پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در هفته دوم شهریور
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری مطرح کرد

پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در هفته دوم شهریور

راه‌اندازی صندوق‌های جسورانه از اقداماتی است که در راستای تفاهم‌نامه سازمان بورس و معاونت علمی ریاست جمهوری کلید خورد تا تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان از بازار سرمایه آغاز شود.

سورنا ستاری، معاون فناوری رییس جمهوری گفت: راه‌اندازی صندوق‌های جسورانه از اقداماتی است که در راستای تفاهم‌نامه سازمان بورس و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کلید خورده تا علاوه بر برقراری ارتباط مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان با بازار سرمایه زمینه تامین مالی این شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه مهیا شود.

وی افزود: اکنون در حدود یک سال از امضای تفاهم‌نامه سازمان بورس و معاونت فناوری ریاست جمهوری به منظور راه‌اندازی این صندوق‌ها می‌گذرد و در این زمینه اقدامات قابل توجهی به این منظور اجرایی شده است. البته در حال حاضر بیش از ۱۹۰ صندوق فعال در بورس به منظور سرمایه‌گذاری در حوزه‌های تولیدی وجود دارد  اما با توجه به رشد و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه یکی از راه‌های تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان و طراحی لازم در این خصوص است؛ صندوق‌های تخصصی خاص در حوزه خطرپذیر (جسورانه) به علت نیاز کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان  راه‌اندازی شدند.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی صندوق‌های جسورانه مسیر برای پیاده‌سازی ایده‌های نو در  بازار سرمایه و بورس را مهیا کرده و با راه‌اندازی این صندوق‌ها بازار جدیدی برای ایده‌های نو ایجاد شده است.

ستاری در خصوص اهداف پیش روی برای شکل‌گیری این صندوق‌ها افزود: فعالیت این صندوق‌ها بستر لازم برای سرمایه‌گذاری در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس را فراهم کرده و با فعالیت این شرکت‌ها در بورس شرایط برای رشد و ارتقای منطقی آنها مهیا می‌شود.

به گفته وی، حرکت سرمایه‌گذاری در حوزه دانش‌بنیان به سمت سرمایه‌گذاری جسورانه علاوه بر اهمیت دادن به صاحبان ایده می‌تواند منجر به استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه در جهت رشد و توسعه محصولات و خدمات دانش‌بنیان، همچنین تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی شود.

سرمایه‌گذاری جسورانه (Venture Capital) یک مدل سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا و شرکت‌های کوچک با ظرفیت رشد بلندمدت است؛ در همین راستا با هدف جذب منابع مالی و به منظور سرمایه‌گذاری در طرح‌های مخاطره‌پذیر در هفته دوم شهریور، پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه توسعه فناوری آرمانی آغاز خواهد شد.