۳۵۰ کسب‌وکار نوپا در الکامپ بیست و سوم حضور دارند
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

۳۵۰ کسب‌وکار نوپا در الکامپ بیست و سوم حضور دارند

نمایشگاه الکامپ امسال ازنظر متراژ بیش از ۷۰ درصد رشد داشته و از این رو دوره بیست و سوم، بزرگ‌ترین الکامپ تاریخ خواهد بود.
ناصرعلی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در نشست خبری نمایشگاه الکامپ گفت: مهم‌ترین تفاوت نمایشگاه امسال با سال گذشته این است که الکامپ به‌جای پاییز در تابستان برگزار می‌شود. همچنین هم‌زمان با الکامپ هیچ نمایشگاه دیگری برگزار نمی‌شود و این موضوع دست ما را برای برآورده کردن بسیاری از خواسته‌های صنف باز گذاشته است.

سعادت با بیان این‌که فضای نمایشگاه امسال بیش از ۷۰ درصد رشد داشته است گفت: سال گذشته الکامپ در هجده هزار مترمربع فضای نمایشگاهی برگزار شد. این در حالی است که فضای مفید امسال به سی و چهار هزار مترمربع رسیده است.

بزرگ‌ترین سالن الکامپ در اختیار استارت‌آپ‌ها
مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ با بیان این‌که سالن ۸ و ۹ به‌عنوان بزرگ‌ترین سالن نمایشگاه در اختیار استارت‌آپ‌ها قرارگرفته است گفت: ۱۰۰ استارت‌آپ‌ متقاضی غرفه ۱۲ متری بودند که خواسته آن‌ها برآورده شد و علاوه بر آن ۲۵۰ استارت‌آپ‌ در قالب یک استند در نمایشگاه حضور دارند.

بحری افزود: در الکام استارز سه بخش در نظر گرفته‌شده است. بخش اول افراد باسابقه در حوزه کسب‌وکارهای نوین به‌عنوان مربی (Mentor) حضور دارند و استارت‌آپ‌ها می‌توانند از تجربیات این افراد استفاده کنند. در بخش دوم مسابقه‌ای مانند سال گذشته میان استارت‌آپ‌ها برگزارشده و به بهترین طرح‌ها جایزه داده می‌شود. یک بخش VIP هم در نظر گرفته‌شده است که افراد مؤثر از سوی سرمایه‌گذاران خطرپذیر در این بخش حضورداشته و برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها مذاکره می‌کنند.

مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ گفت: با مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی مذاکره شده و قرار است این سازمان با همراهی رایتل، روی ۲۰ تا ۳۰ استارت‌آپ‌ حاضر در نمایشگاه سرمایه‌گذاری کنند.

بحری گفت: امسال استارت‌آپ‌ها دست‌به‌دست هم داده‌اند تا هم سالن الکام استارز و هم نمایشگاه الکامپ به بهترین شکل برگزار شود و بسیاری از آن‌ها به بازدیدکنندگان و غرفه داران خدمات ارائه می‌کنند که فهرست این شرکت‌ها و خدماتشان به‌زودی منتشر می‌شود. همچنین با همکاری وزارت ارتباطات تمهیداتی برای اسکان حدود ۵۰ نفر از استارت‌آپ‌های شهرستانی حاضر در سالن الکام‌استارز در نظر گرفته‌شده است.

وی درباره سالن دولت الکترونیکی نیز گفت: در سالن ۴۱A دستاوردهای دولت الکترونیکی و شبکه ملی اطلاعات به نمایش گذاشته می‌شود.

آمار و ارقام الکامپ
باقر بحری عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و مدیر اجرایی الکامپ ۲۳ گفت: امسال فضای مفید نمایشگاه الکامپ سی و چهار هزار مترمربع و کل فضای تحت پوشش داده‌شده شصت هزار مترمربع است که در تاریخ الکامپ بی‌سابقه است.

او با بیان این‌که شرکت‌های خارجی از ۲۰ کشور در هزار مترمربع در نمایشگاه الکامپ حضور دارند گفت: از کشورهای کره جنوبی، چین و تایوان شرکت‌هایی به‌طور مستقیم در نمایشگاه حضور خواهند داشت. بااین‌حال شرکت‌هایی از هلند، آلمان، ایتالیا، ژاپن و... نیز به الکامپ امسال می‌آیند.

حل کامل مشکل ارزی ریالی
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در پاسخ به سؤالی درباره مشکل ارزی و ریالی گفت: به‌جرئت می‌گویم این مشکل به‌طور کامل حل‌شده است. اکنون بخش ارزی و ریالی به‌صورت خود اظهاری انجام‌شده و در سال گذشته حتی یک مورد جریمه در جریان بازرسی شرکت سهامی نمایشگاه‌ها نداشتیم.
بحری در پاسخ به این سوال که چرا الکامپ به شهر آفتاب منتقل نمی‌شود، گفت: کل فضای سرپوشیده شهر آفتاب دوازده هزار مترمربع است و اکنون متراژ نمایشگاه الکامپ چند برابر آن است.
سعادت درباره وضعیت اینترنت نمایشگاه نیز گفت: تأمین اینترنت از سوی شرکت سهامی نمایشگاه‌ها و برای رویداد‌های یکه در این فضا برگزار می‌شود، به یک شرکت واگذارشده و قاعدتاً ما نیز مصرف‌کننده محسوب می‌شویم. البته در حال مذاکره با تأمین‌کننده هستیم تا خدمات باکیفیتی ارائه کند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان این‌که قول داده بودیم هرسال الکامپ یک پله بالاتر برود گفت: امسال باوجود زمان کمی که با دوره پیشین نمایشگاه فاصله بود، اما سالن‌های جدیدی مانند ۵ و ۶ و ۷ به نمایشگاه اضافه‌شده و فضای نمایشگاه هم ۷۰ درصد بزرگ‌تر شده است.