موج تازه حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور
نوبت دیجی کالا، تخفیفان و علی بابا هم رسید

موج تازه حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور

اپل در طول یکی دو روز گذشته دوباره اقدام به حذف اپلیکیشن‌های فارسی از فروشگاه اپ‌استور کرده است.

شرکت اپل دوباره حذف برنامه‌های مربوط به سازمان‌ها و استارت‌آپ‌های ایرانی را از فروشگاه اپ‌استور در دستور کار خود قرار داده است. در این اقدام جدید، اپلیکیشن مربوط به تعدادی از شرکت‌ها مثل «دلیون» که در زمینه سرویس ارایه غذا فعالیت می‌کند، فروشگاه اینترنتی «دیجی کالا»، سرویس پیک موتوری «الوپیک»، «تخفیفان» و آژانس مسافرتی «علی بابا»  از اپ استور حذف شدند.

مدیران اپل چند روز پیش ایمیلی برای برخی از شرکت‌های ایرانی ارسال کردند با این مضمون که  نمی‌توانیم اپلیکیشن شما را در اپ‌استور قرار دهیم. بر اساس قوانین و تحریم‌های ایالات متحده، اپ‌استور نمی‌تواند میزبان اپلیکیشن کشورهای تحت این تحریم باشد، البته این برنامه ممکن است در آینده تغییر کند. اگر این تحریم‌ها برداشته شود، پیغامی حاوی بارگذاری مجدد اپلیکیشن‌ها برای شما ارسال خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سرویس غذای دلیون، اقدام جدید شرکت اپل ظاهرا بر اساس برنامه مشخصی نیست. با اینکه اپلیکیشن مخصوص دلیون و برخی دیگر از اپ‌استورها حذف شده است، ولی هنوز هم اپ‌های ایرانی زیادی در این فروشگاه قرار دارد.

البته دیجی کالا چند روز پیش تماسی از جانب اپل داشته و به آنها گفته شده که اپلیکیشن دیجی کالا از اپ‌استور حذف می‌شود. الوپیک هم چند روز پیش تماس مشابهی دریافت کرده است.

البته این اولین بار نیست که اپل، اپلیکیشن‌های ایرانی را از اپ‌استور حذف می‌کند. اوایل سال جاری میلادی، این شرکت اپلیکیشن مربوط به دیجی کالا را به دلیل استفاده از سیستم پرداخت شاپرک، از اپ‌استور حذف کرد. هنوز دقیقا مشخص نیست که اپل چه سازمان‌ها یا استارت‌آپ‌هایی را انتخاب می‌کند و این موضوع باعث سردرگمی شرکت‌های ایرانی شده است.

این اقدام اپل با موجی از پیام‌های ناراضی از سوی کاربران توییتر مواجه شده است و بسیاری از اپل خواسته‌اند که معیار خود را برای حذف اپلیکیشن‌ها از اپ‌استور اعلام کند. حتی برخی پرسیده‌اند که آیا استقرار سازمان‌ها یا استارت‌آپ‌ها در خاک ایران باعث حذف اپلیکیشن از اپ‌استور می‌شود؟

بر این اساس هنوز مشخص نیست که اپل بر چه اساس و با چه سیاستی اقدام به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی کرده است.