fa-IR

مصاحبه با استارت‌آپ ای‌سلکت، پورتال جامع سایت‌های ایرانی

۴۲/۹۳MB مصاحبه با عباس دانش‌منش موسس پورتال ای‌سلکت

ای‌سلکت اولین پورتال جامع سایت های ایرانی این امکان را فراهم نموده تا کاربران بتوانند به اطلاعات ارزشمند، کاربردی و مفید معتبرترین سایت‌های مرجع ایران و جهان به صورت یک‌پارچه دسترسی داشته باشند. از جمله مهم‌ترین این اطلاعات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: •  اطلاعات سایت الکسا •  گوگل •  موز (MOZ) •  سیمیلاروب (Similarweb)

 

 http://eselect.ir 

https://t.me/eselect 

https://www.instagram.com/eselect.ir 

 

  لطفا خودتان را معرفی کنید.
«عباس دانش­منش» هستم، موسس پورتال ای­سلکت که همسرم «مهتا شاملو» هم­موسس من است.


ایده اولیه ای­سِلکت چگونه شکل گرفت؟
ایده زمانی به فکر ما رسید که در اینترنت سر ما کلاه رفت، یعنی من یک پنل اس­ام­اس خریدم و وقتی پول آن را پرداخت کردم، دیدم آن چیزی که در تبلیغات­شان گفته بودند، نبود. برای دوستان من هم، چنین اتفاقی افتاده بود یعنی ما به ازای اینکه به بهینه‌سازی گوگل اعتماد کردیم، به این نتیجه رسیدیم که هر سایتی که رتبه بالاتری دارد الزاماً خوب نیست و خیلی از سایت‌­ها هستند که رتبه پایین‌تری دارند ولی خیلی خوب کار می­کنند. از طرفی هم متوجه شدم هیچ مرجعی نداریم تا سایت­ها را رتبه‌بندی کند و اینجا بود که تصمیم گرفتیم اولین مرجعِ رتبه­بندی سایت ایران بشویم.

از کجا می­دانستید اگر چنین پورتالی بالا بیاید کاربرپسند می‌شود؟
من همیشه هر کاری می­کنم ابتدا به خدا توکل می­کنم در این کار هم به خدا توکل کردم؛ در هر کاری اگر به خدا توکل و بعد هم تلاش کنید قطعاً به نتیجه می‌­رسید. مانند ادیسون که می­گوید یک درصد نبوغ، ۹۹ درصد تلاش. ما در حال تلاش هستیم و در این دو سال اتفاقات خیلی خوبی برای ما افتاده است.

چه تغییراتی روی ایده اولیه دادید و بازخوردها را از کجا می‌گرفتید؟
ما پارسال با نام رتبه­بندی شرکت کردیم بعد دیدیم مقاومتی روی نام «مرجع» وجود دارد، آن را تغییر دادیم و گذاشتیم پورتال­ ای­سلکت که آن مقاومت وجود نداشته باشد. در ابتدا فقط پارامترهای الکسا را داشتیم و الگوریتم ما خیلی خام بود. الان بیش از ۳۰ پارامتر در آن دخالت دارد و علاوه بر اینکه استانداردهای جهانی را از سایت­های معتبر داریم، سایت‌­های معتبر ایران که از نظرِ دولتِ جمهوری اسلامی اعتبار یک سایت هستند، در الگوریتم­مان آوردیم.

چگونه سرویس را به کاربران معرفی می­‌کردید؟

اولین مشتری­های من از طریق سرچ کلمه رتبه ­بندی سای‌ت­های ایرانی وارد می‌­شدند و کسانی که وب‌مستر بودند درخواست می‌دادند و بررسی می­‌شد و سایت آنها ثبت می­‌شد.

الان سیاست خاصی هم برای تبلیغ ای­سلکت دارید؟

سیاستی در نظر داریم ولی پولش را نداریم. کارهای زیادی می‌شود انجام داد، مخصوصاً در یک ماه گذشته ما تبلیغات بنری و کلیکی انجام دادیم و جواب داده است و مردم هم خیلی خوب استقبال کردند. الان بیش از ۸۰۰ سایت درخواست دادند و ما هنوز نتوانستیم همه را بررسی و ثبت کنیم. قطعاً برای این کار جامعه هدف ما، وب­مسترها هستند، مخصوصاً به مسترهای سایت­‌هایی که ورودی برای آنها کمتر است و با آمدن به ای­سلکت می­تواند برای آنها بازدیدکننده موثر داشته باشد.

علاوه بر استارت‌آپ شما یک کسب‌وکارِ خانگی هم با همسرتان راه انداختید، راجع به این هم صحبت کنید؟

من همه چیز را مدیون همسرم هستم، درس خواندن، سر کار رفتن، ایجاد استارت‌آپ و همه چیز را مدیون همسرم هستم و از او ممنونم. واقعاً بزرگ‌ترین حامی من بوده و اگر حمایت­‌های ایشان نبود تا الان من ای‌سلکت را بسته بودم و رفته بودم یک جای دیگری داشتم کار می­‌کردم.

تمام فعالیت شما در خانه است؟
بله، ما شرکت ثبت کردیم اما چون هنوز پول برای گرفتن دفتر نداریم خانه ما تبدیل به دفتر کارمان شده است.

این استارت‌آپ را با چه سرمایه‌ه­ای ایجاد کردید و چگونه این سرمایه را حفظ کردید؟
استارت‌آپ را با هزینۀ ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بالا آوردیم و بعد به مرور یک میلیون، دو میلیون روی آن خرج کردیم تا اینکه اوایل سال ۹۶ بود که یکی از دوستان مبلغی را به ما داد و این اتفاقاتِ خوبی که جدیداً برای ای‌سلکت رخ داده به خاطر کمک‌های این دوستمان است.

چه عاملی مشوق شماست و به شما انگیزه می­دهد که همچنان ای­‌سلکت را ادامه بدهید؟
اول توکل به خدا و بعد همسرم، جمله‌­ای هست که می‌گوید «همیشه لبخند بزن خدا با ماست».

قبل از اینکه وارد این ایده شوید، تصوراتی داشتید و الان که وارد شدید تصورات دیگری دارید، چقدر در تصورات شما تفاوت ایجاد شده است؟
من فکر می­کردم مراکز دولتی خیلی بیشتر از این ایده حمایت کنند ولی متاسفانه نشد. این تنها تفاوتِ دیدگاه من بود.

اگر باز به عقب برگردید روی چه مهارتی بیشتر کار می‌­کنید؟
سعی می­کنم روی برنامه­نویسی کار کنم، چون من برنامه‌­نویس نیستم و برنامه‌­نویس یکی دیگر از بچه­‌های تیم ماست و اگر خودم برنامه‌­نویس بودم کارها را خیلی راحت‌­تر می­‌توانستم انجام بدهم.

و حرف پایانی؟
می­‌گویند برای شروع نیاز نیست عالی باشید ولی برای عالی شدن نیاز است که شروع کنید! ما شروع کردیم توکل به خدا انشاءالله موفق می­‌شویم.