دعوت از خانواده‌ها برای تماشای لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

دعوت از خانواده‌ها برای تماشای لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: امکان حضور خانواده‌ها برای تماشای مسابقات لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران در مجموعه برج میلاد فراهم است.

حسن کریمی قدوسی گفت: محل برگزاری مسابقات به گونه‌ای طراحی شده که شرکت‌کنندگان روی یک سن مسابقه می‌دهند و خانواده‌ها امکان تماشای مسابقات را دارند. همچنین برای مراسم اختتامیه نیز حدود ۱۴۰۰ صندلی در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، امکانات جانبی و تفریحی مانند بازی‌های واقعیت مجازی فراهم شده است تا در کنار مسابقات، شرکت‌کنندگان و خانواده‌ها بتوانند از اوقات خود استفاده کنند.

وی درباره دلایل ورود بنیاد به بحث مسابقات بازی‌های رایانه‌ای گفت: در درجه اول بحث اوقات فراغت برای ما مهم است و باید تلاش کنیم این اوقات با برگزاری استاندارد مسابقه و با استفاده از بازی‌های مناسب، به درستی پر شود. علاوه بر این چنین مسابقاتی فرصت خوبی را برای فرهنگ‌سازی مهیا می‌کند.

کریمی ادامه داد: نکته دیگر اینکه ورزش‌های الکترونیکی در آینده نزدیک قسمت عمده‌ای از صنعت بازی‌های رایانه‌ای خواهد بود و همه دنیا در حال توجه به این رشته هستند. ما نیز به عنوان متولی حوزه بازی، به این بحث ورود کرده‌ایم تا بزرگترین مسابقات e-Sport را برگزار کنیم.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان اینکه سیاست ما تقویت بخش خصوصی است، گفت: فلسفه و ایدئولوژی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای این است که اگر کسی کاری را خوب انجام می‌دهد، نه تنها آن را تضعیف نکرده بلکه به تقویتش کمک کنیم. به همین جهت هم لیگ بازی‌های رایانه‌ای با همکاری شرکت مکعب برپا می‌شود.

وی ادامه داد: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با این شرکت تفاهم کرده است که بنیاد چند سال از این رقابت‌ها حمایت کرده اما در آینده برند لیگ بازی‌های رایانه‌ای آن قدر بزرگ شود که بخش خصوصی خودش به تنهایی بتواند این مسابقات را برگزار کرده و دیگر نیازی به حضور مستقیم ما نباشد.

 تابویی که باید شکسته شود

کریمی قدوسی درباره حضور زنان در رشته‌های موبایلی گفت: در سال گذشته هم بانوان در یک رشته حضور داشتند و امسال این رشته‌ها به دو بازی Clash Royale و Quiz of Kings افزایش یافته است. ما پیگیر بحث حضور بانوان در همه رشته‌ها هستیم و امیدوارم با توجه به شرایط فرهنگی کشور، این امکان به وجود بیاید.

وی در پاسخ به این سوال که چرا زنان در سایر رشته‌ها امکان رقابت ندارند، گفت: برخی تابوها باید در کشور شکسته شود. اگر امروز اعلام کنیم زنان در کنار مردان بنشینند و مسابقه در کنسول مثلا ایکس باکس بدهند، ممکن است تبعات منفی زیادی داشته باشد که اصل تلاش و نیت کار زیر سوال برود. ما با یک شیب ملایم در این مساله در حال حرکت هستیم و امیدوارم در سال آینده حداقل برای رشته فیفا، با مهیا شدن شرایط فرهنگی کشور، زنان نیز شرکت کنند.

 الکام‌گیمز مجوز می‌خواهد؟

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان اینکه برگزاری مسابقات بازی‌های رایانه‌ای کاری فرهنگی محسوب می‌شود گفت: به همین دلیل اگر مسابقات الکام‌گیمز از وزارت ورزش و جوانان که خود دستگاهی فرهنگی است، مجوز داشته باشد، مشکلی ندارد اما در غیر این صورت، باید از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مجوز بگیرد.

وی درباره برگزاری هم زمان الکام‌گیمز و لیگ بازی‌های رایانه‌ای گفت: متاسفانه در کشور ناهماهنگی در بسیاری از بخش‌ها وجود دارد و نمی‌آییم برای تقویت کارها با هم دور یک میز بنشینیم. البته با مذاکراتی که انجام شد الکام‌گیمز یک هفته دیرتر از لیگ آغاز می‌شود در غیر این صورت هر دو مسابقه هم زمان برگزار می‌شد.

 استقبال از وزیر جدید فرهنگ

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با ابراز خوشحالی از رای اعتماد مجلس به عباس صالحی گفت: برای نخستین بار یک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجلس، از بازی‌های رایانه‌ای به عنوان یکی از محورهای کاری این وزارتخانه نام برد و این موضوع نشان می‌دهد وزیر جدید، به این بخش مهم توجه دارد.

وی افزود: در چند سال گذشته ما کارهای زیادی در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای انجام دادیم و البته کارهای زیادی هم باقی مانده است که امیدواریم بتوانیم با حضور آقای صالحی انجام دهیم.

براساس این گزارش سومین دوره لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران در ۵ رشته PES2017 وFIFA2017  در دو کنسول پلی استیشن ۴ و اکس باکس ۳۶۰، بازی Clash Royale و بازی ایرانی Quiz of Kings برای گوشی‌های هوشمند و بازی Counter Strike Global Offensive در قالب تیم‌های پنج نفره برای کامپیوتر برگزار می‌شود. بیش از یک میلیارد ریال جایزه برای نفرات اول تا سوم هر رشته در نظر گرفته شده است، از جمله اینکه به نفر اول رشته‌ای که بیشترین تعداد شرکت‌کننده را داشته باشد، یک دستگاه خودرو ۲۰۶ اهدا خواهد شد.