فیلتر شدن فین‌تک‌ها ۲۰۰ هزار کسب‌وکار را تعطیل کرد/ پیشنهاد ارائه یارانه به فضای مجازی به‌جای بنزین
دبیر شورای عالی فضای مجازی خبر داد

فیلتر شدن فین‌تک‌ها ۲۰۰ هزار کسب‌وکار را تعطیل کرد/ پیشنهاد ارائه یارانه به فضای مجازی به‌جای بنزین

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: امیدوارم روزی به‌جایی برسیم که به‌جای ارائه سوبسید به انرژی مصرفی و بنزین به فضای مجازی سوبسید دهیم و دولت درآمدهای بخش آی‌سی‌تی را به بخش‌های دیگر نبرد.

سید ابوالحسن فیروزآبادی در مراسم افتتاح پروژه‌های رایتل در آستانه راه‌اندازی فاز ۳ شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: پیش از آغاز دولت دوازدهم، دسترسی‌های ارتباطی بسیار محدودتر از وضعیت فعلی بود و برای مثال، یکی از نگرانی‌های کشور این بود که کانال‌های ایرانی را از ماهواره یوتل ست حذف کرده بودند و نگرانی داشتیم که چطور تصویر ایران را به اقصی نقاط کشور ازجمله روستاها برسانیم.

وی بابیان اینکه ماهانه به‌طور متوسط ایرانی‌ها ۸ گیگابایت اینترنت ثابت و ۳ گیگابایت اینترنت موبایل مصرف می‌کنند، گفت:‌ البته این ارقام با متوسط مصرف امریکا با ۲۳ گیگابایت مصرف ماهانه و اروپا با ۱۱ گیگابیت مصرف ماهانه فاصله دارد.

وی به تعطیلی کسب‌وکارهای نوین مالی (فین‌تک‌ها) اشاره کرد و گفت: در هفته‌های اخیر برخی کسب‌وکارهای فین‌تک تعطیل شد که بر اساس آن ۲۰۰ کسب‌وکار به مدت ۵ تا ۶ روز بسته‌شده بود.

وی بابیان اینکه زمانی در مدیریت رایتل مسئولیت داشتم، گفت: هم‌اکنون رایتل از اپراتور تازه به سهم قابل‌توجهی از بازار ایران رسیده است و اکنون شرایطی است که اپراتورها در حکمرانی مجازی کشور نقش دارند.

وی ادامه داد: در سفر به بارسلون یک اپراتور مدعی شد که چهل میلیون دلار برای اجرای دولت الکترونیک در کشورهای اسپانیولی زبان سرمایه‌گذاری می‌کند.

فیروزآبادی با تشکر از کارگزاران دولت و تشکر از انتخاب مردم برای تعیین دولت دوازدهم متذکر شد که کارهای بسیاری در حوزه فضای مجازی برای انجام هنوز باقی است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: امیدوارم عقب‌افتادگی در تولید محتوا که از تکالیف شبکه ملی اطلاعات است، جبران شود و به‌جایی برسیم که روزی به‌جای سوبسید دادن روی انرژی مصرفی و بنزین، به فضای مجازی سوبسید بدهیم و دولت، دیگر درآمد بخش آی‌سی‌تی را در قالب مالیات به بخش‌های دیگر نبرد و سرمایه‌گذاری در همین پروسه انجام شود.