سازمان نصر به دنبال حذف صدور مجوز برای کسب‌وکارهای اینترنتی است
نایب رییس کمسیون تجارت الکترونیکی سازمان صنفی رایانه‌ای:

سازمان نصر به دنبال حذف صدور مجوز برای کسب‌وکارهای اینترنتی است

نایب رییس کمسیون تجارت الکترونیکی سازمان صنفی رایانه‌ای با انتقاد از تک‌روی‌ها و قوانین نامشخص در این زمینه گفت: سازمان نظام صنفی برای حل مشکلات این حوزه پیگیری‌های زیادی انجام داده است و ما نهایت سعی خود را برای رفع موانع فعالیت فینتک‌ها به کار می‌بریم و بهتر است نهادهایی مانند بانک مرکزی هم در این حوزه به صورت شفاف‌تر عمل کنند.

جعفر محمدی در ارتباط با بحث ارایه مجوز به کسب‌وکارهای اینترنتی گفت: به طور کلی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با ارایه مجوز به کسب‌وکارهای اینترنتی و فینتک‌ها، شدیدا مخالف است و هدف این سازمان این است که موضوع مجوز را به کلی حذف کند و به جای آن با به کارگیری اصل مجوز زدایی و تنظیم بازار بدون مجوز، چارچوب اصلی بازار را به صورت قاعده‌مند تنظیم کند.

وی در ارتباط با بحث اعطای مجوز و انتقاد از آن گفت: برای این کار لازم است که شما کسب‌وکار بازار را به خوبی بشناسید، مجوز بنویسید و سپس افراد دنبال مجوز بیایند و پس از اخذ مجوز اجازه فعالیت پیدا کنند و این پروسه‌ای طولانی است در حالی که در تنظیم‌گری طی کردن هیچ یک از این موارد نیاز نیست و شما بازار را تعیین می‌کنید، چارچوب و قوانین را می‌نویسید و هر کس مجاز است تا زمانی که از آن چارچوب خارج نشده و خطر قرمزها را زیرپا نگذاشته است کار و فعالیت کند. ولی به محض اینکه از این چارچوب‌ها خارج شد،ما با آن برخورد می‌کنیم، پس ما به تنطیم‌گری اعتقاد داریم.

محمدی گفت: اتفاقی که اکنون در حوزه کسب‌وکارهای فضای مجازی می افتد این است که این حوزه متولیان بسیاری را برای اینکه بحث مجوز را در موردش اجرا کنند پیدا کرده است، در صورتی که سیاست‌های نظام اشتغال‌زایی است و اعطای مجوز به عنوان یک مانع در این راه محسوب می‌شود.

وی گفت: از طرفی ما قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را در این زمینه داریم که معتقد است، بحث متولی‌گری کسب‌وکارهای حوزه فضای مجازی با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است و فضای مجازی هم تکلیفش در این زمینه مشخص است.

نایب رییس کمسیون تجارت الکترونیکی سازمان نصر در تعریف کسب‌وکارهای مجازی گفت: اگر ما یک فروشگاه داشته باشیم و بخواهیم از قبال آن فروشگاه کسب‌وکار اینترنتی هم داشته باشیم، نمی‌توان آن را به عنوان کسب‌وکار فضای مجازی محسوب کرد بلکه در اصل آن فرد تنها از یک کانال در فضای مجازی استفاده می‌کند.  اما کسب‌وکار مجازی کسب‌وکاری است که تمامی قعالیت‌هایش در فضای مجازی انجام می شود.

وی در انتقاد به دخالت برخی از سازمان‌ها در این حوزه بیان کرد: با وجود اینکه اعتقاد ما بر نظارت است و نه ارایه مجوز، سازمان‌هایی هستند که در این حوزه دخالت کرده‌اند و با اقدامات خود برخی از این کسب‌وکارها را به تعطیلی کشانده‌اند و ما با این اقدام مخالف هستیم.

محمدی گفت: طبق قانون پنجم توسعه کشور افرادی که مجوز نیاز دارند باید تکلیفشان کاملا مشخص شود و ارایه مجوز به این افراد باید مبنای قانونی داشته باشد، در حالی که مجوز اگر انواع و اقسام گوناگون داشته باشد و فارغ از هر گونه مبنای قانونی باشند در این زمینه مشکل ایجاد می‌کنند. این روش ارایه مجوز روشی نیست که کسب‌وکارها با آن زنده بمانند و اگر بانک مرکزی مجوز ثابتی را برای این حوزه تعریف نکند، نمی‌توان روی این موضوع تاکید کرد.

وی در ارتباط با موضوع فینتک‌ها نیز گفت: اولا باید مشخص شود که کسب‌وکارهای فینتکی نیاز به دریافت مجوز از سوی بانک مرکزی دارند و یا خیر و این استفساریه‌ای است که مجلس طبق قانون پولی باید مشخص کند، ما فرض را بر این می‌گیریم که نیاز به دریافت مجوز وجود دارد و این بانک مرکزی است که باید مجوز در این حوزه را اعطا کند و طبق قانون شما اجازه ندارید به واسطه مجوز ناموجود کسب‌وکار کسی را ببندید و صدور مجوز برای کسب‌وکارها این حوزه هنوز وجاهت قانونی ندارد.

وی ادامه داد: طبق سیاست‌های کلان نظام صنفی معتقدیم ایجاد مجوز کار خوبی نیست و باید برداشته شود. اگر بانک مرکزی قواعد مشخصی در این زمینه دارد این قواعد را باید به طور صریح اعلام کند. در غیر این صورت سازمان نظام صنفی بقیه جوانب موضوع را در نظر می‌گیرد و کلیت فضا را مشخص می‌کند طبیعی است اگر کسی در این فضا از قانون عدول کند، پلیس فتا موضوع را پیگیری می‌کند. با این وجود حتی در صورت عدول هم نباید کسب‌وکارها را ببندیم بلکه برای اصلاح اقدامات انها باید زمان تعیین کنم و نباید به صورت چکشی عمل کرد.