آنها برای همه کاربران وجود دارد. 

همین مساله موجب شده تا موضوع حذف اپلیکیشن‌های خاص از فروشگاه اپ‌استور باعث سردرگمی بسیاری از کاربران، برنامه‌نویسان و حتی شرکت‌ها شده و آنها از اپل خواسته‌اند تا موضع و سیاست شفاف خود را برای حذف اپلیکیشن‌های ایرانی اعلام کند.

 وعده شکایت از داخل ایران

اما این موضوع ادامه داشت تا آنکه یکی از مقامات دولت در این خصوص اعلام موضع کرد. محمدجواد آذری جهرمی وزیر جدید ارتباطات که چند روزی است در این سمت قرار گرفته به موضوعات مطرح شده درباره حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه اپ‌استور اپل، واکنش نشان داد و طی دو توییت اعلام کرد:

«11 درصد سهم بازار گوشی ایران متعلق به اپل است. احترام به حقوق مصرف کننده امروز یک اصل است که اپل رعایت نکرده. حذف اپ‌ها را پیگیری حقوقی می‌کنیم.»

وی همچنین در توییت دیگری اظهار کرد: «پاسخ اپل در خصوص عدم میزبانی از اپ‌های کشورهای تحریم شده دقیق نیست. اپ‌های حذف‌شده‌ای هستند که تبادلات مالی نیز نداشته‌اند، برخی از آنها به خاطر موضوعات تحریم در کشوری غیر از ایران ثبت شده‌اند.»

بر این اساس اگرچه وزیر ارتباطات به این اقدام اپل واکنش نشان داد و وعده پیگیری حقوقی این مساله را داد اما در این مورد نیز ابهاماتی وجود دارد؛ از جمله اینکه شرکت اپل هیچ‌گاه حاضر به داشتن نمایندگی و ارایه خدمات پس از فروش حتی با واسطه در ایران نیز نشده و برخی معتقدند این شرکت خصوصی بوده و می‌تواند مقررات خاص خود را در خصوص هر کشوری اعمال کند. از این رو مشخص نیست بحث پیگیری حقوقی که وزیر ارتباطات مطرح کرده و قاعدتا باید از طریق طرح شکایت انجام شود، به کجا و چگونه انجام خواهد شد و در نهایت این که نتیجه‌ای خواهد داشت یا نه؟

 بازتاب موضوع در رسانه های خارجی

در این راستا حتی برخی رسانه‌های خارجی نیز به بازتاب این موضوع پرداختند. از جمله نیویورک تایمز به خبر حذف اپلیکیشن‌های کسب‌وکارهای ایرانی واکنش نشان داده و مدعی شدند که این دردسر جدید برای فعالان حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی به دنبال تحریم‌های اقتصادی جدید ایجاد شده از سوی دولت ایالات متحده آمریکا ایجاد شده است. 

همچنین برخی از این رسانه‌ها از ایجاد کمپین امضای ۱۰۰ هزار نفری از سوی کسب‌وکارهای اینترنتی ایرانی برای توقف حذف اپلیکیشن‌های ایرانی محبوب از فروشگاه اپ‌استور خطاب به تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل با نام StopRemovingIranianApps# خبر داده اند که در توییتر و شبکه‌های اجتماعی از سوی مردم و فعالان حوزه اینترنت ایرانی و خارجی در حال استفاده است. 

در بخشی از این درخواست آمده است: ما این تقاضا را از ایران برای شما ارسال می‌کنیم. کشوری که محصولات اپل توسط ۶ میلیون نفر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیش از ۱۱ درصد از گوشی‌های هوشمند مورد استفاده در ایران آیفون است و این موضوع ایران را به یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اپل در منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است. کشوری که میانگین درآمد ماهانه حدود ۴۷۰ دلار است و مردم برای خرید یک گوشی نو آیفون ۸۵۰ دلار می‌پردازند...آقای کوک ما از شما می‌خواهیم که حقوق مشتریان اپل در ایران را به رسمیت بشناسید. لطفاً به حذف شدن اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور خاتمه دهید و دسترسی ما به پلات فورم اپل برای استفاده از سرویس‌هایی که توسط مردم دنیا برای مردم دنیا ساخته شده‌اند به حالت عادی بازگردانید.