همایش بانکداری الکترونیک فرصتی برای گسترش ارتباطات بین‌المللی

همایش بانکداری الکترونیک فرصتی برای گسترش ارتباطات بین‌المللی

همایش بانکداری الکترونیک هم جنبه‌ی علمی و کاربردی دارد و هم بحث‌های حاکمیتی را دربر می‌گیرد و رخدادی اقتصادی و تجاری در حوزه‌ی فناوری اطلاعات است.

علی دیواندری در ارتباط با پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت گفت: همایش بانکداری الکترونیک فرصتی برای گسترش ارتباطات بین‌المللی است.

دیواندری (دبیر همایش) گفت: موضوع فناوری اطلاعات روز‌به‌روز در نظام بانکی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و در این حوزه، نقش کلیدی و اساسی دارد و نیاز است در کنار سایر موضوع‌های حوزه‌ی بانکداری الکترونیک که حیاتی و زیر‌بنایی است، همایش سالانه و سلسله‌وار در این‌ خصوص برگزار شود.

 وی با اشاره به این نکته که این همایش تنها یک رویداد صرف علمی و حاکمیتی نیست، گفت: همایش بانکداری الکترونیک هم جنبه‌ی علمی و کاربردی دارد و هم بحث‌های حاکمیتی را دربر می‌گیرد و رخدادی اقتصادی و تجاری در حوزه‌ی فناوری اطلاعات است. این همایش برای نهاد حاکمیتی مثل بانک مرکزی فرصت خوبی را فراهم می‌کند تا دستاورد، عملکرد و استراتژی‌های خود را به‌نظام بانکی اعلام کند.

 دبیر این همایش افزود: یکی از دستاوردهای مهم گسترش فناوری اطلاعات در کشور، کارآفرینی و جذب نخبگان در این حوزه است. این همایش فرصتی برای آگاهی از تغییرات فنّاورانه، طرح دیدگاه‌ها و تبادل‌نظر در حوزه‌ی بانکداری الکترونیک، گسترش ارتباطات و آماده‌سازی نظام بانکی برای ورود به شرایط پساتحریم است.

 وی یادآور شد: محور اصلی این همایش، گسترش ارتباطات بین‌المللی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها نام‌گذاری شده است، زیرا برجام با زحمات مسئولان در حال اجرایی‌شدن است و بعد از اجرای کامل برجام، بانک‌ها باید روابط بین‌الملل را از سر گیرند که مستلزم آگاهی از تغییرات استاندارهای بین‌المللی در این حوزه است و این همایش فرصت خوبی برای اطلاع‌رسانی نظام بانکی از این روند است.

 دیواندری خاطر‌نشان کرد: در حوزه‌ی فناوری اطلاعات در بخش سوئیفت و صدور کارت‌های بین‌المللی نیاز است استانداردهای موردنیاز بانک‌های دنیا رعایت شود تا وارد سیستم‌های پرداخت بین‌الملل شویم.

 او با اشاره به حضور شرکت‌های فناوری اطلاعات در پساتحریم گفت: شرکت‌های دارای نرم‌افزار و صاحب تکنولوژی با اجرایی‌شدن برجام فرصت حضور و واردات کالاهای خود را به ایران پیدا می‌کنند که تجهیزات پروژه‌های درحال‌ اجرا در کشور را تأمین می‌کند و این همایش نقطه‌ی شروع خوبی برای ارتباطات و استفاده از تکنولوژی روز دنیا در بخش بانکداری الکترونیک است.

 وی همچنین با اشاره به اهداف کلان این همایش گفت: بررسی روندهای کلان در حوزه‌ی فناوری اطلاعات، ایجاد فضای مناسب برای سیاست‌گذاری در این بخش، معرفی نقشه راه نظام پرداخت ملی، بررسی قوانین و مقررات موجود و ارائه‌ی دستاوردهای نظام بانکی در حوزه‌ی بانکداری الکترونیکی اهدافی است که در این همایش دنبال می‌شود.

 دیواندری گفت: امسال عملکرد بانک‌ها در حوزه‌ی بانکداری الکترونیک در این همایش بررسی می‌شود و با برگزاری جشنواره‌ی دکتر نوربخش، بانک‌های صاحب نوآوری در حوزه‌ی بانکداری الکترونیک رتبه‌بندی و رتبه‌های بالا اعلام می‌گردد. نوآوری، کاربردی‌ و اقتصادی بودن معیارهای اصلی معرفی بانک‌ها در حوزه‌ی فناوری اطلاعات است.

 وی با اشاره به بخش جدید این همایش نیز گفت: مسابقه‌ی سخن تازه بخش جدیدی است که برای اولین بار در آن خانواده بزرگ نظام بانکی می‌توانند در حوزه‌ی بانکداری الکترونیک، پیشنهادهای نوآورانه و خلاقانه خود را ارائه کنند. به بهترین ایده‌ها جوایزی تعلق می‌گیرد و بخشی از طرح‌های برتر با حمایت بانک مرکزی فرصت حضور در همایش و اجرایی‌شدن را پیدا می‌کنند.

 گفتنی است پژوهشکده‌ی پولی و بانکی پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت را با همکاری بانک مرکزی و شرکت ملی انفورماتیک در روزهای ۲۱ و ۲۲ دی در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌نماید.