fa-IR
نیازسنجی زیربنایی، لازمه ارتباط صنعت و دانشگاه

نیازسنجی زیربنایی، لازمه ارتباط صنعت و دانشگاه

دکتر محمد خوانساریِ؛ رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری ‌اطلاعات

توسعه نظام دانش و نوآوری در سال‌های اخیر باعث شده تا مباحث زیادی درباره ارتباط صنعت و دانشگاه مطرح شود. براساس آن، نیازمند برنامه‌هایی برای خارج کردن فعالیت‌های پژوهشی از حالت انتزاعی هستیم تا محصول این همکاری به سمت بازار هدایت شود و برای کسب‌وکارهایی که قصد مشارکت در توسعه فناوری و ایجاد نوآوری دارند هم باید زیرساخت‌هایی فراهم باشد. در طولانی‌مدت نمی‌توان با استفاده از سرویس‌هایی که مالکیتی بر آن‌ها نداریم، فعالیت کنیم و در نهایت دچار مشکل می‌شویم. به همین منظور نیازمند بستری هستیم تا بتوانیم در این بستر به کسب‌وکارهای کوچک خدمات پایه‌ای ارایه کنیم. همین مساله الزام شبکه ملی اطلاعات را نشان می‌دهد.
شفافیت فضای ورود به بازار از موارد مهم دیگر است. در فضای تجارت ما رفتارهای مساله‌دار که باعث زمینه‌سازی برای بروز فساد می‌شود، وجود دارد، این بی‌اخلاقی‌ها در تقسیم بازار هم دیده می‌شود؛ این در حالی است که در دنیای فناوری نمی‌توان با تفکر دلالی به توسعه رسید. همزمان با این مساله، مواردی چون ورود به بورس یا فرابورس هم لاینحل باقی مانده است.
از چالش‌های اصلی در این زمینه باید به تعامل نهادهای رسمی با استارت‌آپ‌ها هم اشاره کرد. متاسفانه هنوز تصویر درستی در این‌باره میان نهادها شکل نگرفته است. الگوسازی شیوه تعامل با کسب‌وکارهای نوپا به جلب سرمایه‌گذاری‌های جدی منجر می‌شود و برای این کار باید به افرادی که نگاه بین‌المللی دارند، متوسل شویم. محدود کردن برنامه‌ها به تحقیقات داخلی، باعث کوتاه شدن عمر مراکز ما خواهد شد.
در دانشگاه هم چالش‌هایی داریم؛‌ برنامه‌ای که می‌توان برای دانشگاه‌ها داشت این است که در مقابل هزینه‌هایی که حوزه صنعت برای انجام پژوهش در اختیار دانشگاه قرار می‌دهد، سرویس‌هایی ارایه کنیم که ارزش افزوده ایجاد کند و در نهایت منجر به تعامل بیشتر میان صنعت و دانشگاه باشد و از سوی دیگر دانشگاه هم در سود حاصل از این تعامل شریک شود. متاسفانه صنعت، فرصت‌های چندانی برای پژوهش و توسعه ایجاد نکرده است و استادان و اعضای هیات‌های علمی هم نتوانسته‌اند با هزینه‌ای معقول، کار تحقیق و توسعه را به سرانجام برسانند. بنابراین نیازمند اصلاح سیستم ارزیابی عملکرد استادان هستیم و فعالیت‌های تحقیقی و توسعه‌ای را مانند فعالیت‌های علمی از معیارهای ارزش‌گذاری استادان بدانیم.
این رویکردها، انگیزه استادان را برای پژوهش و انجام فعالیت‌های جدی و صنعتی بیشتر می‌کند تا از یک‌سو، فشار سرمایه‌گذار در این طرح‌ها قابل تحمل شود و از سوی دیگر پروژه‌ها به‌صورت کامل به سرانجام برسند.
پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات در کنار دولت با ایجاد بستر مناسب برای تحقیق و توسعه در کشور، به دانشگاه‌ها، بخش خصوصی و دیگر فعالان، سرویس خواهد داد و در برنامه پنجم توسعه به‌دنبال هدف‌محوری هستیم تا مواردی چون شبکه‌های نسل پنجم، رایانش ابری و کلان‌داده‌ها را پیگیری و آن‌ها را هدایت و حمایت کنیم.


این مطلب در شماره هفتم گزارش زیست‌بوم منتشر شده است. سایر مطالب این شماره را از اینجا مطالعه کنید.