نظام مجوزدهی کشور یکپارچه می‌شود

نظام مجوزدهی کشور یکپارچه می‌شود

با راه‌اندازی مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار نظام مجوزدهی کشور نظم می‌یابد و‌ سامانه سام تبدیل به درگاه یکپارچه مجوزدهی در کشور می‌شود.

سید حسین میرشجاعیان حسینی، معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد این سامانه دارای ۴ زیرسامانه پایگاه اطلاع رسانی مجوزها، سامانه سام (سامانه مجوزهای کشور)، دادور (پیگیری رسیدگی به شکایات) و مرکز فوریت‌های کسب و کار است.

میرشجاعیان در این‌باره گفت: تمام سیستم‌های اتوماسیون و پرتال‌های مجوزدهی دستگاه‌ها به سامانه سام متصل می‌شوند. کاربران می‌توانند به راحتی مراحل پیشرفت اخذ مجوز خود را در آن ببینند.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد با بیان این‌که تلاش داریم تا سام را تبدیل به درگاه یکپارچه مجوزدهی کنیم، افزود: به امکان برخورد با این موضوع از جانب دستگاه‌ها نیز اشاره کرد. در حال حاضر ۲۰۰۰ مجوز در سایت ایران مجوز به ثبت رسیده‌اند که ۳۰۰ مورد از این تعداد، مجوز نهایی هستند و مابقی در طبقه استعلامات و پیش نیاز صدور مجوز نهایی قرار دارند.

او در ادامه با اشاره به اینکه سال گذشته پروژه‌ نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور رونمایی شده است، اظهار کرد: براساس این پروژه مشخص شد قوه قضاییه، ثبت اسناد، نیروی انتظامی، وزارت اقتصاد و وزارت کشور بیشترین استعلامات را ارائه می‌دهند و الکترونیکی شدن استعلامات آنها باید در اولویت باشد.