حمایت بیمه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان
با حمایت معاونت علمی و فناوری صورت می‌گیرد؛

حمایت بیمه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان گفت: معاونت علمی و فناوری در راستای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت‌های بیمه‌ای را به این شرکت‌ها اختصاص داده است.

در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بر مبنای ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و ماده ۱۷ آیین‌نامه اجرایی این قانون مبنی بر حمایت‌های بیمه‌ای و پوشش ریسک فعالیت این شرکت‌ها، حمایت از این شرکت‌ها در تعامل با دستگاه‌های مربوطه در دستور کار قرار دارد.

سید محمد صاحبکار با اشاره به‌ضرورت کاهش ریسک شرکت‌های دانش‌بنیان رشد بازار این شرکت‌ها گفت: بر همین اساس امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان تاکنون در خصوص حمایت‌های بیمه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان در دو سرفصل بیمه‌های اجتماعی و بیمه‌های اختیاری (بازرگانی) پیگیری‌های لازم را صورت داده است.

صدور بیمه‌نامه مسئولیت کالاهای دانش‌بنیان
وی با بیان این‌که با همکاری بیمه مرکزی در تلاش هستیم در آینده با شرکت‌های مختلف بیمه‌ای برای صدور بیمه‌های موردنیاز شرکت‌های دانش‌بنیان وارد تعامل شویم افزود: پس از انجام مطالعات تطبیقی برای شناسایی تجربیات سایر کشورها در زمینه صدور بیمه‌های نوین برای شرکت‌های فناور، هماهنگی با بیمه‌ایران برای صدور بیمه‌نامه مسئولیت و کیفیت کالا برای تعدادی از محصولات دانش‌بنیان، توسط امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان انجام‌شده است.

بسته حمایتی بیمه‌ای آزمایشگاه‌ها
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان به طراحی و تدوین بسته حمایتی بیمه‌ای آزمایشگاه‌های عضو شبکه اشاره کرد و گفت: در تعامل با شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری نیز مقدمات طراحی و تدوین بسته‌ بیمه‌ای برای آزمایشگاه‌های عضو شبکه فراهم شد که در آینده جزئیات آن اعلام خواهد شد.

پیگیری مسائل بیمه تأمین اجتماعی
دکتر صاحبکار، با اشاره به فرآیند حمایتی بیمه‌های اجتماعی اظهار کرد: در خصوص بیمه‌های اجتماعی کارگروه مشترکی با سازمان تأمین اجتماعی برای بررسی سرفصل‌های همکاری و حل موردی برخی از پرونده‌ها تشکیل‌شده که مواردی چون معافیت حق بیمه قراردادها، پیگیری بخشودگی جرائم تأمین اجتماعی شرکت‌های دانش‌بنیان خوش‌حساب، ارائه مشاوره‌های رایگان در حوزه تأمین اجتماعی به شرکت‌ها، ارائه آموزش‌های حضوری در حوزه تأمین اجتماعی و قانون کار از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های پرسش و پاسخ در همین راستا صورت گرفته است.

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات فناوری از تفاهم با صندوق بازنشستگی آینده‌ساز برای پوشش بیمه بازنشستگی شرکت‌های دانش‌بنیان و کارکنان آن‌ها در آینده نزدیک خبر داد و افزود: امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان ضمن هماهنگی با اتاق بازرگانی برای همکاری نمایندگان اتاق با شرکت‌های دانش‌بنیان، تسریع در فرآیند اصلاح بخش‌نامه ۳/۱۴ سازمان تأمین اجتماعی که بر اساس آن نحوه شناسایی فعالیت‌های فناوری اطلاعات مطرح‌شده را پیگیری کرده است.

دکتر صاحبکار افزود: امور شرکت‌های دانش‌بنیان خود را موظف به پیگیری مسائل اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان می‌داند و متقاضیان می‌توانند مشکلات یا پیشنهادهای خود را در موضوع بیمه اجتماعی یا بیمه‌های اختیاری (بازرگانی) به امور شرکت‌های دانش‌بنیان منعکس نمایند.

ارائه مشاوره حضوری درباره بیمه تأمین اجتماعی
عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در خاتمه افزود: با توجه به اهمیت موضوع بیمه تأمین اجتماعی، میز مشاوره ویژه‌ای برای ارائه مشاوره حضوری به شرکت‌های متقاضی ایجادشده است و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در سامانه برنامه جامع توسعه کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان (Tms.Daneshbonyan.ir) ثبت‌نام نموده و به‌صورت رایگان از مشاوره حضوری استفاده کنند.