فعالیت ۱۳۰هزار فروشگاه اینترنتی بدون نماد اعتماد الکترونیکی
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

فعالیت ۱۳۰هزار فروشگاه اینترنتی بدون نماد اعتماد الکترونیکی

رمضانعلی صادق‌زاده گفت: در حال حاضر فقط حدود ۲۰ هزار شرکت‌های اینترنتی را در سامانه توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت و معدن تجارت نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنند.

با توجه به رشد روز افزون فعالیت‌های اقتصادی در حوزه فضای مجازی امروزه شاهد استفاده از فروشگاه الکترونیکی به منظور تامین نیازهای کاربران در سطح اینترنت هستیم. اما هنوز می‌بینیم که برخی از افرادی که خرید اینترنتی انجام داده‌اند از کیفیت کالا و خدماتی که شرکت‌ها می‌دهند گله‌مند هستند.

در همین زمینه رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به وضعیت کسب‌وکارهای اینترنتی در جامعه پرداخت و گفت: سامانه تدارک الکترونیکی برای حمایت از تولید ملی مقابله با کالای قاچاق، شفاف‌سازی اطلاعات، حذف واسطه انسانی از تمام معاملات دولتی و مقابل با فساد اداری راه‌اندازی شد.

رمضانعلی صادق‌زاده توضیح داد: اجرای مصوبه‌ای که در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه امسال از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت با عنوان به‌کارگیری سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (سامانه ستاد) تمام سازمان‌های دولتی استفاده از این سامانه در تمام ادارات دولتی و نهادهای عمومی و بنیادها نیز اجباری کرد.

وی به شرکت‌های نوپای اینترنتی اشاره کرد و افزود: اعطای نماد الکترونیکی هم برای مردم هم برای شرکت‌های اینترنتی است تا از فضای مجازی بیشتر و درست استفاده کنند و ما توانستیم فضای کسب‌وکار الکترونیکی را سامان‌دهی کنیم. از همین رو طی بررسی‌های انجام شده ۱۵۰ هزار شرکت در این حوزه فعالیت می‌کنند که ما توانستیم حدود ۲۰ هزار شرکت را سامان‌دهی کنیم و به آنها نماد اعتماد الکترونیکی بدهیم.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تصریح کرد: واحدهایی را که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند می‌توان با جست‌وجو در سامانه دسته‌بندی کرد اما هنوز به شکل آماده این دسته‌بندی اتفاق نیفتاده ولی به‌طور قطع نیاز است در هنگام تشکیل اتحادیه کسب‌وکارهای الکترونیکی جزبه‌جز این واحدها مشخص شوند و به شکل دسته‌بندی شده قابل دسترسی باشند.

ایران رتبه ۷۹ در زمینه کسب‌وکار اینترنتی

وی با اشاره به اینکه واحدهای الکترونیکی که نماد اعتماد را کسب می‌کنند به شکل دوره‌ای و اتفاقی مورد بازرسی قرار می‌گیرند، عنوان کرد: بر اساس وظایف تعریف شده در حوزه حاکمیتی نظارت بر فضای مجازی بر عهده مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است و ما به صورت اتفاقی و دوره‌ای این واحدها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

صادق زاده ادامه داد:اگر ما بتوانیم مابقی شرکت‌های اینترنتی دیگر را به این سامانه بیاوریم و این اعتماد را به مردم بدهیم که خریدها یا خدمات خود را از طریق این شرکت‌ها انجام دهند می‌توانیم توسعه تجارت الکترونیک کشور را ارتقا دهیم و رتبه کشور بالا تر ببریم.

به گفته وی هم اکنون کشورمان در زمینه کسب‌وکار اینترنتی رتبه ۷۹ را در جهان کسب کرده است.

وی با بیان اینکه مردم باید آگاه باشند که شرکت‌هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی نیستند سفارش کالا انجام ندهند اظهار کرد: باید اجناسی که به دست مردم می‌رسد قابلیت پیگیری داشته باشد و خدمات پس از فروش آن به نحوی باشد که اعتماد مردم به فضای کسب‌وکار اینترنتی بیشتر شود.اگر نماد اعتماد الکترونیکی نباشد کسی نمی‌تواند پیگیر این موضوعات باشد.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی  اظهار کرد: باید این اطمینان بین مردم باشد که اگر تخلفی صورت گرفت هم سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و هم سازمان تجارت الکنرونیکی با آنها برخورد می‌کند.

پلیس فتا به کلیه کاربران اینترنتی که قصد خرید الکترونیکی دارند توصیه اکید کرده است تا از فروشگاه‌هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت و معدن تجارت هستند خرید کنند.

کاربران می‌توانند لیست فروشگاه‌هایی را که دارای نماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت بازرگانی هستند از سایت ای‌نماد دریافت کنند.