«نگرش استارت‌آپی» نقطه مقابل رویکرد دولتی در پژوهش و اشتغال

«نگرش استارت‌آپی» نقطه مقابل رویکرد دولتی در پژوهش و اشتغال

معاون علمی رییس‌جمهوری نقطه مقابل نگرش استارت‌آپی را رویکرد دولتی به موضوع پژوهش و اشتغال دانست و گفت: نگرش دولتی به پژوهش، فناوری و کسب‌وکار، خروجی‌هایی را منجر می‌شود که نه‌تنها در حل مشکلی از کشور ناتوان هستند، موجب صرف هزینه‌های کلان می‌‌شوند.

سورنا ستاری در بازدید از مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا(س)، دانشجویان خلاق و نوآور را زمینه‌ساز تحول فرهنگی دانشگاه‌ها دانست و اظهار کرد: با توجه به ظرفیت بسیار بالای نیروی انسانی خلاق و تحصیل‌کرده، می‌توان انتظار داشت در آینده‌ای نزدیک نه تنها دانشگاه‌های ما بلکه فضای جامعه به واسطه کسب‌وکارهای نوآور دست‌خوش تحولی ساختاری شود.

معاون علمی رییس‌جمهوری با بیان این‌که جوانان موجب تغییر و تحول جدی فرهنگی و ساختاری شده و توانسته‌اند کسب‌وکارهای سنتی را تغییر دهند، ابراز کرد: هر جا جوانان پای کار آمده‌اند زمینه تحول و تغییرات کسب‌وکارهای پیشین را ایجاد کرده‌اند و موجب تحولات اساسی از جمله تحولات فرهنگی شده‌اند که این موضوع، خاصیت نگرش استارت‌آپی است.

وی به حمایت از شرکت‌های خلاق و نوآور در رویکرد جدید معاونت علمی و فناوری اشاره کرد و گفت: یکسری از شرکت‌ها خلاقیت و نوآوری را مبنای خود قرار داده‌اند و با این‌که پیچیدگی شرکت‌های بزرگ را ندارند اما زمینه بسیار مساعدی برای ایجاد اشتغال و کسب درآمد دارند؛ بسیاری از شرکت‌های دانشگاهی از جنس همین شرکت‌ها هستند و بر همین اساس حمایت از این شرکت‌ها را در دستور کار داریم.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: در کنار فرهنگ‌سازی و ترویج این زیست‌بوم کارآفرینی، حمایت از شرکت‌های خلاق و نوآور در دستور کار است.

دانشگاه‌ها زمینه‌ساز ایجاد تحول اجتماعی هستند

وی همچنین در جمع رؤسای دانشکده‌ها، معاونان و اعضای هیات‌رییسه دانشگاه الزهرا(س)، مهم‌ترین رسالت دانشگاه‌ها را پیشرفت جامعه به کمک نوآوری فارغ‌التحصیلان دانست و گفت: رسالت دانشگاه‌های ما تربیت نیروی انسانی خلاق و کارآمدی بوده است که بتواند از مسیر کارآفرینی، بدون اتکای به دولت و درآمدهای نفتی ارزش افزوده ایجاد کند.

رییس ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، دانشگاه الزهرا(س) را یکی از ظرفیت‌های شکوفایی بانوان در عرصه کارآفرینی مبتنی بر فناوری‌های نرم برشمرد و گفت: این دانشگاه می‌تواند در کارآفرینی و اشتغال زنان بسیار اثرگذار و کمک‌کننده باشد‌.

باز شدن فضای نگرش استارت‌آپی در دل دانشگاه‌ها

ستاری با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید یک حرکت اجتماعی را شکل دهند و در گام نخست باید فرهنگ تکیه به پول دولتی درآمد نفتی و اشتغال دولتی را اصلاح کنند، گفت: شکل‌گیری شرکتهای اسپین‌آف دانشگاهی، می‌تواند با ایجاد یک درآمد پایدار زمینه رشد و توسعه دانشگاه و سهولت حرکتش در مسیر نوآوری را فراهم کند.

وی به رشد فرهنگ کسب‌وکارهای نوآور نسبت به سال‌های پیشین اشاره کرد و افزود: این فرهنگ اکنون در دانشگاه‌ها جای خود را گشوده است و دانشجو با مشاهده نمونه‌های موفق کسب‌وکارهایی که از دل دانشگاه برآمدند و درآمد میلیاردی کسب کردند، انگیزه لازم برای پای گذاردن در این مسیر را خواهد یافت.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، نقطه مقابل نگرش استارت‌آپی را رویکرد دولتی به موضوع پژوهش و اشتغال عنوان کرد و گفت: نگرش دولتی به پژوهش، فناوری و کسب‌وکار، خروجی‌هایی را منجر می‌شود که نه‌تنها در حل مشکلی از کشور ناتوان هستند،  موجب صرف هزینه‌های کلان می‌شوند.

وی راهکار این چالش را نقش‌آفرینی بخش خصوصی به این عرصه‌ها دانست و گفت: شناخت بخش خصوصی از نیازها و ضرورت‌ها موجب می‌شود ورود این بخش به عرصه پژوهش، زمینه رشد و پیشرفت را فراهم کند.

ظرفیت درخور توجه علوم انسانی در ایجاد ارزش افزوده

رییس ستاد توسعه فناوری نرم و هویت‌ساز، علوم انسانی را یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های کارآفرینی برشمرد و گفت: معاونت‌های علمی حرکت در مسیر کارآفرینی علوم انسانی به کمک دانشگاه‌ها را آغاز کرده است چرا که دانشگاه‌ها دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه نرم و هویت‌ساز هستند که می‌توانند منجر به کسب‌وکارهای پردرآمد شوند.

ستاری با بیان این‌که قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف ایجاد محیطی مساعد برای کسب‌وکارهای فناورانه اجرایی شد، افزود: فضا که در ابتدا یک فضای محدود بود به بستری برای حضور بیش از ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان با فروش فراتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان توسعه یافته است؛ این در حالی است که فروش بسیاری از شرکت‌ها توانی است و کسب‌و‌کارهای نوپا به صورت هفتگی رشد دو رقمی را تجربه می‌کنند.