فیروزآبادی: ایران بیش از هزار استارت‌آپ‌ دارد
آغاز به کار الکامپ بیست و سوم

فیروزآبادی: ایران بیش از هزار استارت‌آپ‌ دارد

درهای بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ، از ساعت ۱۰ صبح  جمعه  ۳۰ تیرماه به روی عموم گشوده شد.

 بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ  با عنوان الکامپ ۲۰۱۷ که بزرگ‌ترین نمایشگاه تاریخ صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور نیز محسوب می‌شود، از  ۳۰ تیرماه تا ۲ مردادماه برقرار است و بازدید کنندگان می‌توانند از ساعت ۱۰ تا ۱۸ از آن بازدید کنند.

 آیین افتتاحیه این نمایشگاه با حضور ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور و ناصر علی سعادت رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در ورودی سالن ۸ و ۹ که به استارت‌آپ‌هااختصاص یافته است، برگزار می‌شود. همچنین در نمایشگاه الکامپ امسال بیش از ۸۰۰ شرکت داخلی و خارجی از ۲۰ کشور جهان در فضایی بالغ بر ۶۰ هزار متر مربع ( ۳۲ هزار متر مربع فضای مفید نمایشگاهی) آخرین خدمات، محصولات و دستاوردهای خود را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه می‌دهند.

در این نمایشگاه همچنین برای سومین سال متوالی، استارت‌آپ‌هابا حمایت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای فرصت حضور در الکامپ را یافته‌اند.  ۳۴۰ استارت‌آپ‌ از سراسر کشور در بخش الکام‌استارز امسال، در سالن ۸ و ۹ در فضایی بالغ بر ۷ هزار متر مربع، حضور یافته و علاوه بر معرفی محصولات و توانمندی‌های خود با بازدیدکنندگان، با منتورها (مربیان و افراد باتجربه حوزه کسب و کار) و سرمایه‌گذاران نیز ملاقات می‌کنند.

دستگاه‌های دولتی نیز در سالن ۴۱A حضور دارند. بنا بر اعلام محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، قرار است فاز سوم و نهایی شبکه ملی اطلاعات در الکامپ رونمایی شود.

نخستین همایش رسمی الکامپ نیز امسال با عنوان «آینده اقتصاد فناوری اطلاعات» یکم مردادماه در حاشیه نمایشگاه برگزار شده و قرار است مدیران ارشد وزارت ارتباطات و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ فاوای کشور، درباره آینده ۸ محور تجارت الکترونیکی، اینترنت، اپلیکیشن، استارت‌آپ‌، اپراتورها، بیگ دیتا، امنیت و شبکه بحث و تبادل نظر کنند.

اپلیکیشن ویژه نمایشگاه امسال نیز در دو نسخه بازدیدکنندگان و غرفه‌داران در دسترس قرار گرفته و علاقه‌مندان برای اطلاع از مکان غرفه‌ها و مسیریابی برای دسترسی به آنها، دریافت فایل‌های کاتالوگ و بروشور، ثبت‌‌نام هنگام بازدید و... از این اپلیکیشن بهره‌مند شوند.

ابوالحسن فیروز آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در جمع خبرنگاران و در مراسم افتتاحیه نمایشگاه الکامپ گفت: نمایشگاه الکامپ امسال نسبت به سال های گذشته یک تفاوت اساسی دارد. این نمایشگاه در تابستان و در فاصله زمانی کمتری نسبت به سال گذشته اجرا شده است اما با این حال استقبال فوق العاده بوده است و فضای زیر بنایی نمایشگاه  ۷۰ درصد رشد داشته است که نشان از آینده و تحولات خوب و بزرگی در صنعت ICT کشور در آینده دارد .

فیروز آبادی در رابطه با استارت‌آپ‌هاگفت: پارسال تجربه بسیار خوبی از حضور استارت‌آپ‌هارا در الکاپ داشتیم و بخش الکام استارز به خوبی برگزار شد که موجب تحولاتی در استارت آپ‌های کشور شد. امسال حدود ۶ هزار متر مربع از  ۳۴ هزار متر مربع نمایشگاه به استارت‌آپ‌هااختصاص پیدا کرده است و بسیاری از این شرکت‌ها درخواست فضای بیشتر دارند.

ابوالحسن فیروزآبادی در پاسخ به این پرسش که چند استارت آپ در کشور وجود دارد گفت: بیش از ۱۰۰۰ استارت در کشور وجود دارد و زنجیره استارت‌آپ‌هادر کشور در حال تکمیل شدن است. استارت‌آپ‌هابرای ادامه فعالیت نیاز به صندوق، حمایت و سرمایه گذار دارند و این شرکت‌های نوپا در حال تکمیل این فرآیند هستند.

فیروز آبادی در رابطه با برنامه‌های دولت الکترونیک گفت: دولت باید تلاش کند که جایگاه دولت الکترونیک کشورمان را در رتبه بندی جهانی بهبود ببخشد.

فیروزآبادی در رابطه با حمایت از استارت‌آپ‌هاگفت: دنیا در حال تغییر و تحول است و ذائقه مردم نیز تغییر کرده است. تنها استارت‌آپ‌هاهستند که می‌توانند ذائقه مردم را بشناسند و در جهت رفع آن کار کنند به همین دلیل حمایت از استارت‌آپ‌هاو صنعت دانش محور اقدامی بسیار مهم است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی برای  گفت: در دنیا الکترونیکی شدن همواره با مشکلاتی رو به رو است که ناشی از عدم تعامل میان دستگاه‌ها است، ما نیز در ایران دچار این مشکل هستیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در رابطه با شبکه ملی اطلاعات گفت: این طرح یکی از پروژه‌های مهم دولت یازدهم  است که رهبری نیز بر روی آن تاکید بسیار زیادی کرده است. ما بخشنامه ای را تصویب کرده‌ایم که طبق آن باید شرکت‌ها سرورهای اختصاصی داخلی داشته باشند و از چنین امکاناتی بهره ببرند و فاز سوم شبکه ملی اطلاعات که از قرار است در نمایشگاه الکامپ افتتاح شود نیز از این قوانین پیروی می‌کند.

فیروی آبادی در پاسخ به این سوال که آیا برای وزارت ارتباطات با او صحبتی شده است، گفت: خیر با بنده صحبتی برای وزارت ارتباطات نشده است.ما در سال گذشته اقدامات مهم بسیار زیادی دا شتیم که از جمله آنها باید به  مدیریت شبکه‌های اجتماعی فعال در کشور و تقویت شبکه‌های اجتماعی داخلی، ایجاد سامانه‌ای برای ثبت کانال‌ها در فضای مجازی و انجام پروژه‌های مهم و جدی در طی ایام انتخابات اشاره داشت.

فیروز آبادی در رابطه با نحوه رای گیری برای مسدود کردن کانا‌های مجرم در فضای مجازی اظهار کرد: وزارت ارتباطات مشکلی با این وضعیت ندارد و دادستانی با نحوه رای گیری مشکل دارد.